Ge Hanna Seppas ett par skidor - så åker hon både uppåt och framåt
Tenhultstjejen Hanna Seppas är framgångsrik, oavsett om skidorna rullar eller glider. Hon har flyttat till Östersund för att få ultimata förutsättningar för sin längdskidkarriär, men hann med att titta förbi Morgonskiftetstudion under tisdagsmorgonen. Bland annat hann det samtalas om Hannas världcupvinst den gångna helgen i Tyskland.
Mer från Morgonskiftet
Allsången - vi tar den tillbaka
Torsdagen den 2 september 2010
Oavsett vad vi har sagt om allsång i Morgonskiftet tidigare - det var faktiskt vi på public service som hade den först.
Nu har Maud Olofsson och Centerpartiet lagt beslag på den - så kan vi ju inte ha det. Just watch us när vi tar den tillbaka!
Fredrik Boltes fick i uppdrag att skriva en apolitisk allsång som ALLA kan sjunga med i och Johanna skrev en apolitisk trosbekännelse.
Johanna: ”Den apolitiska trosbekännelsen”Johanna: ”Den apolitiska trosbekännelsen” (0:41)
Johanna Linder läser den apolitiska trosbekännelsen i Morgonskiftet, Sveriges Radio Jönköping.
Fredrik Boltes framför den apolitiska allsången "Skapa fler jobb"Fredrik Boltes framför den apolitiska allsången "Skapa fler jobb" (2:07)
Fredrik Boltes framför den apolitiska allsången "Skapa fler jobb" i Morgonskiftet, Sveriges Radio Jönköping.
Vill du sjunga med? Du hittar allsångstexten här!
Fem bröd och två fiskar med Maria
Onsdagen den 1 september 2010
När Jesus bjöd på fem bröd och två fiskar räckte det till 5000 personer. När Johanna Linder bjöd kristdemokraten och folkhälso- och äldreministern Maria Larsson på samma måltid räckte det kanske inte riktigt lika långt. Men gott var det!
Johanna kollade hur verklig Maria Larsson är och Maria berättade vad hon och maken gör i poolen på fredagkvällarna och varför de delade lika på föräldraledigheten. Bland mycket annat!
Frukost med Linder: Maria Larsson Del 1Frukost med Linder: Maria Larsson Del 1 (6:09)
Onsdagen den 1 september 2010
När Jesus bjöd på fem bröd och två fiskar räckte det till 5000 personer. När Johanna Linder bjöd kristdemokraten och folkhälso- och äldreministern Maria Larsson på samma måltid hemma hos ministern i Gnosjö räckte det kanske inte riktigt lika långt. Men gott var det!
Johanna kollade hur verklig Maria Larsson är och Maria berättade vad hon och maken gör i poolen på fredagkvällarna och varför de delade lika på föräldraledigheten. Bland mycket annat.Morgonskiftet, Sveriges Radio Jönköping.
Frukost med Linder: Maria Larsson Del 2Frukost med Linder: Maria Larsson Del 2 (6:01)
Onsdagen den 1 september 2010
När Jesus bjöd på fem bröd och två fiskar räckte det till 5000 personer. När Johanna Linder bjöd kristdemokraten och folkhälso- och äldreministern Maria Larsson på samma måltid räckte det kanske inte riktigt lika långt. Men gott var det!
Johanna kollade hur verklig Maria Larsson är och Maria berättade vad hon och maken gör i poolen på fredagkvällarna och varför de delade lika på föräldraledigheten. Bland mycket annat. Morgonskiftet, SR Jönköping.
Var med i Morgonskiftets kortfilmstävling!
Den 1 september startar Jönköping Filmfestival. Och vår vana trogen utlyser vi därför Morgonskiftets kortfilmstävling. Står på spel gör Morgonskiftets Gyllene Tandborste - och en exklusiv visning av vinnarfilmen på Jönköping Filmfestival!
Regler: Spela in en film på valfritt tema. Den får vara max 5 minuter. Du kan använda vad du vill: proffsutrustning eller mobilkamera eller vadsomhelst däremellan. Skaffa ett you tube-konto om du inte redan har det och ladda upp din film där. Mejla oss länken på morgonskiftet.jkpg@sr.se Senast den 27 augusti kl 12.00 vill vi ha ditt bidrag. Vi förbehåller oss rätten att fritt publicera filmen, men du själv ansvarar för att filmen inte innehåller upphovsrättskyddat material.
