Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Tisdag 30 juni

Publicerat tisdag 26 maj 2009 kl 11.22

Här är öspelsprogrammet för tisdagen den 30 juni (åländsk tid - en timme före svensk). Med reservation för ändringar.

08.00 Golf Matz Bengtsson, Gunnar Hoas, Björn Jacobsson, Björn Jacobsson, Herman Matsson, Sara Larsson Lina Svegsjö Lina Svensson-Lagergren Christella Winzell
08:45 Volleyboll herrar Jersey - Bermuda
08.45 Volleyboll damer Rhodos - Hitra
09.00 Bordtennis lagtävling slutspel
09:00 Skytte luftpistol herrar lag
09:00 Skytte trap lag
09:00 Tennis singlar, dubbel och mixed
10:00 Basket damer Isle of Man - Guernsey
10:00 Basket damer Gibraltar - Åland
10.00 Bågskytte
Herrar: Compound FITA 50m Roger Sandelin, Micael Lerberg
Damer: Compound FITA 50m med Rebeka Gannholm
Herrar: Recurve FITA 50m med Jan-Åke Andersson
Damer: Recurve FITA 50m med Rebeka Gannholm
10:00 Gymnastik träning damer Åland, Isle of Man, Färöarna
10:00 Segling Laser RDL och vindsurfing: 2 race
10:00 Skytte gevär 3x20 skott herrar lag
10.15 Simning försökspass
Herrar
400 m medley med Niclas Högberg
100 m fjäril med Pontus och Robin Cederqvist
50 m bröst med Daniel Cederqvist
200 m fritt med Jakob Andersson, Adam Jakobsson
4x50 m fritt med Gotland
4x50 m medley med Gotland
Damer
800 m fritt
200 m bröst
100 m rygg med Stina Juhlin
50 m fjäril med Stina Juhlin
200 m medley
11:00 Volleyboll damer Bermuda - Guernsey
11:00 Volleyboll herrar Gotland - Caymanöarna
11.00 Friidrott 
Herrar
11.00 110 m häck heat med Erik Larsson
12.10 4x100 m heat med Gotland
Damer
11.35 100 m häck heat med Frida Björkegren
12.40 4x100 m heat med Gotland

12.00 Bordtennis lagtävling, placeringsmatcher 3-12
12:00 Fotboll herrar Gibraltar - Anglesey
12:00 Fotboll herrar Froya - Guernsey
12:00 Fotboll damer Ösel - Gotland
12:00 Fotboll damer Isle of Man - Hitra
12:15 Basket herrar Gibraltar - Isle of Man
12:15 Basket herrar Ösel - Åland
12:30 Gymnastik träning damer Bermuda, Jersey, Western Isles
13.00 Bågskytte
Herrar: Compound FITA 30m Roger Sandelin, Micael Lerberg
Damer: Compound FITA 30m med Rebeka Gannholm
Herrar: Recurve FITA 30m med Jan-Åke Andersson
Damer: Recurve FITA 30m med Rebeka Gannholm
13:00 Segling Laser STD: 2 race
13:00 Skytte snabbpistol herrar lag
13:00 Skytte luftpistol damer lag
13:15 Volleyboll damer Gotland - Färöarna
13:15 Volleyboll damer Menorca - Jersey
14:30 Basket herrar Caymanöarna - Jersey

15.00 Bordtennis Lagfinal
15:00 Gymnastik träning herrar Åland, Färöarna, Isle of Man, Jersey
15:30 Volleyboll damer Grönland - Caymanöarna
15:30 Volleyboll herrar Åland - Guernsey
16:00 Fotboll herrar Åland - Menorca
16:00 Fotboll herrar Shetlandsöarna - Grönland
16:00 Fotboll herrar Rhodos - Ösel
16:00 Fotboll herrar Jersey - Isle of Wight
17.30 Simning finalpass
Herrar 400 m medley, 100 m fjäril, 50 m bröst, 200 m fritt, 4x50 m fritt, 4x50 m medley
Damer 800 m fritt, 200 m bröst, 100 m rygg, 50 m fjäril, 200 m medley

18:00 Volleyboll damer Åland - Ösel
18:00 Volleyboll herrar Grönland - Gibraltar
18.00 Friidrott 
Herrar
18.50 Längdhopp kval med Erik Larsson, Morgan Unnogard
18.00 110 m häck final
19.30 Diskus final med Erik Larsson
20.30 800 m final ev med Joakim Daun, Andé Karlström
Damer
18.00 Kula final med Åsa Larsson, Annie Henriksson
18.35 100 m häck final
19.10 400 m final
19.50 1 500 m final
19:00 Fotboll herrar Yttre Hebriderna - Falklandsöarna
19:00 Fotboll herrar Isle of Man - Gotland
19:00 Fotboll damer Isle of Wight - Yttre Hebriderna
19:00 Fotboll damer Grönland - Åland
20:15 Volleyboll herrar Ösel - Bermuda
20:15 Volleyboll herrar Färöarna - Caymanöarna

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".