Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Vi i Femman 2005

Publicerat onsdag 30 november 2005 kl 09.43
1 av 10
Annica Kero, David Kero och Emma Kero, Sattajärvi
Olivia Widgren, Axel Andersson och Daniela Öquist Haugen, Strömnäs
2 av 10
Olivia Widgren, Axel Andersson och Daniela Öquist Haugen, Strömnäs
Erica Rönnlund, Jesper Eskelinen och Philip Forsberg, Töre
3 av 10
Erica Rönnlund, Jesper Eskelinen och Philip Forsberg, Töre
Simon Holmström, Petter Öhman och Annika Johansson, Klubbgärds
4 av 10
Simon Holmström, Petter Öhman och Annika Johansson, Klubbgärds
Amanda Henriksson, Linus Larson och Hanna Gustavsson från Tallbackaskolan i Malmberget.
5 av 10
Amanda Henriksson, Linus Larson och Hanna Gustavsson från Tallbackaskolan i Malmberget.
Robin Engfors, Hanna Bergelin och Gustav Heimdahl från Unbyns skola i Boden.
6 av 10
Robin Engfors, Hanna Bergelin och Gustav Heimdahl från Unbyns skola i Boden.
Toni Vesa, Danil Ivascheko och Julia Wuotila från Tunaskolan i Luleå
7 av 10
Toni Vesa, Danil Ivascheko och Julia Wuotila från Tunaskolan i Luleå
Lukas Hellgren, Louise Lundgren och Jonathan Wirala från Bergsviksskolan i Piteå
8 av 10
Lukas Hellgren, Louise Lundgren och Jonathan Wirala från Bergsviksskolan i Piteå
Unbyns skola segrade i Länsfinalen och fick blommor och prispengar av SR:s redaktionschef Lisa Wede
9 av 10
Unbyns skola segrade i Länsfinalen och fick blommor och prispengar av SR:s redaktionschef Lisa Wede
Robin Engfors, Hanna Bergelin och Gustav Heimdahl i regionfinalen
10 av 10
Robin Engfors, Hanna Bergelin och Gustav Heimdahl i regionfinalen

Vi i femman 2005

Kvartsfinal 1 tisdag 11 januari kl 17.20:
Sattajärvi skola, Pajala - Strömnäs skola, Furan 5, Piteå  18 - 19

Kvartsfinal 2 tisdag 18januari kl 17.20:
Töre skola, Kalix - Klubbgärdsskolan, Piteå  19 - 17

Kvartsfinal 3 tisdag 25 januari kl 17.20:
Tallbackaskolan 5A, Malmberget - Unbyns skola, Boden 12 - 20

Kvartsfinal 4 tisdag 1 februari kl 17.20:
Tunaskolan 5B, Luleå - Bergsviksskolan 5B, Piteå  7 - 19

Semifinal 1 tisdag 8 februari kl 17.20:
Strömnäs skola, Furan 5, Piteå - Töre skola, Kalix 11 - 17

Semifinal 2 torsdag 10 februari kl 17.20:
Unbyns skola, Boden - Bergsviksskolan 5B, Piteå   15 - 12

Länsfinal tisdag 15 mars kl 17.20:
Töre skola, Kalix - Unbyns skola, Boden  9 - 18 

Regionfinal torsdag 17 mars kl 17.00
Unbyns skola, Boden 21 
Carlshöjdsskolan, Umeå 22
Brännaskolan i Härnösand 18

Julia Lundström och Nils Gjörup från Furuparksskolan
i Luleå gick obesegrade genom hela tävlingen och stod som
slutsegrare i Vi i femman 2003.

Vi i femman är en samproduktion mellan Sveriges Radio och
Sveriges Television.


Till SVT:s webbsida ...

Psst...!
Vill du ta med dig Musikhjälpen i fickan? Ladda hem vår app så kan du fortsätta följa sändningen och önska låtar när du är på språng!
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.