Färgblind fredag med Facit

Publicerat: fredag 28 september 2012 kl 10:01

I Värnamo har folkpartister och Sverigedemokrater i kommunfullmäktige förolämpat varandra genom att åsyfta, och till och med sy upp, bruna fanor. Problemet är bara att det aldrig funnits några bruna fanor. Det var skjortorna, inte flaggorna, som var bruna, säger Clara Åhlvik, tidigare intendent på Länsmuseet i Jönköping, numera curator för utställningen ”Ond Design” på Röhsska museet i Göteborg.

"Man minns bara att det var nåt med brunt" "Man minns bara att det var nåt med brunt" (2:22)
I Värnamo har folkpartister och Sverigedenmokrater i kommunfullmäktige i veckan förolämpat varandra genom att åsyfta, och till och med sy upp, bruna fanor. Problemet är bara att det aldrig funnits några bruna fanor. Det var skjortorna, inte flaggorna, som var bruna, säger Clara Åhlvik, tidigare intendent på Länsmuseet i Jönköping, numera curator för utställningen ”Ond Design” på Röhsska museet i Göteborg. Morgonskiftet, P4 Jönköping. Programledare: Johanna Linder
Fredag 28 september 2012 kl 10:02 (Morgonskiftet P4 Jönköping)

Och så kom Mats Danielsson med ett facit som började i stor besvikelse och slutade på bokmässan.

Mats Danielsson tyder drömmar Mats Danielsson tyder drömmar (6:22)
Veckans Facit börjar i stor besvikelse och slutar på bokmässan. Morgonskiftet, P4 Jönköping. Programledare: Johanna Linder & Jimmy Wigell.
Fredag 28 september 2012 kl 10:07 (Morgonskiftet P4 Jönköping)