Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Ingen skräll i bordtennis-dm

Publicerat söndag 12 november 2006 kl 20.03

Vid DM tävlingarna i bordtennis i helgen i Hemse blev det inga större överraskningar. Jonas Hederstedt, VIF Gute vann finalen i herrsingeln genom att besegra Johan Mattsson med 4-1. Jonas vann också dubbeln tillsammans med Ingemar Glansholm. I dubbelfinalen besegrade man Christer Dennerdahl och Johan Mattsson med 3-2.

DM 2006 RESULTAT
Flickor 12
1. Hannah Andreasson, Fole IF
2. Rebcka Berlin, Fole IF
3. Elina Östman, Fole IF
4. Olivia Yttergren, Fole IF
5. Frida Johansson, Stenkumla BTK

Flickor 14
1. Julia Yttergren, Fole IF
2. Katrin Andersson, Stenkyrka BTK
3. Elina Östman, Fole IF
3. Hannah Andreasson, Fole IF
Final Julia Yttergren - Katrin Andersson;11-3, 8-11, 11-8, 6-11, 11-9
Semi Julia Yttergren - Elina Östman;11-5, 11-4, 12-10
Semi Katrin Andersson - Hannah Andreasson;9-11, 12-10, 11-8, 11-7

Flickor 15
1. Julia Yttergren, Fole IF
2. Lisette Andersson, Stenkyrka BTK
3. Anna Wigström, Klintehamn IK
4. Katrin Andersson, Stenkyrka BTK

Damjunior 17
1. Elin Schwartz, VIF Gute BTK
2. Louise Eskedahl, Stenkyrka BTK
3. Anna Wigström, Klintehamn IK
4. Josefin Westerlund, Klintehamn IK

Herrdubbel
1. Jonas Hederstedt/Ingemar Glansholm, VIF Gute BTK
2. Christer Dennerdahl/Johan Mattsson, VIF Gute BTK
3. Göran Thomasson/Malte Nilsson, IF Hansa/Hourg
3. Martin Pettersson/Eddie Cronholm, VIF Gute BTK
Final Hederstedt/Glansholm - Dennerdahl/Mattsson;10-12, 11-9, 3-11, 12-10, 11-3
Semi Hederstedt/Glansholm - Thomasson/Nilsson;9-11, 10-12, 11-8, 11-7, 11-9
Semi Dennerdahl/Mattsson - Pettersson/Cronholm;11-3, 11-8, 11-8

Herrjunior 17
1. Jonas Berglund, VIF Gute BTK
2. Eddie Cronholm, VIF Gute BTK
3. Måns Yttergren, Fole IF
3. Martin Pettersson, VIF Gute BTK
5. Isak Pettersson, VIF Gute BTK
5. Christer Gahne, Stenkumla BTK
Final Jonas Berglund - Eddie Cronholm;11-7, 12-10, 10-12, 11-9
Semi Jonas Berglund - Måns Yttergren;13-11, 11-9, 11-9
Semi Eddie Cronholm - Martin Pettersson;7-11, 11-6, 11-9, 11-9
1/4 Eddie Cronholm - Isak Pettersson;11-6, 11-7, 11-9
1/4 Måns Yttergren - Christer Gahne;11-6, 4-11, 11-7, 4-11, 11-6

Herrjuniordubbel
1. Jakob Schwartz/Daniel Lundin, VIF Gute BTK
2. Eddie Cronholm/Jonas Berglund, VIF Gute BTK
3. Nisse Lundberg/Gabriel Bergstedt, VIF Gute BTK
3. Martin Pettersson/Isak Pettersson, VIF Gute BTK
Final Schwartz/Lundin - Cronholm/Berglund;11-9, 9-11, 11-7, 11-7
Semi Schwartz/Lundin - Lundberg/Bergstedt;11-1, 11-1, 11-9
Semi Cronholm/Berglund - Pettersson/Pettersson;9-11, 12-14, 11-8, 11-9, 12-10