Vinnaren kommer att utses av våra lyssnare tillsammans med en enväldig jury och vem det blir, det får du veta onsdagen den 1 september. Här hittar du you tube och information om hur man skapar ett konto:
------------------
Bidrag nr 1: Life in Technicolor
Finns inget skönare än att cruisa runt på en longboard i centrala Jönköping...
------------------
Bidrag nr 2: Nova rastar hundarna
Nova vet vem som bestämmer. Frågan är om hundarna vet?
------------------
Bidrag nr 3: Racing Riesen
En film om den desperata jakten på mörk choklad...
------------------
Bidrag nr 4: Forsränning i Susingstorp, Stockaryd
Många var emot honom, men han trodde alltid att det skulle gå.
------------------
Bidrag nr 5: Nu börjar livet
Den gamla dansbanan bär på många hemligheter. Men vad var det egentligen i soppan?
Ny deadline för filmtävlingen!
Glöm allt du hört förut! Vi har nu förlängt deadline för Morgonskiftets kortfilmstävling så att du ska ha hela helgen på dig att filma. Så fram med kameran nu och ut och filma! Sen lägger du upp filmen på youtube och skickar oss länken.
Lätt som en plätt.
För fler regler och hittills inkomna bidrag, se här:
Morgontoppen vecka 34
1. Snälla Pappa - Mörbyligan
2. Varning på stan - Magnus Uggla
2. Okunskap - Svenska Akademien
4. Autumnsong - Manic Streeet Preachers
5. Åkare Lunsdgrens begravning - Fred Åkerström - UT
Veckans utmanare: Åkare Lundgrens tid på Morgontoppen blev till och med kortare än äktenskapet mellan Elin och Tiger. Återstår att se hur det går för Tammy på Morgontoppen. Veckans tandborste skickar vi till Birgitta Andersson i Jönköping som nominerade D-I-V-O-R-C-E. Grattis!
Kortfilm för trendiga och ett murrigt facit
Fredag 27 augusti 2010
Med anledning av Morgonskiftets kortfilmstävling och den stundande Jönköping filmfestival kom festivalgeneralen Josefin Jansson till studion och berättade om de senaste trenderna inom kortfilm. Sweda, till exempel. Det är när man gör en kortkort remake på sin favoritfilm.
Josefin Jansson: ”Man gör sin egen version av Titanic”Josefin Jansson: ”Man gör sin egen version av Titanic” (2:29)
Mats Danielsson var dagens facitkille. "Med såna vänner behöver man inga fiender" var utgångspunkten för hans facit.
Veckans facit: Mörkt och murrigt -med såna vänner behöver du inga fienderVeckans facit: Mörkt och murrigt -med såna vänner behöver du inga fiender (5:45)
Vi gör BP-grejen och spinner på politiken
Torsdagen den 26 augusti 2010
Vi avhandlade vår polisnoja, lanserade ett bra och billigt sätt att flytta järnvägen från vätterstranden, men framför allt så gjorde vi "The BP Thing". Detta i solidariet med räkfiskaren Ryan Hernandez som istället för att tråla räkor, som hans familj gjort i generationer, tvingas sanera olja åt BP:"Now we're doin the BP thing""Now we're doin the BP thing" (0:10)
Ur Ekots inslag (Ur Ekot)
Så här är den, låten till alla ofrivilliga oljesanerares ära, framförd live i Morgonskiftet av Fredrik Boltes:
Fredrik Boltes: ”Doin'the BP Thing”Fredrik Boltes: ”Doin'the BP Thing” (1:10)
Med anledning av Ekots inslag om räkfiskaren Ryan Hernandez, som istället för att tråla räkor tvingas sanera olja åt BP, skrev Fredrik Boltes låten "Doin' the BP thing" som framfördes live i Morgonaskiftet, SR Jönköping.
Sen lanserade vi vår alldeles egen spinndoktor. Statsvetaren Magnus Hagevi hjälper oss att förstå vad politikerna säger och om de menar något med det. Idag handlade det om tok-utspel och Holy Scrabble Alternate.
Magnus Hagevi: ”Dom kanske inte uppfattar det så tokigt själva”Magnus Hagevi: ”Dom kanske inte uppfattar det så tokigt själva” (11:13)
Morgonskiftets egen "spinndoktor", statsvetaren Magnus Hagevi på Linnéuniversitet, förklarar varöfr politikerna gör tokutspel och vad som krävs för att man ska vinna röster med en affisch. Programledare: Johanna Linder. Sveriges Radio Jönköping.
