Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Tävlingsprogram vinter-OS i Turin

Publicerat måndag 9 januari 2006 kl 15.52
1 av 5
2 av 5
3 av 5
4 av 5
5 av 5

Vinter–OS i Turin invigs fredagen 10 februari och avslutas söndagen 26 februari direkt efter herrarnas hockeyfinal.

Gren för gren:

   
   
     
   
  

 

Dag för dag:

 Fredag 10 feb     Tid
 Invigning             20.00–23.00
     
 Lördag 11 feb   
 Nordisk komb herrar Backe plus 15 km 11.00, 12.08, 15.00
 Skidskytte herrar 20 km  13.00-15.00
 Freestyle  damer Puckelpist 15.00-16.30, 19-20.30.
 Hockey damer Sverige-Ryssland 15.30-18.00
 Hockey damer Övriga matcher   13.00, 18.00, 20.30
 Skridsko herrar 5000 meter  15.30-19.00
 Rodel herrar  16.00-19.00
 Backhoppning herrar Normal backe kval 18.00-19.00
    
 Söndag 12 feb   
 Längdskidor damer Skiathlon 10.00-11.15
 Snowboard herrar Halfpipe 10.00-12, 14.00-15.20
 Alpint herrar Störtlopp 12.00-13.00
 Längdskidor herrar Skiathlon 13.45-15.30
 Rodel herrar  16.00-20.10
 Hockey damer  16.30, 19.00
 Skridsko damer 3000 meter 16.30-19.00
 Skridsko d & h kortbana 19.30-22.15
 Backhoppning herrar Normal backe final 18.00-19.55
    
 Måndag 13 feb   
 Curling d & h 1:a och 2:a omg 09.00, 14.00, 19.00
 Snowboard damer Halfpipe 10.00-12, 14.00-15.20
 Skidskytte damer 15 km 12.00-14.00
 Hockey damer Sverige-Italien 15.00-17.30
 Skridsko herrar 500 meter 15.30-18.50
 Rodel damer  16.00-19.20
 Konståkning par  19.00-23.15
    
 Tisdag 14 feb   
 Curling d & h 2:a och 3:e omg 09.00, 14.00, 19.00
 Längdskidor d & h Sprintstafett 10.00-12.25
 Alpint herrar Kombination 12.00-13.30, 17, 19.30
 Skidskytte herrar 10 km 13.30-15.00
 Hockey damer Sverige-Kanada 15.30-18.00
 Skridsko damer 500 meter 16.00-19.00
 Rodel damer  16.00-19.30
 Konståkning herrar Korta programmet 19.00-23.15
    
 Onsdag 15 feb   
 Curling d & h 4:e och 5:e omg 09.00, 14.00, 19,00
 Nord komb herrar Lagtävling 10.30-12.20, 15-16.20
 Hockey herrar Sverige-Kazakstan 11.30-14.00
 Alpint damer Störtlopp 12.00-13.30
 Freestyle herrar Puckelpist 14.00-15.30, 17.30-
 Rodel herrar 2-mans 16.00-18.00
 Skridsko d & h lagtävling, jakt 17.00-19.00
 Skridsko d & h kortbana 19.30-22.00
    
 Torsdag 16 feb   
 Curling d & h 5:e och 6:e omg 09.00, 14.00, 19.00
 Längdskidor damer 10 km 10.00-11.45
 Snowboard herrar Boarder 10.00-12.00, 14-15.00
 Skidskytte damer 7,5 km 12.00-13.30
 Hockey herr Sverige-Ryssland 16.00-18.30
 Skridsko d & h Jakt lag 17.00-19.00
 Skeleton damer  17.30-20.30
 Konståkning herrar Fria programmet 19.00-23.30
    
 Fredag 17 feb   
 Curling d & h 7:e och 8:e omg 09.00, 14.00, 19.00
 Längdskidor herrar 15 km 10.00-11.45
 Snowboard damer Boarder 10.00-11.00, 14-15.00
 Alpint damer Kombination 12.00-13.30, 17, 19.30
 Hockey damer Semifinaler 17.00, 21.00
 Skeleton herrar  17.30-20.10
 Backhoppning herrar Stora backen kval 18.00-19.00
 Konståkning  Isdans 19.00-22.00
    
