Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Die schwedische Olympiamannschaft

Publicerat måndag 30 juli 2012 kl 16.14
1 av 12
2 av 12
3 av 12
4 av 12
5 av 12
6 av 12
7 av 12
8 av 12
9 av 12
10 av 12
11 av 12
12 av 12

Badminton:

Henri Hurskainen

Bogenschießen:

Christine Bjerendal

Boxen:

Anthony Yigit
Salomo N'Tuve
Anna Laurell

Radsport:

Gustav Larsson
Emilia Fahlin
Emma Johansson
Isabelle Söderberg
Alexandra Engen, Mountainbike

Leichtathletik:

Isabellah Andersson , Marathon
Emma Green Tregaro , Hochsprung
Ebba Jungmark , Hochsprung
Kim Amb , Speerwurf
Angelica Bengtsson , Stabhochsprung
Moa Hjelmer , 400 Meter
Jessica Samuelsson , Siebenkampf
Michel Tornéus , Weitsprung
Alhaji Jeng , Stabhochsprung

Judo:

Marcus Nyman 90 kg

Kanu:

Anders Gustafsson
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
Josefin Nordlöw
Karin Johansson
Sofia Paldanius

Reitsport:

Patrik Kittel (Scandic) , Dressur
Tinne Wilhelmsson-Silfvén (Don Aurelio), Dressur
Minna Telde (Santana) (Santana), Dressur
Rolf-Göran Bengtsson (Casall La Silla), Springen
Henrik von Enckermann (Coupe de Couer), Springen
Jens Fredricson (Lunatic), Springen
Linda Algotsson (La Fair), Vielseitigkeit
Sara Algotsson-Ostholt (Wega), Vielseitigkeit
Niklas Lindbäck (Mister Pooh), Vielseitigkeit
Malin Petersen (Sofarsogood), Vielseitigkeit

Ringen:

Robert Rosengren
Jimmy Lidberg
Johan Eurén
Sofia Mattsson
Henna Johansson
Jenny Fransson

Rudern:

Lassi Karonen 

Schießen:

Therese Lundqvist , Skeet
Stefan Nilsson , Skeet
Håkan Dahlby , Doppel-Trap
Marcus Svensson , Skeet

Frida Svensson

Segeln:

Fredrik Lööf , Starboot,
Max Salminen , Starboot,
Anna Kjellberg , matchrace
Malin Källström , matchrace
Lotta Harrysson , matchrace
Anton Dahlberg , 470 H
Sebastian Östling , 470 H
Lisa Ericsson , 470 D
Astrid Gabrielsson , 470 D
Josefin Olsson , Laser
Rasmus Myrgren , Laser
Daniel Birgmark , Finn Dingy
Jonas von Geijer , 49er Klasse
Niclas Düring , 49er Klasse

Schwimmen:

Therese Alshammar
Sarah Sjöström
Jennie Johansson
Martina Granström
Stefan Nystrand
Stina Gardell
Ida Marko-Varga
Gabriella Fagundez
Michelle Coleman
Therese Svendsen
Joline Höstman
Lars Frölander

Taekwondo:

Elin Johansson , 67 kg
Uno Sanli , 57 kg

Tennis:

Johan Brunström
Robert Lindstedt
Sofia Arvidsson

Triathlon:

Lisa Nordén

Tischtennis:

Per Gerell
Jörgen Persson
Jens Lundqvist
Kristian Karlsson (Reserve)

Turnen:

Jonna Adlerteg

Wasserspringen:

Christofer Eskilsson
Anna Lindberg

Mannschaften:

Fußball, Damen
Handball, Damen und Herren
Dressur, Reitsport
Vielseitigkeit, Reitsport
Springen, Reitsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".