Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Pressmeddelande 2015-02-02

Vem blir lokal mästare i Vi i femman?

Publicerat måndag 2 februari 2015 kl 10.00
Glada finalvinnare i Vi i femman 2014 är Otto Åberg och Hedda Roswall  från Norrbackaskolan  i Visby. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
1 av 2
Glada finalvinnare i Vi i femman 2014 är Otto Åberg och Hedda Roswall från Norrbackaskolan i Visby. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
Kim Ohlsson. Vi i femman. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
2 av 2
Kim Ohlsson. Vi i femman. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio

Imorgon tisdag den 3 februari är det dags för 25 lokala finaler i Vi i femman − Sveriges Radios och SVT:s klassiska frågetävling för landets alla femteklassare. Torsdag den 5 februari ställs sedan samtliga 25 lokala vinnare mot varandra i ett direktsänt tv-kval.

I uttagningen deltog 73 864 femteklassare, vilket är det högsta antalet på tio år.

Nu är det bara 50 klasser kvar och de gör upp i Vi i femmans lokala finaler. Vilka de 25 lokala vinnarna är kommer att stå klart på tisdag den 3 februari kl. 18.00. Vilka de lokala mästarna blir publiceras på viifemman.se 

I nästa steg väntar sedan en tuff match då de 25 lagen möts i ett tv-kval torsdag den 5 februari. De fyra lag som klarar sig bäst i tv-kvalet går vidare till Vi i femman finalen som sänds i Barnkanalen den 15 april.

– Jag ser verkligen fram emot tv-kvalet. 25 femteklasser från hela Sverige tävlar mot varandra samtidigt. En riktig nagelbitare, säger Kim Ohlsson, programledare för tv-kvalet som sänds i radio och i Vi i femmans final i Barnkanalen.

De lokala finalerna samt tv-kvalet sänds i P4 med start kl. 17.00.

Vi i femman är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firade 50 år säsongen 2012/2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Några av de som varit programledare för Vi i femman är Ellinor Persson,Jan TrolinBengt AlsterlindVictoria DyringPekka Heino och Mark Levengood.

Mer information om tävlingen samt alla lokala P4-kanaler: 
viifemman.se  

Pressbilder:
Glada finalvinnare i Vi i femman 2014 var Otto Åberg och Hedda  Roswall från Norrbackaskolan i Visby. Foto: Carl-Johan Söder/SVT.
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/3463742_1143_1152.jpg
Kim Ohlsson, programledare. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/1191/3432195_1365_2048.jpg

Kontaktpersoner: 
Marianne Greip, projektledare 
marianne.greip@sverigesradio.se 
0470-726 061

Susanne Tellinger, pressansvarig P4 
susanne.tellinger@sverigesradio.se 
08-784 65 70

eller den lokala Vi i femman-kontakten:

P4 Blekinge
Annelie Lundin, producent
annelie.lundin@sverigesradio.se
070 884 68 11

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, producent
tobias.gruhs@sverigesradio.se  
070 699 77 16

P4 Gotland
Lars Eskelind, producent
lars.eskelind@sverigesradio.se  
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, producent
kerstin.carlsson@sverigesradio.se 
070 5087006

P4 Göteborg
Susanne Ehlin, producent
susanne.ehlin@sverigesradio.se
076 610 93 16

P4 Halland
Patric Ljunggren, producent
patric.ljunggren@sverigesradio.se  
070 617 27 52

P4 Jämtland
Leif Landin, producent
leif.landin@sverigesradio.se
070-104 63 85

P4 Jönköping
Pernilla Arvidsson, producent
pernilla.arvidsson@sverigesradio.se
070 827 85 46

P4 Kalmar
Anna Olofsson, producent
anna.m.olofsson@sverigesradio.se  
070 6257242

P4 Kristianstad
Leif Jönsson, producent
leif.jonsson@sverigesradio.se
070 812 96 73

P4 Kronoberg
Carina Bergqvist, producent
carina.bergqvist@sverigesradio.se
076 633 74 57

P4 Malmöhus
Gun Bergbring, producent
gun.bergbring@sverigesradio.se
076 883 46 86

P4 Norrbotten
Stig-Arne Nordström
stig-arne.nordstrom@sverigesradio.se
070 349 14 20

P4 Sjuhärad
Therese Eriksson, producent
therese.eriksson@sverigesradio.se  
073 929 20 72

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se  
070 962 03 00

P4 Stockholm
Monika Bohman, producent
monika.bohman@sverigesradio.se
073 056 79 22

P4 Sörmland
Susanne Lindkvist-Eriksson, producent
susanne.lindkvist@sverigesradio.se
070 516 16 31

P4 Uppland
Sofia Söderholm, producent
sofia.soderholm@sverigesradio.se
073 056 73 69

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se
070 104 63 81

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se  
070 666 65 92

P4 Västerbotten
Åsa Meijer, producent
aza.meijer@sverigesradio.se
070 104 63 82

P4 Västernorrland
Susanne Helsing, producent
susanne.helsing@sverigesradio.se
070 344 40 11

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent
maria.grandin@sverigesradio.se 
070 923 72 66

P4 Örebro
Eva Hallgren, producent
eva.hallgren@sverigesradio.se
070 827 84 08

P4 Östergötland
Lars Zetterberg, producent
lars.zetterberg@sverigesradio.se
070 845 78 73

Besök Sveriges Radios presswebb: sverigesradio.se/press  och twitter.com/pressgruppen

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".