Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Vi bevakar gotländska idrottsprestationer i många olika sammanhang. Ofta sänder vi direkt.

Sammanfattning 27 augusti

Publicerat söndag 27 augusti 2006 kl 16.53

eller läs, helgens sport.

FOTBOLL
Div 1 Norra
VIF Gute-Kiruna 3-2 (1-1)
Anders Lindberg 2, Alexander Gerndt
5:a i tabellen med 29p. 7 omgångar återstår.

Div 2 Östra Svealand
Sätra-Dalhem 0-2 (0-0)
Helena Nirs, Mikaela Hansson-Leveau
7:a i tabellen med 20p precis över sträcket. 4p ner till Brommapojkarna som ligger under sträcket

Div 3 östra svealand
Katrineholm-IFK Visby, Uppskjuten på grund av regn.

Div 3A Stockholm
Viksjö-Klintehamns IK 6-1 (4-1)
Marie Bjuvsjö
4:a i tabellen med 18 p. 5 omgångar återstår.

Div 3B Stockholm
P18-Tullinge 3-1
4:a i tabellen med 22p. 5 omgångar återstår.

Div 4. Gotland
Visby Bois-Klintehamn 2-2 
Levide-Visby AIK 3-6
Graip-Dalhem 1-6
Jonas Karlström 3 mål för Dalhem
Klintehamn leder serien och är klara för kvalspel mot 2:an från Upplands division 4.

GOLF
Triss Lady riksfinal
Greensome, poängbogey 27 hål
1. Gästrike-Hälsninge; Monica Molin och Barbro Martinsson Hassela GK, 60p
2. Småland 2; Lina Eriksson och Monica Andersson Isabergs GK, 56p
Gotlands lag med, Ann-Marie Orrenius och Lena Ljungqvist från Slite GK slutade 12:a med 50p

Order of Merit (5) Jack Wennman
Herrar
1. Patrik Norberg, Godska GK, 142 slag 2. Henrik Johansson, Visby GK, 146 slag

Damer
1. Lina Svegsjö, Visby GK, 160 slag
2. Linda Landsgard, Visby GK, 161 slag

INNEBANDY
KFUM Cup herrar
Visby IBK-Drammen 17-2
Visby IBK-Norrköping 1-0
Visby IBK-Linköping 8-4

Final
Visby IBK-Lillån (från div 1) 4-2

KFUM Cup damer
IF Hansa/Hoburg-Linköping 12-3

Uppsala floorballcup
Endre-Rasbo 9-0
Endre-Kumla 5-4
Semifinal
Endre-Balrog 1-6

ORIENTERING
DM medeldistans
H 21
1. Andreas Nikolausson Visborgs OK

D21
1. Linnea Gustavsson Bro OK

DM i stafett
H21
1. Gotlands Bro OK 1, 2:19:10
Brent Godman, Mattias Westfält, Max Samuelsson
2. Gotlands Bro OK 2, 2:49:35
3. Visborgs OK, 3:18:56

D21
1. Visborgs OK, 2:47:22
Anna Samelius, Linnéa Uddin, Emma Lindgren.

SKYTTE
J-SM
Fripistol
1. Pontus Nordgren

Sportpistol
1. Pontus Nordgren 557 p
2. Niklas Engström Bollnäs 556 p

Standardpistol
1. Pontus Nordgren

SM K-pist Falun
Bana
3. Gotlands förbundslag

Senior individuell skjutning
10. Lasse Stocksten
19. Niklas Virgin

Fältskjutning
3. Gotlands förbundslag

Senior individuell skjutning
5. Niklas Virgin
8. Tord Stugsgren
10. Sixten Backman

DM Gevär
1. Björn Ahlby Väte, 553p
2. Leif Lindberg Visby, 549p
3. Håkan Pettersson Ka 3, 547p
4. Alf Karlsson Visby, 525p
5. Jesper Sahlsten Väte, 512p

VARPA
Väskindevarpan DM 2 mannalag
Herrar
Habingbo (Roland o Ola Nilsson) - Bara (Stefan Lithberg,Ulf Matihasson) 2-1 (10-12,12-4,12-7)

Damer
Banda (Linnea Appelqvist och Ulrika Pettersson) - Bara (Britt-Marie Björklund,Marie Stenberg) 2-1 (10-12,12-9,12-10)

TENNIS
Igår, lördag, firade Visby tennisklubb sitt 90-årsjubileum med blat-turnering. 40 lag möttes i en dubbelturnering där medspelarna lottades.
Segrade gjorde Mikael Knutas och Anita Johansson som finalslog Ulla Hammarhjelm och Göran Johansson.

TYGNDLYFTNING
Visby AK blev bästa klubb i mötet mellan Spårvägens TLK, Upsala TK, Stockholms AK.

Fredrik Svensson Visby AK blev bästa lyftare i matchen.
Ryck: 123kg, nytt personligt rekord med 3 kg.
Stöt: 145 kg

Sebastian Tengborg blev tävlingens 3:dje bästa lyftare
Ryck: 120 kg
Stöt: 147 kg. pers med 12 kg i stöt.

1. Visby AK 1708
Magnus Fliesberg 282p.
Gustav Hansson 245p.
Oskar Hansson 298p.
Viktor Hovlid 245p.
Fredrik Svensson 336p.
Sebastian Tengborg 302p.
2. Spårvägens TLK 1701
3. Upsala TK 1504
4. Stockholms AK 1419

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".