Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Här hittar du P4 Melodifest en kanal på webben som ger dig schlager dygnet runt.

2006

Publicerat måndag 20 mars 2006 kl 12.08

1. Evighet, Carola
(Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Carola Häggkvist) 234 poäng
2. Temple of love, BWO
(Alexander Bard, Anders Hansson) 202 poäng
3. Sing For Me, Andreas Johnson
(Andreas Johnson, Peter Kvint) 200 poäng
4. Night Of Passion, The Poodles
(Sonya, Robert Olausson, Matti Alfonzetti, Johan Lyander) 98 poäng
5. The Name Of Love, Magnus Bäcklund
(Lina ErikssonLina Eriksson, Mårten Eriksson) 68 poäng
6. Mama Take Me Home, Rednex
(Matthews Green, Michael Clauss) 61 poäng
7. Jag ljuger så bra, Linda Bengtzing
(Ingela ”Pling” Forsman, Lars ”Dille” Diedricson, Martin Hedström) 36 poäng
8. Lev livet, Magnus Carlsson
(Anders Glenmark, Niklas Strömstedt) 19 poäng
9. Älskar du livet, Björn Kjellman 
(Calle Kindbom, Dan Fernström) 6 poäng
10. Idag & imorgon, Kikki Danielsson
(Thomas G:son, Calle Kindbom) 2 poäng 

ANDRA CHANSEN
1. The Name Of Love, Magnus Bäcklund
(Lina ErikssonLina Eriksson, Mårten Eriksson)
1. Mama Take Me Home, Rednex
(Matthews Green, Michael Clauss)
Faller du så faller jag, Patrik Isaksson
(Patrik Isaksson)
Kameleont, Electric Banana Band
(Lars Åberg, Jan Schaffer)
En droppe regn, Niclas Wahlgren
(Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström)
Mi Amore, Velvet
(Niclas Molinder, Joacim Persson, Pelle Ankarberg)
Golden Star, Elysion
(Mikael Anderfjärd, Andreas Nordqvist, Dan Attlerud)
Silverland, Roger Pontare
(Thomas G:son, Marcos Ubeda)

DELTÄVLING 1
1. Sing For Me, Andreas Johnson
(Andreas Johnson, Peter Kvint)
1. Jag ljuger så bra, Linda Bengtzing
(Ingela ”Pling” Forsman, Lars ”Dille” Diedricson, Martin Hedström)
3. The Name Of Love, Magnus Bäcklund
(Lina ErikssonLina Eriksson, Mårten Eriksson)
3. Kameleont, Electric Banana Band
(Lars Åberg, Jan Schaffer)
5. This Woman, Anna Sahlene
(Anna Sahlene, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström)
6. Kuddkrig, Pandang
(Adam Chiapponi, Stefan Wesström, Kristofer Stange, Stefan Wesström)
7. Naughty boy, Hannah Graaf
(Martin Landh, Joacim Dubbelman, Sam McCarthy)
8. Aiayeh (the Music of the samba)Simone Moreno
(Simone Moreno, Anders von Hofsten, Andreas Unge, Andreas Kleerup)

DELTÄVLING 2
1. Lev livet, Magnus Carlsson
(Anders Glenmark, Niklas Strömstedt)
1. Idag & imorgon, Kikki Danielsson
(Thomas G:son, Calle Kindbom) 
3. En droppe regn, Niclas Wahlgren
(Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström)
3. Mi Amore, Velvet
(Niclas Molinder, Joacim Persson, Pelle Ankarberg) 
5. Etymon, Sonya
(Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström)6. Ge mig en kaka till kaffet, Östen med resten
(Thomas G:son)7. La chica de la copa, Pablo Cepeda
(Patrik Magnusson, Johan Ramström, Pablo Cepeda)
8. Oh Yeah, The Elephantz
(Daniel Bäckström, Eddie Brown, Jens Duvsjö, Martin Carboo, Dan Larsson)

DELTÄVLING 3
1. Temple of love, BWO
(Alexander Bard, Anders Hansson
1. Night Of Passion, The Poodles
(Sonya, Robert Olausson, Matti Alfonzetti, Johan Lyander) 
3. Golden Star, Elysion
(Mikael Anderfjärd, Andreas Nordqvist, Dan Attlerud)
3. Faller du så faller jag, Patrik Isaksson
(Patrik Isaksson) 
5. Kalla nätter, Jessica Andersson
(Niklas Edberger, Johan Fransson, Tobias Lundgren, Tim Larsson)
6. Innan natten är över, Kayo
(Thomas G:son, Henrik Sethsson)
7. When Love’s Comin’Back Again, Jessica Folcker
(Thomas G:son, Pontus Assarsson)
8. Mi Amor, Gregor
(Magnus Rongedal, Henrik Rongedal, Lotta Ahlin, Tommy Lydell)

DELTÄVLING 4
1. Evighet, Carola (Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Carola Häggkvist)
1. Älskar du livet, Björn Kjellman 
(Calle Kindbom, Dan Fernström)
3. Mama Take Me Home, Rednex
(Matthews Green, Michael Clauss)
3. Silverland, Roger Pontare
(Thomas G:son, Marcos Ubeda)
5. Jag tar det jag vill ha, Sandra Dahlberg
(Johan Fransson, Tobias Lundgren, Niklas Edberger, Tim Larsson, Sandra Dahlberg)
6. Like Fire Tonight, Günther & The Sunshine Girls
(Mats Söderlund, Anderz Wrethov)
7. Don’t Try To Stop Me, Laila Adéle
(Henrik Hansson, Anders Hallbäck)
8. Under Your Spell, Evan
(Evan, Malin Eriksson, Jonas Sjöström)

3 310 bidrag inskickade.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".