Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Torsdag 2 juli

Publicerat tisdag 26 maj 2009 kl 11.55

Här är öspelsprogrammet för torsdagen den 2 juli (åländsk tid - en timme före svensk). Med reservation för ändringar.

08.00 Golf Matz Bengtsson, Gunnar Hoas, Björn Jacobsson, Herman Matsson, Sara Larsson Lina Svegsjö Lina Svensson-Lagergren Christella Winzell
09.00 Badminton dubblar inklusive kvartsfinaler
09:00 Bordtennis herrsingel, gruppspel
09.00 Fotboll herrar placeringsmatch 15-16
09:00 Skytte luftpistol herrar heat 1
09:00 Skytte trap dag 1
09:00 Tennis singlar, dubbel och mixed
10.00 Basket damer Menorca - Gibraltar
10.00 Bågskytte
Compound Head to Head Team
Recurve Head to Head Team
10:00 Gymnastik träning herrar Åland, Färöarna, Isle of Man, Jersey
10:00 Segling Laser STD: 2 race
10:00 Skytte gevär damer
10.15 Simning försökspass
Herrar
400 m fritt med Robin Cederqvist, Jakob Andersson
100 m rygg med Niclas Högberg
50 m fritt med Adam Jakobsson, Pontus Cederqvist
200 m bröst med Daniel Cederqvist
4x100 m fritt med Gotland
Damer
100 m medley
200 m fjäril med Stina Juhlin
100 m fritt
50 m rygg med Stina Juhlin
4x100 m medley
11.00 Friidrott
Herrar 
12.00 100 m semifinal
12.20 1 500 m heat med Joakim Daun, André Karlström
12.50 400 m semifinal
Damer
11.00 400 m häck heat med Ida Gillerfors
11.25 800 m heat
13.15 200 m semifinal
11:00 Volleyboll damer Ösel - Bermuda
11:00 Volleyboll damer Caymanöarna - Jersey
11:15 Skytte luftpistol herrar heat 2

12.00 Bordtennis damsingel, gruppspel
12.30 Fotboll herrar placeringsmatch 13-14
13:00 Segling Laser RDL och vindsurfing: 2 race
13:00 Skytte gevär herrar kval 1
13:15 Volleyboll damer Färöarna - Menorca
13:15 Volleyboll damer Hitra - Guernsey
13:30 Gymnastik träning damer Åland, Jersey, Bermuda
13:30 Skytte luftpistol damer
14.30 Basket damer Åland - Guernsey

15:00 Bordtennis herrsingel slutspel
15:00 Skytte luftpistol herrar final
15:00 Skytte luftpistol damer final
15:00 Skytte gevär herrar kval 2
15:00 Skytte skeet dag 1
15.30 Bordtennis damsingel, slutspel
15:30 Volleyboll damer Rhodos - Åland
15:30 Volleyboll damer Grönland - Gotland
16:00 Fotboll herrar semifinal vinnaren grupp A - vinnaren grupp D
16:00 Fotboll herrar semifinal vinnaren grupp B - vinnaren grupp C
16:00 Gymnastik träning damer Isle of Man, Färöarna, Western Isles, Menorca
16:45 Basket herrar trean grupp B - förloraren match 12
16:45 Basket herrar vinnaren grupp B - förloraren match 10
17.30 Simning finalpass
Herrar 400 m fritt, 100 m rygg, 50 m fritt, 200 m bröst, 4x100 m fritt
Damer 100 m medley, 200 m fjäril, 100 m fritt, 50 m rygg, 4x100 m medley

18.00 Friidrott 
Herrar
18.40 100 m final
20.00 400 m final
Damer
18.00 Diskus final med Annie Henriksson
18.00 400 m häck final ev med Ida Gillerfors
18.50 Tresteg final med Elinor Sundstrand
19.20 200 m final
18:00 Volleyboll herrar semifinal ettan grupp A - tvåan grupp B
18:00 Volleyboll herrar placeringsmatch 9-10: femman grupp A - femman grupp B
19:00 Basket herrar tvåan grupp B - förloraren match 11
19:00 Fotboll damer Jersey - Åland
19:00 Fotboll damer Gotland - Grönland
19:00 Fotboll damer Hitra - Isle of Wight
19:00 Fotboll damer Guernsey - Yttre Hebriderna
19.00 Fotboll herrar placeringsmatch 11-12
20:15 Volleyboll herrar semifinal ettan grupp B - tvåan grupp A
20:15 Volleyboll herrar placeringsmatch 7-8: fyran grupp A - fyran grupp B

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".