Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Helgens sport i sammanfattning 18-19 augusti

Publicerat söndag 19 augusti 2007 kl 16.45

Storseger för Dalhems fotbollsdamer i div. 3 B

Förlust för P18 i samma serie.

Seger för Klintehamns damer i div. 3 A

Övr. sport läs mer.....

CYKEL

Lördagen den 18 augusti

Ringmuren Ck:s KM 30 km tempo Tingstäde

Herrklassen

1. Magnust Östberg 43.35

2. Niklas Bohn 46.37 Tyskland

Damklassen

1. Martina Karlsson 50.57

FOTBOLL

Söndagen den 19 augusti

Div 1 södra herrar

16.00 VIF Gute-Frölunda

Övr. Matcher div. 1 södra

Lördag 18 augusti

Torslanda-Norrby 4-1

Söndag 19 augusti

16.00 IFK Malmö-Skärhamn

16.00 Qviding-Carlstad

18.00 Husqvarna-Värnamo

Lördagen den 18 augusti

Div 3A damer

Lidingö-Klintehamn 1-2

Cecillia Snöbohm 2

Nacka leder serien på 28 poäng och

Klintehamn ligger på 5:e plats i tabellen med 19 poäng.

Div 3B damer

Segeltorp-Dalhem 0-9

Rebecca Martis 3, Helena Nirs, Mikaela ha-le, Jenny Lööf, Annie Mårdbrink,Linda Åberg-Mattsson, Isabelle Hallgren

P18-Stuvsta 0-1

Dalhem i serieledning på 36 poäng, 10 poäng före P18 på andra plats.

Div 4 herrar

Lördag den 18 augusti

Levide-Hangvar 4-1

LIF:Roger Jonasson

HSK:Philip Dahlman

Söndag den 19 augusti

Visby IBK-Dalhem 3-3 (0-3, 3-0)

Visby IBK: Anders Berg 2, Johan Lindberg

Dalhem: Jesper Jansson, Jonas Karlström, Neng Pettersson

(IFK Visby leder serien på 29 p före Levide 26p samt Visby AIK och Dalhem på 25p)

HÄST

SM i körning terrängkörning

har pågått under 3 dagar med sista tävlingsdagen idag (söndag).

Man tävlar i dressyr, maraton och precision.

Segrare totalt i ponnyklassen blev Rebecka Kristianssen, Billinge.

Eva Weijmar Kolmodin Hemseorten Ridklubb kom på en andraplats.

I ungdomsklassen blev Josefine Johannnesson 4:a.

INNEBANDY

Lördagen den 18 augusti

Träningsmatch Visby IBK-Trollbäcken 5-7

SKYTTE

Lördagen den 18 augusti

DM Gevär 50 m 3x20 skott.

1. Björn Ahlby Väte 559

2. Birger Johansson Endre 549

Söndagen den 19 augusti

FörbundsMästerskap K-pist bana,

Visborgsslätt

Final Senior:

1) Niclas Virgin, Stenkumla Skg, 402 päng.

2) Anders Bergström, Stenkumla Skg, 399

3) Sixten Backman, Stenkumla Skg, 397

Final Veteran:

1) Gert Seinär, Stenkumla Skg, 380

2) Kent Hertzman, Lärbro Skg, 377

3) Clas Virgin, Stenkumla Skg, 371

16.00 Kretsmästerskap på pistol

VARPA

Lördagen den 18 augusti

Mästerbyvarpan

Eksta-Visby BK 10-12, 12-8, 8-12

(Sylve Gillerfors och Rolf Burgesäter mot Yngve Lindvall och Bernt Jacobsson)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".