Ärtsoppa och pannkakor med Tobias
Onsdagen den 24 augusti 2010
Hur ser en liberal frukost ut? Johanna hade ingen aning, så hon valde ett säkert kort och bjöd folkpartisten och forsknings- och högskoleministern på en studentikos frukost istället.
Det blev ärtsoppa, punch och pannkakor, som tillagades på ett spritkök på piren i centrala Jönköping. Tobias berättade om sin glada studenttid i Uppsala, sin förkärlek för husmanskost och försökte också sig på att förklara varför ett parti med en så framgångsrik ideologi har så få anhängare. Och så sjöng han Bellman.
Frukost med Linder: Tobias Krantz Del 1Frukost med Linder: Tobias Krantz Del 1 (5:04)
Morgonskiftets Johanna Linder äter frukost med riksdagspartiernas förstanamn i länet. I det här avsnittet: Studentikos frukost med forskningsminister Tobias Krantz, Folkpartiet Liberalerna. Sveriges Radio Jönköping.
Frukost med Linder: Tobias Krantz Del 2Frukost med Linder: Tobias Krantz Del 2 (6:49)
Johanna Linder bjuder forskningsministern och folkpartisten Tobias Krantz på studentikos frukost och pratar husmanskost, politik och pekpinnar. Samt sjunger Bellman. Sveriges Radio Jönköping.
Värnamo sätter trenden för stadsplanering
Senaste flugan när det gäller stadsplanering är att försöka få staden i fråga att se ut som ett djur, en växt eller något annat vackert. Regionhuvudstaden Juba i södra Sudan har dragit det hela till sin spets genom att försöka bygga hela staden i formen av en noshörning. Men Morgonskiftet vill bara slå ett slag för att Värnamo var först med idén.
Sett från luften ser Värnamo klart och tydligt ut som ciklidarten scalare. Den trivs dock bättre i Amazonas än i Lagan. Men vilken djurpotential finns det i Vetlanda och Aneby och Jönköping?
Veckans facit: glömskita
Fredag 20 augusti 2010
Ingen fredag är komplett utan ett facit. Idag var det Morgonskiftets egen lilla kanin, Fredrik Boltes, som dansade in i studion för att lära Johanna och Maria nya ord som kidsen idag använder.
Boltes lär Johanna och Maria nya ordBoltes lär Johanna och Maria nya ord (2:04)
Rösta på Morgontoppen!
Vem ska bort och vem ska upp? Hur rangordningen ser ut nästa vecka bestämmer du!
Här kan du lyssna på veckans låtar:
AutumnsongAutumnsong (3:41)
Snälla PappaSnälla Pappa (2:29)
OkunskapOkunskap (6:01)
Varning På StanVarning På Stan (4:43)
D-I-V-O-R-C-ED-I-V-O-R-C-E (2:58)
Kubansk frukost med Alice
Onsdagen den 17 augusti 2010
Hur ser en socialistisk frukost ut? Johanna sneglade på Castros Kuba och bjöd Vänsterpartiets vice ordförande Alice Åström på toastada med bananer och ananas, cafe con leche och en cigg på maten. Johanna gick husesyn i Alice halvrenoverade hus i Vaggeryd och Alice, ja hon berättade bland annat om hur det är att växa upp med döva föräldrar.
Frukost med Linder: Alice Åström del 2Frukost med Linder: Alice Åström del 2 (6:58)
Morgonskiftets Johanna Linder äter frukost med Vänsterpartiets Alice Åström, Vaggeryd.
Frukost med Linder: Alice Åström Del 1Frukost med Linder: Alice Åström (v) Del 1 (5:31)
Morgonskiftets Johanna Linder bjuder vänsterpartisten Alice Åström på partianpassad frukost i villan i Vaggeryd. Sveriges Radio Jönköping.
Webbbonus! Se Alice prata teckenspråk!
En hjälpande hand i biljettbråket
Det infekterade biljettbråket mellan Live Nation och Biljett.Nu fortsätter, även fast Roxettekonserten i Halmstad redan är genomförd. Håkan försökte göra sitt för att få slut på bråket.
Är du med i Du Me'?
Jönköpingsbandet Du Me' bestående av Johan Lidén, Oscar Eriksson, Johan Häll, John Franklin, Patrik Franklin och Kent Franklin kom och spelade i live i Morgonskiftet. Dels bjöds det på egenkomponerat material men även på en soulklassiker.
