Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Tävlingsprogram vinter-OS 2018

Publicerat onsdag 6 september kl 12.27
2017 Backhopparbacken i Pyeongchang.
Foto: Lee Jin-man

Skaffa koll redan nu på när tävlingarna avgörs i Pyeongchang, Sydkorea. Start den 8 februari.

Charlotte Kalla har chans att ta medalj redan dagen efter invigningen.

Ishockeyns och curlingens spelschema ännu inte fastställt.

(h)=herr
(d)=dam

Torsdagen den 8 februari:

01.00 Curling, mixed dubbel
12.00 Curling, mixed dubbel
13.30 Backhoppning (h) normalbacke kval

Fredagen den 9 februari:

00.30 Curling, mixed dubbel
02.00 Freestyle, (h, d) puckelpist kval
02.00 Konståkning, Lagtävling (h) och par kortprogram
05.30 Curling, mixed dubbel
12.00 Invigning

Lördagen den 10 februari:

01.00 Curling, mixed dubbel
02.00 Snowboard (h) slopestyle kval
08.15 Längdskidor (d) skiathlon (Första svenska medaljchansen, Charlotte Kalla, Stina Nilsson)
08.30 Ishockey (d) gruppspel
11.00 Short track (h) 1500m final, d, 500m kval (d) 3000m stafett kval
11.10 Rodel (h) enmans heat 1 och 2
12.00 Skridsko (h) 3000m individuellt
12.00 Curling, mixed dubbel
12.15 Skidskytte (d) 7,5km sprint
13.00 Ishockey (d) gruppspel
13.35 Backhoppning (d) normalbacke final

Söndagen den 11 februari:

01.00 Curling, mixed dubbel
02.00 Konståkning, lagtävling, isdans och (d) korta program, par fritt program
02.00 Snowboard (h) slopestyle final, (d) slopestyle kval
03.00 Alpint (h) störtlopp
07.15 Längdskidor (h) skiathlon
08.00 Skridsko (h) 5000 m individuellt
08.30 Ishockey (d) gruppspel
10.50 Rodel (h) enmans heat 3 och 4
11.30 Freestyle (d) puckelpist final
12.00 Curling, mixed dubbel, skiljeomgångar
12.15 Skidskytte (h) 10 km sprint
13.00 Ishockey (d) gruppspel

Måndagen den 12 februari

01.00 Curling, mixed dubbel, semifinaler
02.00 Snowboard (d) slopestyle final
02.00 Konståkning, lagtävling (d/h) och isdans fritt program
02.15 Alpint (d) storslalom
05.30 Snowboard (d) halfpipe kval
08.30 Ishockey (d) gruppspel
11.10 Skidskytte (d) 10 km och (h) 12,5 km jaktstart
11.30 Freestyle (h) puckelpist final
11.50 Rodel (d) enmans, heat 1 och 2
12.00 Curling, mixed dubbel, semifinaler
13.00 Ishockey (d) gruppspel
13.30 Skridsko (d) 1500m individuellt
13.50 Backhoppning (d) normalbacke final

Tisdagen den 13 februari:

01.00 Curling, mixed dubbel, bronsmatch
02.00 Snowboard (d) halfpipe final, (h) halfpipe kval
03.00 Alpint (h) kombination
08.30 Ishockey (d) gruppspel
09.30 Längdskidor, (d/h) sprint klassiskt
11.00 Short track (d) 500 m final, (h) 1000m kval, (h) 5000m stafett kval
11.30 Rodel (h) enmans, heat 3 och 4
12.00 Skridsko (h) 1500 m individuellt
12.00 Curling, mixed dubbel, final
13.00 Ishockey (d) gruppspel

Onsdagen den 14 februari:

01.00 Curling (h)
02.00 Konståkning, par korta programmet
02.15 Alpint (h) slalom
02.30 Snowboard (h) halfpipe final
04.00 Ishockey (d) gruppspel
06.00 Curling (h)
07.00 Nordisk kombination, ind. Gundersen normalbacke + 10 km
08.30 Ishockey (d) gruppspel
11.00 Skridsko (d) 1000 m individuellt
12.00 Curling (h)
12.05 Skidskytte (d) 15 km individuellt
12.20 Rodel, tvåmanna
13.00 Ishockey (h) gruppspel

Torsdagen den 15 februari:

01.00 Curling (d)
02.00 Skeleton (h) heat 1 och 2
02.00 Snowboard (h) snowboardcross
02.30 Konståkning, par fritt program
03.00 Alpint (h) super-g
04.00 Ishockey (h) gruppspel
04.00 Ishockey (d) gruppspel
06.00 Curling (h)
07.30 Längdskidor (d) 10 km fristil
08.30 Ishockey (h) gruppspel
08.30 Ishockey (d) gruppspel
12.00 Freestyle (d) hopp kval
12.00 Skidskytte (h) 20 km individuellt
12.00 Skridsko (h) 10000m individuellt
12.00 Curling (d)
13.00 Ishockey (h) gruppspel
13.00 Ishockey (h) gruppspel
21.30 Rodel, lagstafett

Fredagen den 16 februari:

