Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Måndag 29 juni

Publicerat måndag 25 maj 2009 kl 15.48

Här är öspelsprogrammet för måndagen den 29 juni (åländsk tid - en timme före svensk). Med reservation för ändringar.

09:00 Badminton lagtävling finaler
09:00 Bordtennis lagtävling, omgång 4
09.00 Judo damer -63kg, herrar -66kg, herrar -81kg, herrar -100kg
09:00 Skytte lerduva lag
09:00 Skytte gevär liggande herrar lag heat 1
09:00 Tennis lagtävling finaler
10.00 Bågskytte
Herrar: Compound FITA 90m med Roger Sandelin, Micael Lerberg
Damer: Compound FITA 70m
Herrar: Recurve FITA 90m med Jan-Åke Andersson
Damer: Recurve FITA 70m med Rebeka Gannholm
10:00 Segling Laser STD: 2 race
10:00 Skytte standardpistol herrar lag
10.15 Simning försökspass
Herrar
1 500 m fritt
200 m fjäril med Robin Cederqvist
100 m bröst med Daniel och Pontus Cederqvist
50 m rygg med Jakob Andersson, Niclas Högberg
200 m medley 4x50 m medley med Gotland
Damer
400 m medley
100 m fjäril med Stina Juhlin
50 m bröst
200 m fritt
4x50 m fritt
10:30 Gymnastik damernas lagtävling
11:00 Volleyboll herrar Gotland - Färöarna
11:00 Skytte gevär liggande herrar lag heat 2
11:00 Volleyboll damer Caymanöarna - Menorca
11.40 Friidrott 
Herrar
12.05 200 m semifinal ev med Mattias Sunneborn
11.00 400 m häck heat
13.10 800 m heat Joakim Daun, André Karlström
Damer
11.40 100 m semifinal
12.30 400 m heat med Camilla Olsson, Ida Gillerfors

12:00 Bordtennis lagtävling, omgång 5
12:00 Fotboll herrar Grönland - Menorca
12:00 Fotboll herrar Jersey - Rhodos
12:00 Fotboll herrar Isle of Wight - Ösel
12:00 Fotboll damer Jersey - Grönland
13.00 Bågskytte
Herrar: Compound FITA 70m Roger Sandelin,Micael Lerberg
Damer: Compound FITA 60m med Rebeka Gannholm
Herrar: Recurve FITA 70m med Jan-Åke Andersson
Damer: Recurve FITA 60m med Rebeka Gannholm
13:00 Segling Laser RDL och vindsurfing: 2 race
13:00 Skytte gevär liggande damer lag
13:00 Skytte sportpistol damer lag
13:15 Volleyboll damer Grönland - Färöarna
13:15 Volleyboll damer Rhodos - Ösel
14:30 Basket damer Isle of Man - Åland
14:30 Basket damer Guernsey - Menorca

15:00 Gymnastik herrarnas lagtävling
15.00 Judo finaler damer -63kg, herrar -66kg, herrar -81kg, herrar -100kg
15:30 Volleyboll herrar Bermuda - Grönland
15:30 Volleyboll damer Jersey - Gotland
16:00 Bordtennis lagtävling, omgång 6
16:00 Fotboll herrar Guernsey - Western Isles
16:00 Fotboll herrar Froya - Gibraltar
16:00 Fotboll damer Åland - Ösel
16:00 Fotboll damer Western Isles - Isle of Man
16:45 Basket herrar Isle of Man - Menorca
16:45 Basket herrar Jersey - Bermuda
17.30 Simning finalpass
Herrar 1 500 m fritt, 200 m fjäril, 100 m bröst, 50 m rygg, 200 m medley, 4x50 m medley
Damer 400 m medley, 100 m fjäril, 50 m bröst, 200 m fritt, 4x50 m fritt

18.00 Friidrott 
Herrar
18.00 Kula final med Erik Larsson
18.00 400 m häck final
18.50 200 m final ev med Mattias Sunneborn
19.20 3 000 m hinder final med Daniel Hejdström,Andreas Grönström
Damer
18.25 100 m final
19.10 Längdhopp final med Boel Tetens, Elionor Sundstrand
19.40 Spjut final med Anete Seina, Teresia Snäckerström
19.40 10 000 m final 
20.45 400 m semifinal
18:00 Volleyboll herrar Caymanöarna - Åland
18:00 Volleyboll herrar Jersey - Ösel
19:00 Basket herrar Åland - Rhodos
19:00 Bordtennis lagtävling, omgång 7
19:00 Fotboll herrar Shetlandsöarna - Åland
19:00 Fotboll herrar Isle of Man - Western Isles
19:00 Fotboll herrar Gotland - Falklandsöarna
19:00 Fotboll damer Isle of Wight - Guernsey
20:15 Volleyboll damer Guernsey - Åland
20:15 Volleyboll damer Hitra - Bermuda

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".