Herrsenior
1. Jonas Hederstedt, VIF Gute BTK
2. Johan Mattsson, VIF Gute BTK
3. Jakob Schwartz, VIF Gute BTK
3. Tobias Pettersson, VIF Gute BTK
5. Martin Pettersson, VIF Gute BTK
5. Göran Thomasson, IF Hansa/Hourg
5. Kaj Österberg, Stånga IF
5. Malte Nilsson, IF Hansa/Hourg
Final Jonas Hederstedt - Johan Mattsson;11-13, 11-8, 11-5, 11-3, 11-8
Semi Jonas Hederstedt - Jakob Schwartz;10-12, 11-13, 11-9, 11-3, 11-5, 11-6
Semi Johan Mattsson - Tobias Pettersson;11-4, 8-11, 8-11, 11-4, 11-6, 11-5
1/4 Jonas Hederstedt - Martin Pettersson;11-5, 11-6, 12-10, 11-5
1/4 Johan Mattsson - Göran Thomasson;11-8, 12-14, 11-4, 11-4, 11-8
1/4 Jakob Schwartz - Kaj Österberg;11-5, 11-7, 11-5, 11-8
1/4 Tobias Pettersson - Malte Nilsson;11-7, 11-7, 11-6, 11-9

Herrungdom 20
1. Jakob Schwartz, VIF Gute BTK
2. Eddie Cronholm, VIF Gute BTK
3. Jonas Berglund, VIF Gute BTK
3. Joel Andreasson, Fole IF
Final Jakob Schwartz - Eddie Cronholm;11-5, 11-8, 12-10
Semi Jakob Schwartz - Jonas Berglund;12-10, 9-11, 11-2, 5-11, 11-8
Semi Eddie Cronholm - Joel Andreasson;17-15, 8-11, 11-8, 1-11, 12-10

Pojkar 12
1. Nisse Lundberg, VIF Gute BTK
2. Gabriel Bergstedt, VIF Gute BTK
3. Erik Berlin, Fole IF
3. Eliott Pettersson, Stenkumla BTK
5. Patrik Österberg, Stånga IF
5. Jakob Andersson, VIF Gute BTK
5. Casper Svensson, VIF Gute BTK
5. Benjamin Bergström, VIF Gute BTK
Final Nisse Lundberg - Gabriel Bergstedt;11-9, 11-8, 14-12
Semi Nisse Lundberg - Erik Berlin;12-10, 11-5, 16-14
Semi Gabriel Bergstedt - Eliott Pettersson;7-11, 11-3, 17-15, 11-5
1/4 Nisse Lundberg - Patrik Österberg;11-5, 11-9, 11-5
1/4 Gabriel Bergstedt - Jakob Andersson;12-10, 11-9, 11-3
1/4 Erik Berlin - Casper Svensson;11-7, 11-6, 11-4
1/4 Eliott Pettersson - Benjamin Bergström;8-11, 11-6, 11-4, 11-13, 13-11

Pojkar 14
1. Viktor Berglind-Ekman, Klintehamn IK
2. Joel Lawergren, Stenkumla BTK
3. Christoffer Gahne, Stenkumla BTK
3. Eliott Pettersson, Stenkumla BTK
5. Gabriel Bergstedt, VIF Gute BTK
5. Elias Glansholm, Stenkumla BTK
5. Nisse Lundberg, VIF Gute BTK
5. Johan Karlsson, Stenkumla BTK
9. Arvid Andersson, Stenkyrka BTK
9. Emanuell Hallgren, VIF Gute BTK
9. Benjamin Bergström, VIF Gute BTK
9. Fredrik Rosvall, VIF Gute BTK
9. Anton Buskas, Fole IF
9. Johannes Wahlgren, Levide IF
9. Erik Berlin, Fole IF
9. Jonathan Blomer, Stenkyrka BTK
Final Viktor Berglind-Ekman - Joel Lawergren;11-9, 11-6, 11-7
Semi Viktor Berglind-Ekman - Christoffer Gahne;11-13, 12-10, 12-10, 11-4
Semi Joel Lawergren - Eliott Pettersson;10-12, 11-6, 11-5, 11-5
1/4 Viktor Berglind-Ekman - Gabriel Bergstedt;11-6, 9-11, 11-8, 11-4
1/4 Joel Lawergren - Elias Glansholm;11-6, 11-7, 11-7
1/4 Christoffer Gahne - Nisse Lundberg;3-11, 11-5, 12-10, 14-12
1/4 Eliott Pettersson - Johan Karlsson;7-11, 11-8, 7-11, 11-7, 11-9
1/8 Viktor Berglind-Ekman - Arvid Andersson;11-3, 11-8, 7-11, 11-4
1/8 Joel Lawergren - Emanuell Hallgren;11-13, 11-3, 11-9, 11-8
1/8 Christoffer Gahne - Benjamin Bergström;11-8, 11-6, 11-4
1/8 Eliott Pettersson - Fredrik Rosvall;11-4, 7-11, 11-8, 11-6
1/8 Gabriel Bergstedt - Anton Buskas;11-6, 11-4, 5-11, 11-9
1/8 Elias Glansholm - Johannes Wahlgren;11-7, 12-10, 7-11, 11-7
1/8 Nisse Lundberg - Erik Berlin;11-3, 11-3, 12-10
1/8 Johan Karlsson - Jonathan Blomer;11-8, 11-13, 11-7, 11-3

