Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

FOTBOLL

Publicerat måndag 27 april 2009 kl 15.34

Här är schemat för fotbollen vid årets öspel, Island Games, på Åland, både herrar och damer. Åländsk tid (en timme före svensk)

HERRAR

Grupp A
Åland, Grönland, Shetlandsöarna, Menorca
Grupp B
Gibraltar, Guernsey, Anglesey, Froya
Grupp C
Rhodos, Isle of Wight, Ösel, Jersey
Grupp D
Yttre Hebriderna, Gotland, Falklandsöarna, Isle of Man

Söndag 28 juni
10:00 Åland - Grönland WHA
12:00 Menorca - Shetlandsöarna HAM
12:00 Gibraltar - Guernsey SOL
12:00 Anglesey - Froya VIK
16:00 Rhodos - Isle of Wight SPO
16:00 Ösel - Jersey RAN
19:00 Yttre Hebriderna - Gotland HAM
19:00 Falklandsöarna - Isle of Man SOL

Måndag 29 juni
12:00 Grönland - Menorca SPO
12:00 Jersey - Rhodos RAN
12:00 Isle of Wight - Ösel HAM
16:00 Guernsey - Anglesey VIK
16:00 Froya - Gibraltar SOL
19:00 Shetlandsöarna - Åland HAM
19:00 Isle of Man - Yttre Hebriderna MAR
19:00 Gotland - Falklandsöarna VIK

Tisdag 30 juni
12:00 Gibraltar - Anglesey HAM
12:00 Froya - Guernsey VIK
16:00 Åland - Menorca MAR
16:00 Shetlandsöarna - Grönland SPO
16:00 Rhodos - Ösel RAN
16:00 Jersey - Isle of Wight HAM
19:00 Yttre Hebriderna - Falklandsöarna SOL
19:00 Isle of Man - Gotland MAR

Torsdag 2 juli
09.00 Placeringsmatch 15-16 VIK
12.30 Placeringsmatch 13-14 VIK
16:00 Semifinal Vinnaren grupp A - Vinnaren grupp D VIK
16:00 Semifinal Vinnaren grupp B - Vinnaren grupp C SPO
19.00 Placeringsmatch 11-12 VIK

Fredag 3 juli
09.00 Placeringsmatch 9-10 VIK
12.00 Placeringsmatch 5-6 SOL
12.30 Placeringsmatch 7-8 VIK
16:00 Bronsmatch SOL
21:30 Final WHA

Herrtruppen
Jimmie Björklund Fårösund
Kenneth Budin FG 86
Tom Eneqvist FG 86
Isak Gillerfors FG 86
Christoffer Gjörloff Fårösund
Kristian Hederfeld FC Gute
Andreas Kraft Dalhem
Pierre Leveau IFK Visby
Jonatan Levin FC Gute
Adrean Lindblom Visby AIK
Björn Nyman Levide
Jesper Nyman Fårösund
Sebastian Nyström FC Gute
Peter Öhman Levide
Jimmy Orleifson Levide
Malcon Persson Dalhem
Emil Segerlund Visby AIK
Johan Svenserud Fårösund
Jakob Widin FC Gute
Michael Zetterström Levide


DAMER

Grupp A         
Åland, Gotland, Jersey, Grönland, Ösel              
Grupp B
Isle of Man, Isle of Wight, Yttre Hebriderna, Guernsey, Hitra

Söndag 28 juni
16:00 Gotland - Jersey MAR
16:00 Grönland - Ösel BEN
19:00 Isle of Man - Isle of Wight VIK
19:00 Hitra - Guernsey MAR

Måndag 29 juni
12:00 Jersey - Grönland BEN
16:00 Åland - Ösel MAR
16:00 Yttre Hebriderna - Isle of Man BEN
19:00 Isle of Wight - Guernsey SOL

Tisdag 30 juni
12:00 Ösel - Gotland BEN
12:00 Isle of Man - Hitra RAN
19:00 Isle of Wight - Yttre Hebriderna BEN
19:00 Grönland - Åland VIK

Onsdag 1 juli
19:00 Åland - Gotland BEN
19:00 Ösel - Jersey MAR
19:00 Yttre Hebriderna - Hitra SOL
19:00 Guernsey - Isle of Man SPO

Torsdag 2 juli
19:00 Hitra - Isle of Wight SOL
19:00 Guernsey - Yttre Hebriderna RAN
19:00 Jersey - Åland MAR
19:00 Gotland - Grönland BEN

Fredag 3 juli
18:30 Semifinal Vinnaren grupp A - Tvåan grupp B BEN
18:30 Semifinal Vinnaren grupp B - Tvåan grupp A HAM

Lördag 4 juli
11:00 Bronsmatch SPO
16:00 Final WHA

Damtruppen
Helena Adman Dalhem
Emma Ahlqvist IFK Visby
Matilda Boberg Klintehamn
Sarah Karlsson Klintehamn
Emelie Edwardsson Lerum
Moa Fagerlund Dalhem
Ulrika Almgren Klintehamn
Josefin Gjörloff Dalhem
Linnéa Hansson Dalhem
Helena Liljeström P18
Ejla Lillro Klintehamn
Lina Lindgren Klintehamn
Annie Lindström När
Amanda Nilsson Klintehamn
Marion Nilsson Kenty
Amanda Rohnström Dalhem
Camilla Ronström Öster
Cecilia Snöbohm Klintehamn
Sara Westerberg Dalhem

ARENORNA
WHA Wiklöf Holding Arena, Mariehamn
BEN Bengtsböle, Lemland
HAM Hammarvallen, Hammarland
MAR Markusböle, Finström
RAN Rangsby, Saltvik
SOL Solvallen, Eckerö
SPO Sportkila, Sund
VIK Vikingavallen, Jomala

Med reservation för ändringar (uppdaterad 8 juni).













Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".