01.00 Curling (h)
01.30 Skeleton (h) heat 3 och 4
02.00 Snowboard (d) snowboardcross
02.00 Konståkning (h) korta programmet
04.00 Ishockey (h) gruppspel
06.00 Curling (d)
07.00 Längdskidor (h) 15 km fristil
08.30 Ishockey (h) gruppspel
12.00 Freestyle (d) hopp final
12.00 Skridsko (d) 5000m individuellt
12.00 Curling (d
12.20 Skeleton (d) heat 1 och 2
13.00 Ishockey (h) gruppspel
13.00 Ishockey (h) gruppspel
13.30 Backhoppning (h) stora backen kval

Lördagen den 17 februari:

01.00 Curling (d)
02.00 Freeskij (d) slopestyle
02.00 Konståkning (h) fritt program
03.00 Alpint (d) super-g
04.00 Ishockey (h) grundspel
04.00 Ishockey (d) kvartsfinaler
06.00 Curling (h)
08.30 Ishockey (h) gruppspel
08.30 Ishockey (d) kvartsfinaler
10.30 Längdskidor (d) 4x5km stafett
11.00 Short track (d) 1500m final (h) 1000m final
12.00 Freestyle (h) aerials kval
12.00 Curling (h)
12.15 Skidskytte (d) 12,5km masstart
13.00 Ishockey (h) gruppspel
13.00 Ishockey (h) gruppspel
13.30 Backhoppning (h) stora backen final

Söndagen den 18 februari:

01.00 Curling (h)
02.00 Freeskii (h) slopestyle
02.15 Alpint (h) storslalom
04.00 Ishockey (h) gruppspel
04.00 Ishockey (d) klassificieringsspel
06.00 Curling (d)
07.15 Längdskidor (h) 4x10km stafett
08.30 Ishockey (h) gruppspel
08.30 Ishockey (d) klassificieringsspel
12.00 Freestyle (h) aerials final
12.00 Skridsko (h) lag jaktstart kval (d) 500m individuellt
12.00 Curling (h)
12.05 Bob, tvåmanna heat 1 och 2
12.15 Skidskytte (h) 15 km masstart
13.00 Ishockey (h) gruppspel
13.00 Ishockey (h) gruppspel

Måndagen den 19 februari:

01.00 Curling (d)
01.30 Snowboar (d) big air, kval
02.00 Freeskii (d) halfpipe kval
02.00 Konståkning, isdans korta programmet
06.00 Curling (h)
08.30 Ishockey (d) semifinal
12.00 Skridsko (d) lag jaktstart kval (h) 500m individuellt
12.00 Curling (d)
12.15 Bob, tvåmanna heat 3 och 4
13.00 Ishockey (d) semifinal
13.30 Bakckhoppning lag (h) stora backen

Tisdagen den 20 februari:

01.00 Curling (h)
02.00 Konståkning isdans fria danser
02.30 Freeskii (d) halfpipe final, (h) halfpipe kval
04.00 Ishockey (h) playoff
04.00 Ishockey (d) klassificieringsspel
06.00 Curling (d)
08.30 Ishockey (h) playoff
08.30 Ishockey (d) klassificieringsspel
11.00 Short track (d) 1000m kval (h) 500m kval (d) 3000m stafett final
11.00 Nordisk kombination, ind. Gundersen stora backen + 10 km
12.00 Curling (h)
12.15 Skidskytte, mixed stafett
12.50 Bob (d) heat 1 och 2
13.00 Ishockey (h) playoff

Onsdagen den 21 februari:

01.00 Curling (d)
01.30 Snowboard (h) big air, kval
02.00 Konståkning (d) korta programmet
03.00 Alpint (d) störtlopp
03.30 Freestyle (d) skicross
04.00 Ishockey (h) kvartsfinaler
06.00 Curling (h)
08.30 Ishockey (h) kvartsfinaler
09.00 Längdskidor, teamsprint (d/h)
12.00 Curling (d)
12.00 Skridsko, (d/h) lag finaler
12.40 Bob (d) heat 3 och 4
13.00 Ishockey (h) kvartsfinaler

Torsdagen den 22 februari:

01.00 Curling, skiljeomgångar
02.15 Alpint (h) slalom
03.30 Freeskii (h) halfpipe final
04.00 Snowboard, (d/h) parallellstorslalom kval
08.30 Ishockey (d) bronsmatch
08.30 Nordisk kombination, Lag Gundersen stora backen + 4x5 km
11.00 Short track (h) 500m final (d) 1000m final (h) 5000m stafett final
12.00 Curling (h) semifinaler
12.15 Skidskytte (d) stafett 4x6km
13.00 Ishockey (d) final

Fredagen den 23 februari:

01.00 Curling (d)semifinaler
02.00 Snowboard (d) big air, final
02.00 Konståkning (d) fritt program
03.00 Alpint (d) kombination
03.30 Freestyle (d) skicross
08.30 Ishockey (h) semifinal
11.00 Skridsko (h) 1000m final
12.00 Curling (h) bronsmatch
12.15 Skidskytte (h) stafett 4x7,5km
13.00 Ishockey (h) semifinal

Lördagen den 24 februari:

01.00 Curling (h) final
01.30 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2
02.00 Snowboard (h) big air, final
03.00 Alpint, lagtävling
04.00 Snowboard (d/h) parallellstorslalom final
05.30 Längdskidor (h) 50 km masstart
12.00 Curling (d) bronsmatch
12.00 Skridsko, (d/h) masstart
13.00 Ishockey (h) bronsmatch

Söndagen den 25 februari:

01.00 Curling (d) final
01.30 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4
07.00 Ishockey (h) final
07.15 Längdskidor (d) 30 km masstart
13.00 Avslutning

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".