Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Friidrotts-EM i Göteborg 7-13 augusti

Publicerat fredag 16 juni 2006 kl 10.52
Carolina Klüft är ett av de stora svenskhoppen i EM.

Redan nu kan du se hela tävlingsprogrammet här.
K står för kvinnor, M står för män.
Radiosporten kommer givetvis vara på plats i Göteborg.

Måndag 7 augusti
10:05  Kula  M  Kval A, B 
10:10  Sjukamp, 100 m häck  K  Sjukamp  (Carolina Klüft)
10:20  Slägga  K  Kval A 
10:35  100 m  M  Försök 
11:05  Sjukamp, Höjd  K  Sjukamp A, B   (Carolina Klüft)
11:40  400 m häck  K  Försök 
11:50  Slägga  K  Kval B 
12:15  400 m  M  Försök 
17:40  Spjut  M  Kval A 
17:45  Höjd  M  Kval A, B 
17:50  800 m  K  Försök 
18:05  Sjukamp, Kula  K  Sjukamp A, B   (Carolina Klüft)
18:35  100 m  M  Mellanheat 
19:00  Spjut  M  Kval B 
19:10  1 500 m  M  Semifinal 
19:20  Kula  M  Final 
19:40  Sjukamp, 200 m  K  Sjukamp   (Carolina Klüft)
19:45  Längd  M  Kval A, B 
20:10  10 000 m  K  Final 

Tisdag 8 augusti
10:05  Tresteg  K  Kval A, B 
10:10  Diskus  K  Kval A 
10:20  400 m  K  Försök 
11:05  400 m häck  M  Försök 
11:25  Diskus  K  Kval B 
11:35  Sjukamp, Längd  K  Sjukamp A, B  (Carolina Klüft)
11:55  100 m  K  Försök 
17:05  Sjukamp, Spjut  K  Sjukamp   (Carolina Klüft)
17:15  20 km gång  M  Final, start 
17:20  100 m  K  Mellanheat 
17:25  Längd  M  Final 
17:45  800 m  K  Semifinal 
18:10  100 m  M  Semifinal 
18:30  20 km gång  M  Final, målgång 
18:45  Höjd  K  Kval A, B 
18:50  400 m  M  Semifinal 
19:15  400 m häck  K  Semifinal 
19:30  Slägga  K  Final 
19:40  100 m  M  Final 
19:55  Sjukamp, 800 m  K  Sjukamp   (Carolina Klüft)
20:20  10 000 m  M  Final

Onsdag 9 augusti
10:05  Slägga  M  Kval A 
10:10  5 000 m  K  Semifinal 
10:35  Stav  K  Kval A, B 
11:10  200 m  M  Försök 
11:40  Slägga  M  Kval B 
11:50  800 m rullstol  K  Semifinal 
12:15  3 000 m hinder  M  Semifinal 
17:35  20 km gång  K  Final, start 
17:45  Tresteg  K  Final 
18:02  400 m häck  M  Semifinal 
18:10  Höjd  M  Final  (Stefan Holm, Linus Thörnblad)
18:20  100 m  K  Semifinal 
18:40  400 m  K  Semifinal 
19:00  20 km gång  K  Final, målgång 
19:15  Spjut  M  Final 
19:20  1 500 m  M  Final 
19:35  200 m  M  Mellanheat 
20:05  400 m häck  K  Final 
20:25  100 m  K  Final 
20:45  400 m  M  Final

Torsdag 10 augusti
09:40  50 km gång  M  Final, start 
10:05  3 000 m hinder  K  Semifinal 
10:10  Stav  M  Kval A, B 
10:30  Diskus  M  Kval A 
10:45  100 m häck  K  Försök 
11:25  Tiokamp, 100 m  M  Tiokamp 
11:55  800 m  M  Försök 
12:00  Diskus  M  Kval B 
12:20  Tiokamp, Längd  M  Tiokamp A, B 
12:30  200 m  K  Försök 
13:10  50 km gång  M  Final, målgång 
16:20  Tiokamp, Kula  M  Tiokamp A, B 
17:00  1 500 m rullstol  M  Semifinal 
17:25  800 m rullstol  K  Final 
17:35  Tiokamp, Höjd  M  Tiokamp A, B 
17:40  5 000 m  M  Semifinal 
18:25  200 m  K  Mellanheat 
18:50  400 m  K  Final 
19:15  200 m  M  Semifinal 
19:20  Tresteg  M  Kval A, B 
19:30  Diskus  K  Final 
19:40  400 m häck  M  Final 
20:05  800 m  K  Final 
20:20  Tiokamp, 400 m  M  Tiokamp 
20:45  200 m  M  Final

Fredag 11 augusti
10:05  Tiokamp, 110 m häck  M  Tiokamp 
10:10  Kula  K  Kval A, B 
10:35  1 500 m  K  Semifinal 
10:55  Tiokamp, Diskus  M  Tiokamp A 
11:05  110 m häck  M  Försök 
11:55  Tiokamp, Diskus  M  Tiokamp B 
15:00  Tiokamp, Stav  M  Tiokamp A, B 
17:00  Tiokamp, Spjut  M  Tiokamp A 
17:45  1 500 m rullstol  M  Final 
18:00  Tiokamp, Spjut  M  Tiokamp B 
18:05  Längd  K  Kval A, B 
18:10  100 m häck  K  Semifinal 
18:30  Höjd  K  Final  (Kajsa Bergqvist, Emma Green)
18:45  200 m  K  Semifinal 
19:10  800 m  M  Semifinal 
19:25  Slägga  M  Final 
19:30  3 000 m hinder  M  Final 
19:55  100 m häck  K  Final (Sanna och Jenny Kallur)
20:15  Tiokamp, 1 500 m  M  Tiokamp 
20:40  200 m  K  Final

Lördag 12 augusti
12:10  Maraton  K  Final, start 
13:00  Spjut  K  Kval A 
14:30  Maraton  K  Final, målgång 
14:35  Spjut  K  Kval B 
14:50  Kula  K  Final 
15:00  Stav  K  Final 
15:05  4 x 400 m stafett  K  Semifinal 
15:30  4 x 400 m stafett  M  Semifinal 
15:50  Tresteg  M  Final  (Christian Olsson)
15:55  110 m häck  M  Semifinal 
16:15  3 000 m hinder  K  Final 
16:30  Diskus  M  Final 
16:35  4 x 100 m stafett  K  Semifinal 
16:55  4 x 100 m stafett  M  Semifinal 
17:15  5 000 m  K  Final 
17:40  110 m häck  M  Final

Söndag 13 augusti
12:10  Maraton  M  Final, start 
14:00  Stav  M  Final (Alhaji Jeng, Patrik Kristiansson)
14:05  Spjut  K  Final 
14:20  Maraton  M  Final, målgång 
14:50  4 x 100 m stafett  K  Final 
15:05  Längd  K  Final 
15:10  800 m  M  Final 
15:35  4 x 100 m stafett  M  Final 
15:55  1 500 m  K  Final 
16:15  4 x 400 m stafett  K  Final 
16:40  5 000 m  M  Final 
17:05  4 x 400 m stafett  M  Final

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".