Och de tycker dessutom att det är skräp att det inte skrivs fler låtar om Jönköping eller andra svenska städer.
Håkan bjuder på skönsång som hejdå till Khim
När David Jansson avslutade sin sommarsäsong på Morgonskiftet sjöng Khim en hejdå-låt för honom och på Khims sista pass gjorde Håkan likadant för Khim.
Skillnaden var dock att Håkan kan spela gitarr och att han sjunger fint. En egenkomponerad låt som du inte vill missa!!
Lyssna
Senaste ljudklippen
- Fredrik Boltes framför den apolitiska allsången "Skapa fler jobb"Fredrik Boltes framför den apolitiska allsången "Skapa fler jobb" (2:07)
Fredrik Boltes framför den apolitiska allsången "Skapa fler jobb" i Morgonskiftet, Sveriges Radio Jönköping. - Johanna: ”Den apolitiska trosbekännelsen”Johanna: ”Den apolitiska trosbekännelsen” (0:41)
Johanna Linder läser den apolitiska trosbekännelsen i Morgonskiftet, Sveriges Radio Jönköping. - Frukost med Linder: Maria Larsson Del 2Frukost med Linder: Maria Larsson Del 2 (6:01)
Onsdagen den 1 september 2010 När Jesus bjöd på fem bröd och två fiskar räckte det till 5000 personer. När Johanna Linder bjöd kristdemokraten och folkhälso- och äldreministern Maria Larsson på samma måltid räckte det kanske inte riktigt lika långt. Men gott var det! Johanna kollade hur verklig Maria Larsson är och Maria berättade vad hon och maken gör i poolen på fredagkvällarna och varför de delade lika på föräldraledigheten. Bland mycket annat. Morgonskiftet, SR Jönköping. - Frukost med Linder: Maria Larsson Del 1Frukost med Linder: Maria Larsson Del 1 (6:09)
Onsdagen den 1 september 2010 När Jesus bjöd på fem bröd och två fiskar räckte det till 5000 personer. När Johanna Linder bjöd kristdemokraten och folkhälso- och äldreministern Maria Larsson på samma måltid hemma hos ministern i Gnosjö räckte det kanske inte riktigt lika långt. Men gott var det! Johanna kollade hur verklig Maria Larsson är och Maria berättade vad hon och maken gör i poolen på fredagkvällarna och varför de delade lika på föräldraledigheten. Bland mycket annat.Morgonskiftet, Sveriges Radio Jönköping. - Fredrik Steen: ”Min syrras hundar blir alltid halvtokiga”Fredrik Steen: ”Min syrras hundar blir alltid halvtokiga” (11:45)
Hundcoachen Fredrik Steen kom på besök till Redan Fredag-studion. Förutom att prata om sitt enorma hundintresse gav han även goda tips på hjulning och berättade om sin bakgrund som gymnast. Medverkande: Fredrik Steen, Håkan Montelius, Agneta Ekström. SR Jönköping. 2010-08-27.
Mer om...
Kontakta oss
Har du synpunkter på det du hör? En fråga du vill ställa eller förslag på något du vill höra? Hör av dig till oss! Använd formuläret här nedan. Bifoga gärna din e-postadress.
Liknande program
- Lyssningsarkiv, Västerbotten
- Sjuhärad, Sjuhärad Borås
- Förmiddag , Västerbotten
- Morgon , Uppland
Följ oss på twitter!
Vi syns på Facebook
Möt oss även på Facebook - lite närmare, lite personligare.
P4 Jönköping tipsar
Välkommen till Valportalen!
Valportalen är mötesplatsen för länets politiker och väljare inför valet 2010. Här får du allt om dina politiker i kommun, landsting och riksdag ända fram till valdagen 19 september. Valportalen hjälper dig att välja!
-
En botare?
Kan zebrafisken hjälpa oss att bota Alzheimers?
-
Garant för rent spel
Svante Stockselius avgående chef för den internationella melodifestivalen.
-
Knockout är igång!
Nu har Hasse & Clarence dragit igång en ny spännande omgång av tävlingen Knockout! Nu med tävlande från olika yrken.
Stora slaget om pensionärerna
Pensionärerna har hamnat i fokus inför årets riksdagsval. Och på sluten har kampen hårdnat allt mer, både alliansen och de röd-gröna försöker trumfa över varandra för att locka röster. Men frågan är vad pensionärerna själva säger om att ha hamnat i fokus inför valet? Hör i Lasso!