 Lördag 18 feb   
 Curling d & h 8:e och 9:e omg 09.00, 14.00, 19.00
 Längdskidor damer Stafett 09.45-11.05
 Alpint herrar Super-G 11.00-12.30
 Skidskytte damer 10 km  12.30-13.25
 Skidskytte herrar 12,5 km jakt 14.30-15.25
 Hockey herrar Sverige-Lettland 17.00-19.30
 Skridsko herrar 1000 meter 17.00-19.00
 Bobsleigh herrar 2-mans 17.30-21.15
 Backhoppning herrar  Stora backen final 18.00-19.45
 Skridsko d & h Kort bana 19.30-22.10
    
 Söndag 19 feb   
 Curling d & h 10:e o 11:e omg 09.00, 14.00, 19.00
 Längdskidor herrar Stafett 10.00-12.00
 Alpint damer Super-G 12.00-13.00
 Hockey herrar Sverige-USA 17.00-19.30
 Skridsko damer 1000 meter 17.00-18.50
 Bobsleigh herrar 2-mans 17.30-21.15
 Freestyle damer Hopp kval 18.30-20.30
 Konståkning  Isdans 19.00-22.30
    
 Måndag 20 feb   
 Curling d & h 11:e o 12:e omg 09.00, 14.00, 19.00
 Alpint herrar Storslalom 09.30-11.00, 13-14.00
 Hockey damer Bronsmatch 16.30-19.00
 Bobsleigh damer 2-mans 17.30-19.30
 Backhoppning herrar Stora backen lag 18.00-19.45
 Freestyle herrar Kval hopp 18.30-20.30
 Konståkning  Isdans 19.00-23.30
    
 Tisdag 21 feb   
 Curling d & h Tiebreak 09.00, 14.00, 19.00
 Nord komb herrar St. backe+7,5 km 11.00-12,00, 14-14.45
 Skidskytte herrar Stafett 12.00-13.55
 Skridsko herrar 1500 meter 16.00-18.30
 Bobsleigh damer 2-mans 17.30-19.30
 Konståkning damer Korta programmet 19.00-23.15
 Hockey herrar Sverige-Slovakien 20.00-22.30
    
 Onsdag 22 feb   
 Längdskidor d & h Sprint 10-11.05, 12.30-14.40
 Snowboard herrar Parallellstorslalom 10.00-11.00, 13-14.50
 Curling d & h Semifinaler 14.00-17.00, 19-22.00
 Alpint damer Slalom 10-11.05, 12.30-14.40
 Hockey herrar Kvartsfinaler 16.30, 17.30,
20,30, 21.30 
 Skridsko damer 1500 meter 17.00-19.00
 Freestyle damer Hopp final 18.45-20.35
 Skridsko d & h Kortbana 19.30-21.30
    
 Torsd 23 feb   
 Snowboard damer Parallellstorslalom 11-12.00, 14.00-15.50
 Skidskytte damer Stafett 12.00-13.50
 Curling damer Bronsmatch 13.00-16.00
 Curling damer Final 17.30-20.45
 Freestyle herrar Hopp final 18.30-20.20
 Konståkning damer Fria programmet 19.00-23.30
    
 Fredag 24 feb   
 Alpint damer Storslalom 09.30-11.00, 13-14.00
 Längdskidor damer 30 km 11.30-13.25
 Curling herrar Bronsmatch 13.00-16.00
 Skridsko herrar 10 000 meter 15.00-18.10
 Hockey herrar semifinal 1 16.30-19.00
 Curling herrar Final 17.30-20.45
 Bobsleigh herrar 4-mans 17.30-20.45
 Konståkning  Uppvisning 19.00-21.30
 Hockey herrar semifinal 2 21.00-23.30
    
 Lördag 25 feb   
 Skidskytte herrar Masstart 15 km 10.00-11.00
 Skidskytte damer Masstart 12,5 km 12.00-13.00
 Alpint herrar Slalom 15-16.00, 18.30-19.30
 Skridsko damer 5000 meter 16.30-18.15
 Bobsleigh herrar 4-mans 17.30-20.45
 Skridsko d & h Kortbana 19.30-21.55
 Hockey herrar Bronsmatch 20.30-23.00
    
 Söndag 26 feb   
 Längdskidor herrar 50 km 10.00-12.30
 Hockey herrar Final 14.00-16.30
 Avslutning   20.00-22.00

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".