Gotländsk fårsmäcka med Zazzi
Varje lördag i P4 Extra bjuder Alexandra Zazzi på receptet till en matklassiker. Förra veckan var det falukorv i ugn som gällde. Den här gången får vi veta hur en fårsmäcka ska slängas ihop.
Fårsmäckan serveras här i ett pitabröd tillsammans med sina goda tillbehör saltgurka, cheddarost och sallad.
Gotländsk fårsmäcka i pitabröd
4 personer
1,5 msk senapskorn
0,5 dl hett vatten
400 g lammfärs
3 medelstora, kokta, skalade potatisar
1 rödlök
1 ägg
1 dl grädde
1,5 tsk salt
4-5 drag med svartpeppar kvarnen
1 msk olja och 1 msk smör till stekning
4 st pitabröd
4 blad romansallad
0,5 dl grov triven cheddarost
2 tomater
saltgurka
Gör gärna så här:
Lägg senapskornen i en skål och rör i kokande hett vatten, låt stå 10 minuter. Skala och riv rödlöken på den grova delen av rivjärnet. Blanda färs med salt och peppar i en bunke, mosa sedan potatisen och blanda i färsen tillsammans med senapsfröna, löken och ägg. Blanda ordentligt och pytsa sedan i grädden lite i taget så att det blir ordentligt inblandat. Det blir en ganska lös smet men den ska hålla ihop. Smält 1 msk smör och 1 msk matolja i en stekpanna och klicka i blandningen till lagom stora plättar. Stek några minuter på varje sida så att det får fin gyllenbrun färg och vänd sedan försiktigt.
Vid servering:
Värm brödet några minuter och lägg sedan i sallad, lite ost, skivad tomat, fårsmäcka och saltgurka i varje bröd. Ät och njut gärna med gotländskt färsköl.