Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Lördag 27 juni och söndag 28 juni

Publicerat måndag 25 maj 2009 kl 15.43

Här är öspelsprogrammet för lördagen den 27 och söndagen den 28 juni (åländsk tid - en timme före svensk). Med reservation för ändringar.

Lördag 27 juni
10:00 Segling Laser RDL och vindsurfing: Tune up race, 2 race
13:00 Segling Laser STD och vindsurfing: Tune up race, 2 race

Söndag 28 juni
08:45 Volleyboll
herrar Gibraltar - Ösel
08:45 Volleyboll damer Caymanöarna - Gotland
09.00 Judo damer -57kg, herrar -60kg, herrar -73kg, herrar -90kg, herrar +100kg
09:00 Skytte sportpistol herrar lag
09:00 Tennis lagtävling
10:00 Badminton lagtävling
10:00 Bordtennis lagtävling, omgång 1
10:00 Fotboll herrar Åland - Grönland
10:00 Gymnastik träning herrar Åland, Jersey
10:00 Segling Laser RDL och vindsurfing: 2 race
10:00 Skytte fripistol herrar lag
10:00 Skytte luftgevär damer lag
11:00 Volleyboll herrar Guernsey - Färöarna
11:00 Volleyboll damer Hitra - Åland
11:30 Gymnastik träning herrar Färöarna, Isle of Man, damer Färöarna, Jersey, Menorca

12:00 Fotboll herrar Menorca - Shetlandsöarna
12:00 Fotboll herrar Gibraltar - Guernsey
12:00 Fotboll herrar Western Isles - Froya
13:00 Bordtennis lagtävling, omgång 2
13:00 Gymnastik träning damer Isle of Man, Bermuda
13:00 Segling Laser STD: 2 race
13:00 Skytte grovpistol lag herrar
13:00 Skytte luftgevär herrar lag
13:15 Volleyboll herrar Åland - Gotland
13:15 Volleyboll damer Menorca - Grönland
14:30 Gymnastik träning damer Åland, Western Isles
14:30 Basket damer Menorca - Isle of Man
14:30 Basket damer Guernsey - Gibraltar

15:30 Volleyboll herrar Grönland - Jersey
15:30 Volleyboll damer Bermuda - Rhodos
16.00 Judo finaler damer -57kg, herrar -60kg, herrar -73kg, herrar -90kg, herrar +100kg
16:00 Fotboll herrar Rhodos - Isle of Wight
16:00 Fotboll herrar Ösel - Jersey
16:00 Fotboll damer Gotland - Jersey
16:00 Fotboll damer Grönland - Ösel
16:00 Gymnastik träning
16.45 Basket herrar Menorca - Gibraltar
16.45 Basket herrar Bermuda - Caymanöarna
17:00 Bordtennis lagtävling, omgång 3

18.00 Friidrott 
Herrar
18.00 Slägga med Tore Olofsson, Gustav Hansson
18.00 Höjdhopp final med Gustav Melen, Erik Larsson
18.40 200 m heat med Mattias Sunneborn, Morgan Unnogard
19.20 10 000 m final med Olof Thunegard, Daniel Hejdström
Damer
18.00 100 m heat med Frida Björkegren, Camilla Olsson
19.20 Längdhopp kval med Elinor Sundstrand, Boel Tetens
20.20 1500 m heat
18:00 Volleyboll herrar Bermuda - Gibraltar
18:00 Volleyboll damer Färöarna - Jersey
19.00 Basket herrar Rhodos - Ösel
19:00 Fotboll herrar Western Isles - Gotland
19:00 Fotboll herrar Falklandsöarna - Isle of Man
19:00 Fotboll damer Isle of Man - Isle of Wight
19:00 Fotboll damer Hitra - Guernsey
20:15 Volleyboll herrar Caymanöarna - Guernsey
20:15 Volleyboll damer Ösel - Guernsey

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".