Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Åtvidabergs europaäventyr fortsätter

Publicerat torsdag 27 juli 2006 kl 21.47
Blir det nya framgångar för Åtvid?

Åtvidaberg är det enda svenska laget kvar i Uefacupen, det står klart efter att Göteborg och Gefle blivit utslagna.

Efter en mållös första halvlek mot luxemburgiska Etzella Ettelbruck så avgjorde Åtvidabergs fyiska överlägsenhet och de fasta situationerna.

1-0 kom efter att Patrik Jönsson nickat in en frispark från veteranen Kristian Bergström och de två andra kom efter straff.

Totalt vann östgötarna med 7-0 och kan i nästa omgång få möta lag som Newcastle, Olympique Marseille och Hertha Berlin.

Göteborg föll tungt mot Derry
IFK Göteborg har vunnit Uefacupen två gånger, det dröjer ett tag till innan det blir en tredje.

Göteborg, som även förlorade på hemmaplan med 1-0, var tvingade att anfalla på bortaplan vilket man misslyckades fulltständigt med.

Derry FC vann även returen med 1-0 och Göteborg gjorde inte ett enda mål på hundraåttio minuter mot irländarna.

Gefle misslyckades med att vända underläge
1-2 ”hemma” på Råsunda följdes med 0-0 på bortaplan och Gefles tid i de europeiska cuperna är över för denna gång.

Gefles Thomas Hedlund blev frilägesutvisad redan i den tjugoåttionde minuten och den allsvenska serieåttan lyckades inte resa sig efter det.

Uefacupen första omgången, andra matchen:
Etzella Ettelbruck, Luxemburg-Åtvidaberg 0-3 (0-0)
0-1 Martin Jönsson (54), 0-2 Daniel Johansson (70 str), 0-3 Christoffer Karlsson (80 str).

Åtvidaberg vidare med 7-0 sammanlagt.
 
Llanelli, Wales-Gefle 0-0
Utvisning, Gefle: Thomas Hedlund.

Llanelli vidare med sammanlagt 2-1.
 
Derry City, Irland-IFK Göteborg 1-0
1-0 Stephen O’Flynn (32 str).

Derry City vidare med sammanlagt 2-0.
 
Flora Tallinn-Lyn 0-0
Sammanlagt 1-1. Flora Tallinn vidare tack vare mål på bortaplan.
 
Dinamo Minsk-Zaglebie Lublin, Polen 0-0
Sammanlagt 1-1. Dinamo Minsk vidare tack vare mål på bortaplan.
 
Suduva, Litauen-Rhyl, Wales 2-1
Suduva vidare med sammanlagt 2-1.
 
Skonto Riga-Jeunesse d’Esch, Luxemburg 3-0
Skonto Riga vidare med sammanlagt 5-0.
 
KF Tirana-Varteks Varazdin, Kroatien 2-0
KF Tirana vidare med sammanlagt 3-1.
 
Karabach, Azerbajdzjan-Zimbru Chisinau, Moldavien 1-2 (efter förlängning, 1-1 vid full tid.)
Zimbru Chisinau vidare med sammanlagt 3-2.
 
Valur Reykjavik-Bröndby 0-0
Bröndby vidare med sammanlagt 3-1.
 
Murata, San Marino-Apoel Nicosia 0-4
Apoel Nicosia vidare med sammanlagt 7-1.
 
Drogheda, Irland-HJK Helsingfors 3-1 (efter förlängning, 1-1 vid full tid.)
Drogheda vidare med sammanlagt 4-2.
 
WIT Georgia-Artmedia Petrzalka, Slovakien 1-1
Artmedia Bratislava vidare med sammanlagt 3-1.
 
Domzale, Slovenien-Orasje, Bosnien-Hercegovina 5-0
Domzale vidare med sammanlagt 7-0.
 
Roeselare-Vardar Skopje, Makedonien 5-1
Roeselare vidare med sammanlagt 7-2.
 
IA Akranes, Island-Randers 2-1
Sammanlagt 2-2. Randers vidare tack vare mål på bortaplan.
 
Dinamo Bukarest-Hibernians, Malta 4-1
Dinamo Bukarest vidare med sammanlagt 8-1.
 
Litex Lovech-Koper, Slovenien 5-0
Litex Lovech vidare med sammanlagt 6-0.
 
Young Boys-MIKA Jerevan, Armenien 1-0
Young Boys vidare med sammanlagt 4-1.
 
Brann-Glentoran, Nordirland 1-0
Brann vidare med sammanlagt 2-0.
 
Makedonija Skopje-Lokomotiv Sofia 1-1
Lokomotiv Sofia vidare med sammanlagt 3-1.
 
Vaduz, Liechtenstein-Ujpest, Ungern 0-1
Vaduz vidare med sammanlagt 4-1.
 
Spartak Trnava, Slovakien-Karvan Evlach, Azerbajdzjan 0-1
Karvan Evlach vidare med sammanlagt 2-0.
 
Banants, Armenien-Ameri Tiblisi, Ukraina 1-2
Ameri Tiblisi vidare med sammanlagt 3-1.
 
Omonia Nicosia-Rijeka, Kroatien 2-1
Omonia Nicosia vidare med sammanlagt 4-3.
 
Start-Skala, Färöarna 3-0
Start vidare med sammanlagt 4-0.
 
Göta, Färöarna-Ventspils, Lettland 0-2
Ventspils vidare med sammanlagt 4-1.
 
Kaunas, Litauen-Portadown, Nordirland 1-0
Kaunas vidare med sammanlagt 4-1.
 
CSKA Sofia-Dinamo Tirana 4-1
CSKA Sofia vidare med sammanlagt 5-1.
 
Sliema Wanderers, Malta-Rapid Bukarest 0-1
Rapid Bukarest vidare med sammanlagt 6-0.
 
Nistru Otaci, Rumänien-BATE Borisov, Vitryssland 0-1
Bate Borisov vidare med sammanlagt 3-0.
 
FC Rangers, Andorra-FK Sarajevo 0-0
FK Sarajevo vidare med sammanlagt 3-0.
 
Haka-Levadia Tallinn 1-0
Levadia Tallinn vidare med sammanlagt 2-1.
 
Kairat Almaty, Kazakstan-Fehervar, Ungern 2-1
Sammanlagt 2-2. Fehervar vidare tack vare mål på bortaplan.
 
Tobol Kostanay, Kazakstan-Basel 0-0
Basel vidare med sammanlagt 3-1.

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".