Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Onsdag 1 juli

Publicerat tisdag 26 maj 2009 kl 11.46

Här är öspelsprogrammet för onsdagen den 1 juli (åländsk tid - en timme före svensk). Med reservation för ändringar.

08.00 Golf Matz Bengtsson, Gunnar Hoas, Björn Jacobsson, Herman Matsson, Sara Larsson, Lina Svegsjö, Lina Svensson-Lagergren, Christella Winzell
08.45 Volleyboll damer Gotland - Menorca
08.45 Volleyboll damer Jersey - Grönland
09.00 Badminton singlar t o m kvartsfinaler
09.00 Judo herrarnas lagtävling
09.00 Skytte sportpistol herrar
09.00 Tennis singlar, dubbel och mixed
10.00 Basket damer Gibraltar - Isle of Man
10.00 Basket damer Åland - Menorca
10.00 Bågskytte
Herrar: Compound Man mot Man Individual
Damer: Compound Man mot Man Individual
Herrar: Recurve Man mot Man Individual
Damer: Recurve Man mot Man Individual
10.00 Skytte grovpistol herrar
10.00 Skytte luftgevär herrar
10.15 Simning försökspass
Herrar
100 m medley med Pontus Cederqvist
200 m rygg med Niclas Högberg
100 m fritt med Jakob Andersson, Adam Jakobsson
50 m fjäril med Robin Cederqvist
4x100 m medley med Gotland
Damer
400 m fritt
100 m bröst
50 m fritt
200 m rygg med Stina Juhlin
4x100 m fritt
11.00 Volleyboll herrar Guernsey - Gotland
11.00 Volleyboll herrar Gibraltar - Jersey
11.00 Friidrott 
Herrar
11.00 100 m heat med Morgan Unnogard
12.30 400 m heat med Ingemar Storm, Morgan Unnogard
Damer
11.45 200 m heat med Ida Gillerfors, Frida Björkegren
11.15 Gymnastik Herrarnas FIG

12.15 Basket herrar vinnaren grupp C - vinnaren grupp A (match 10)
12.15 Basket herrar tvåan grupp C - tvåan grupp A (match 11)
13.00 Bågskytte
Herrar: Compound Guld, silver, brons
Damer: Compound Guld, silver, brons
Herrar: Recurve Guld, silver, brons
Damer: Recurve Guld, silver, brons
13.00 Skytte luftgevär damer
13.00 Skytte fripistol herrar
13.15 Volleyboll herrar Ösel - Grönland
13.15 Volleyboll damer Guernsey - Rhodos
14.30 Basket herrar trean grupp C - trean grupp A (match 12)

15.00 Skytte luftgevär final
15.00 Skytte fripistol final
15.30 Volleyboll herrar Färöarna - Åland
15.30 Volleyboll damer Ösel - Hitra
16.30 Gymnastik damernas FIG
17.30 Simning finalpass
Herrar 100 m medley, 200 m rygg, 100 m fritt, 50 m fjäril, 4x100 m medley
Damer 400 m fritt, 100 m bröst, 50 m fritt, 200 m rygg, 4x100 m fritt

18.00 Volleyboll damer Åland - Bermuda
18.00 Volleyboll damer Färöarna - Caymanöarna
18.00 Friidrott 
Herrar
18.30 4x400 m heat med Gotland
19.40 Längdhopp final med Erik Larsson
19.50 Spjut final med Gustav Melén, Magnus Näslund
20.10 5 000 m final Olof Thunegard, Daniel Hejdström
Damer
18.00 Slägga final med Annie Henriksson, Teresia Snäckerström
18.00 4x400 m heat med Gotland
18.00 Höjdhopp final med Elinor Sundstrand
19.10 5 000 m final 
19.00 Fotboll damer Åland - Gotland
19.00 Fotboll damer Ösel - Jersey
19.00 Fotboll damer Yttre Hebriderna - Hitra
19.00 Fotboll damer Guernsey - Isle of Man

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".