Västergatan

Starka kvinnors historier på teater

Publicerat: fredag 19 oktober 2012 kl 13:50

Pratteatern "Seven" spelas i Växjö i helgen. Den bygger på berättelser om sju kvinnor från olika delar av världen som satt sina liv på spel för att stå upp för kvinnors rättigheter. Pjäsen har spelats på flera håll i världen och Sverige. Nu är den här i Växjö.

– Sju bra berättelser hopbakade till en riktigt bra berättelse.

Så beskriver Cathrine Westling, projektledare på Regionteatern, pjäsen.

– Det är dramatiker som tagit sig an ett journalistiskt material. Det är sju dramatiker, sju kvinnor från sju olika länder. Bra berättelser har alltid varit teaterns kärna. Här är det så bra att vi inte gör så mycket mer än att sitta rakt upp och ner och berätta, säger hon.

I dag gästade hon Västergatan tillsammans med Sara Wåhlin som läser rollen som Mu Sochua, en tidigare minister för kvinnofrågor i Kambodja. Hon var en av endast två kvinnor i den kambodjanska regeringen.

Sara, hur gick det till när du fick frågan om att vara med?

– Jag fick ett mejl från Cathrine. Jag blev jätteglad. Jag gör en kambodjansk kvinnlig minister, hon var nominerad till Nobels fredspris 2005 för sina gärningar, säger Sara Wåhlin.

"Seven" spelas på Araby Park arena på lördag klockan 18. Föreställningen varar ungefär en timma.

Vill du höra hela intervjun och hur det kan låta i pjäsen? Klicka på ljudklippet!