Pojkar 15
1. Måns Yttergren, Fole IF
2. Linus Kristiansson, Levide IF
3. Jonas Österberg, IF Hansa/Hourg
3. Isak Pettersson, VIF Gute BTK
5. Markus Uddin, Levide IF
5. Pontus Tinderfjäll, Fole IF
5. Johan Karlsson, Stenkumla BTK
5. Christoffer Gahne, Stenkumla BTK
9. Robin Andreasson, Fole IF
9. Jonathan Blomer, Stenkyrka BTK
9. Adam Svensson, Stenkumla BTK
9. Frans Andersson, Levide IF
Final Måns Yttergren - Linus Kristiansson;10-12, 11-8, 11-6, 11-6
Semi Måns Yttergren - Jonas Österberg;11-3, 11-9, 10-12, 11-8
Semi Linus Kristiansson - Isak Pettersson;13-11, 13-11, 5-11, 15-13
1/4 Måns Yttergren - Markus Uddin;11-7, 6-11, 11-6, 12-10
1/4 Linus Kristiansson - Pontus Tinderfjäll;11-9, 11-9, 11-8
1/4 Jonas Österberg - Johan Karlsson;11-4, 7-11, 11-8, 11-6
1/4 Isak Pettersson - Christoffer Gahne;11-4, 9-11, 11-8, 11-9
1/8 Linus Kristiansson - Robin Andreasson;11-8, 11-8, 11-8
1/8 Jonas Österberg - Jonathan Blomer;11-5, 11-5, 11-2
1/8 Markus Uddin - Adam Svensson;11-5, 11-4, 11-8
1/8 Christoffer Gahne - Frans Andersson;11-9, 12-10, 11-6

Herrsingel 40
1. Göran Thomasson, IF Hansa/Hourg
2. Malte Nilsson, IF Hansa/Hourg
3. Stefan Johansson, Stenkumla BTK
4. Werner Glenk, Levide IF
5. Kaj Österberg, Stånga IF

PINGISIADEN RESULTAT 2006
Pojkar
1. Gustav Buskas, Fole IF
2. Adrian Wiginder, Fole IF
3. Erik Lövgren, Levide IF
3. Casper Svensson, VIF Gute
5. Jakob Andersson, VIF Gute
5. Gustav Lyttkens, VIF Gute
Final Gustav Buskas - Adrian Wiginder; 11-3, 11-3, 11-3
Semi Gustav Buskas - Erik Lövgren; 11-8, 11-4, 8-11, 11-8
Semi Adrian Wiginder - Casper Svensson;9 -11, 12-10, 12-10, 11-5
1/4 Gustav Buskas - Jakob Andersson; 11-7, 11-5, 11-9
1/4 Casper Svensson - Gustav Lyttkens; 11-0, 11-4, 11-5

Placering 7 -9 pojkar
7. Jesper Olofsson, Levide IF
8. Andreas Niklasson, Levide IF
9. Axel Wigström, Klintehamn IK

Flickor
1. Hannah Andreasson, Fole IF
2. Rebecka Berlin, Fole IF
3. Elina Östman, Fole IF
4. Olivia Yttergren, Fole IF
5. Frida Johansson, Stenkumla BTK
6. Julia Holmberg, Levide IF

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".