Charlotte Lauterbach

Programledare - Förmiddag

Radio är sexigt, tycker Charlotte som gärna lyssnar på Karlavagnen och shoppar sjalar. Fast hon har köpstopp har hon 73 stycken sjalar hemma hos sig i Stockholm. Resten har hon i Örebro.

Nyfiken på: Charlotte Lauterbach Nyfiken på: Programledare Charlotte Lauterbach (4:57)
Varje vardag hör du när Jonas och Fredrik i P4 Morgon intervjuar en spännande sörmlänning. Istället för aktuella nyhetsfrågor så handlar det om vad personen drömde om att bli när de var små, vad som får personen att skratta och vad som är bäst med Sörmland. 20120918.
Tisdag 18 september 2012 kl 13:42 (P4 Sörmlands Blogg & Program)

Bor: På Kungsholmen i Stockholm. 

Familj: Min fantastiska 13:åriga dotter samt min underbara kärlek som bor 20 mil från mig i Örebro.

Det bästa med mitt jobb: Alla underbara människor jag möter och allt jag får lära mig.

Mitt favoritprogram i radio/TV: Svårt att välja bara ett... På TV är det bra filmer, dokumentärer, och motsatser i form av underhållning-för-stunden-serier. På radio tycker jag nog att kultprogrammet Karlavagnen är det som håller i längden.

Om jag fick en ledig vecka och en miljon kronor i fickan skulle jag: Jag skulle ta med mig dem jag älskar och resa till det mest exotiska ställe jag kan drömma om. Eller så skulle jag köpa ett bungalow i något spännande land som jag kan åka till när jag är ledig eller vill ha inspiration.

Mitt smultronställe på jorden: Beror på mitt humör. Men det kan vara på en strand på andra sidan jordklotet eller hemma i min soffa.

Min hemliga last: Hm. Det är nog flera är jag rädd. Men en är väl det här med sjalar. Jag har köpstopp sen flera år tillbaka men kan inte låta bli att köpa fler. Jag har ett helt skåp med sjalar i färgskalor och jag räknade nyss till 73 stycken (det är tyvärr sant!). Fast då är inte alla sjalarna hemma hos kärleken i Örebro inräknade förstås...

Musik jag njuter till: Eftersom jag är den där ärliga typen så är sanningen att efter 20 år med musik i hörlurarna flera timmar om dagen så har jag blivit jätteförtjust i tystnad. Den blir lite som musik. Men det är klart att jag gillar musiken som jag spelar i radion och jag kan uppskatta allt från Louis Armstrong till Petter. Beror på humör.

Person jag skulle vilja träffa: Personerna jag skulle vilja träffa är min nära och kära lite oftare. Jag träffar så många nya spännande människor jämt att jag inte direkt går och längtar efter någon särskild.

Det bästa med radio: Det är såå sexigt! Det är ett enkelt och direkt media som når dig var du än är i vilken situation som helst. Och du får fylla i bilderna själv. Radio är helt fantastiskt!

Varför ska man lyssna på P4?: Jag är ju där ;-)

Hör av dig:

charlotte.lauterbach@sverigesradio.se