Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Stjärnorna saknas i Finnkampstruppen

Publicerat onsdag 23 augusti 2006 kl 18.01
1 av 2
Emma och Jenny får dra lasset.
2 av 2

I avsaknad av storstjärnorna Susanna Kallur och Carolina Klüft får bland andra Emma Green och Jenny Kallur kliva fram i det svenska damlaget i Finnkampen.

Stöttepelarna Carolina Klüft och Susanna Kallur har tackat nej till helgens Finnkamp på grund av skada respektive tufft tävlingsschema.

Det innebär att Emma Green, som dock inte hoppar höjd, och Jenny Kallur står uppsatta på tre löpdistanser var. Flitigast av de svenska damerna är dock veteranen Lena Aruhn med fyra starter.

På herrsidan saknas stjärntrion Christian Olsson, Mustafa Mohamed och Alhaji Jeng på grund av skador.

Finnkampen avgörs i fredag-lördag i Helsingfors och du följer den självklart med Radiosporten i P4 och här på webben.

Sveriges trupp till Finnkampen:
100 m:
Emma Rienas, Göta
Jenny Kallur, Falun
Emma Green, Örgryte

200 m:
Emma Green, Örgryte
Lena Aruhn, Umeå
Emma Rienas, Göta

400 m:
Beatrice Dahlgren, Mölndal
Lena Aruhn, Umeå
Emma Björkman, Göta

800 m:
Johanna Hallberg, Hässelby
Jenny Holmroos, Västerås
Frida Flodström, Tureberg

1 500 m:
Ulrika Johansson, Rånäs
Flo Jonsson, Spårvägen
Hanna Karlsson, Malmö

5 000 m:
Anneli Fransson, Rånäs
Ida Nilsson, Högby
Karin Sennvall, Hässelby

10 000 m:
Anneli Fransson, Rånäs
Jenny Johannesson, Hässelby
Anna Rahm, Rånäs

3 000 m hinder:
Ebba Stenbäck Morrison, Söderköping
Christin Johansson, Kville
Lena Örn, Hellas

100 m häck:
Jenny Kallur, Falun
Johanna Sjöström, Västerås
Anna Marberg, Trollhättan

400 m häck:
Erica Mårtensson, Växjö
Nadja Petersen, Huddinge
Anneli Melin, Helsingborg

Höjd:
Kajsa Bergqvist, Tureberg
Ebba Jungmark, Mölndal
Erika Wiklund, Trångsviken

Stav:
Hanna-Mia Persson, Örgryte
Linda Persson, Växjö
Maria Rendin, Örgryte

Längd:
Daniela Lincoln Saavedra, Malmö
Camilla Johansson, Växjö
Erica Wall, Söderhamn

Tresteg:
Camilla Johansson, Växjö
Anna Göransdotter Nilsson, Umedalen
Malin Svensson, Helsingborg

Kula:
Helena Engman, Riviera
Linda Nestorsson, Ullevi
Linda-Marie Mårtensson, Hässelby

Diskus:
Anna Söderberg, Ullevi
Annika Larsson, Gefle
Maria Pettersson, Ullevi

Slägga:
Cecilia Nilsson, Råby-Rekarne
Tracey Andersson, Trelleborg
Karolina Pedersen, Ullevi

Spjut:
Annika Petersson, Gefle
Marléne Lindström, Ununge
Mikaela Wieslander, Växjö

4 x 100 m:
Jenny Kallur, Falun
Emma Rienas, Göta
Emma Green, Örgryte
Lena Aruhn, Umeå
Emma Björkman, Göta

4 x 400 m:
Lena Aruhn, Umeå
Beatrice Dahlgren, Mölndal
Emma Björkman, Göta
Emma Agerbjer, Söderhamn
Erica Mårtensson, Växjö

100 m:
Daniel Persson, Malmö
Stefan Tärnhuvud, Sundsvall
Edmund Yeboah, Hässelby

200 m:
Johan Wissman, Helsingborg
Johan Engberg, Göta
Per Strandquist, Malmö

400 m:
Fredrik Johansson, Göta
Thomas Nikitin, Spårvägen
Joni Jaako, Tjalve

800 m:
Mattias Claesson, Hässelby
Rizak Dirshe, Malmö
Rickard Pell, Hammarby

1 500 m:
Rizak Dirshe, Malmö
Johan Wallerstein, Malmö
(Joel Bodén, Hälle, har lämnat återbud)

5 000 m:
Henrik Skoog, Spårvägen
Henrik Ahnström, Hälle
Mats Granström, Eksjö Södra

1 0000 m:
Erik Sjöqvist, Enhörna
Oskar Käck, Hagen
Mats Granström, Eksjö Södra

3 000 m hinder:
Henrik Ahnström, Hälle
Henrik Skoog, Spårvägen
Per Jacobsen, Göta

Reserv medel-/långdistans:
Rachid Benjira, Hässelby

110 m häck:
Robert Kronberg, Kville
Joakim Blaschke, KA 2
Dennis Acson, Örgryte

400 m häck:
Henrik Encke, Hässelby
Niklas Larsson, Hässelby
Daniel Almgren, Hässelby

Höjd:
Stefan Holm, Kil
Linus Thörnblad, IFK Lund
Joel Spolén, Örgryte

Stav:
Gustaf Hultgren, Örgryte
Jesper Fritz, Malmö
(Oscar Janson, Ullevi, har lämnat återbud)

Längd:
David Frykholm, Göta
Robert Bagge, Mölndal
Daniel Almgren, Hässelby

Tresteg:
Anders Sjöström, Mölndal
Erik Eriksson, Örbyhus
Martin Eriksson, Örgryte

Kula:
Robert Melin, Bottnaryd
Anders Axlid, Ullevi
Andreas Gustafsson, Hagen

Diskus:
Linus Bernhult, Huddinge
Robert Melin, Bottnaryd
Christian Ehrenborg, Mölndal

Slägga:
Bengt Johansson, Västerås
Robert Alneroth, Gefle
Pär Järlebrant, Strömsund

Spjut:
Magnus Arvidsson, KA 2
Daniel Ragnvaldsson, Strömsund
Andreas Wulff, Växjö

4 x 100 m:
Daniel Persson, Malmö
Johan Engberg, Göta
Christofer Sandin, Mölndal
Stefan Tärnhuvud, Sundsvall
Per Strandquist, Malmö
Edmund Yeboah, Hässelby

4 x 400 m:
Thomas Nikitin, Spårvägen
Johan Wissman, Helsingborg
Joni Jaako, Tjalve
Fredrik Johansson, Göta
Mattias Claesson, Hässelby
Andreas Mokdasi, Hässelby

Radiosporten/TT
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".