Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Pressmeddelande 2015-02-05

Vi i femmans finalister är nu klara

Publicerat onsdag 4 februari 2015 kl 14.30
Backens skola 5A. Länsvinnare Västerbotten Vi i femman 2015. Foto: Helena Ramfjord/Sveriges Radio
1 av 4
Backens skola 5A. Länsvinnare Västerbotten Vi i femman 2015. Foto: Helena Ramfjord/Sveriges Radio
Lisa Beckman och Nils Olofsson tävlar för Mimerskolan i tv-kvalet. Foto: A-C Carlsson/SR
2 av 4
Lisa Beckman och Nils Olofsson tävlar för Mimerskolan i tv-kvalet. Foto: A-C Carlsson/SR
Adelövs friskola i Jönköping. Foto: Jozo Glavas/Sveriges radio
3 av 4
Adelövs friskola i Jönköping. Foto: Jozo Glavas/Sveriges radio
Regnbågen Montessori. Foto: Nick Näslund/Sveriges Radio
4 av 4
Fyrfemman från Regnbågen Montessori hejade på laget. Foto: Nick Näslund/Sveriges Radio

Efter dagens direktsända tv-kval, där 25 lokala mästarklasser från hela landet ställdes mot varandra, står det klart att de klasser som ska tävla i tv-finalen  kommer från Jönköping, Kalmar, Umeå och Sundsvall. 

De fyra skolor som går vidare från tv-kvalet till finalen är Adelövs Friskola i Jönköping, Montessoriskolan Regnbågen i Kalmar, Mimerskolan i Sundsvall och Backens skola i Umeå. 

Under en rafflande och spännande timme tävlade 25 Vi i femman-lag mot varandra för att få fram vilka som ska åka till Malmö och delta i finalen. Det är bara Vi i femman på Sveriges Radio som har kopplat ihop alla lokala kanaler på det här sättet under en enda timme.

− Det är väldigt roligt att kunna koppla upp ljudet från olika lag som sitter och funderar på en svårare uppgift eller som jublande får ta emot beskedet att de gått vidare i tävlingen, säger Kim Ohlsson som varprogramledare för sändningen.

Dagens tävling innehöll frågor som gav en maxpoäng på 74 poäng och innehöll både traditionella frågemoment och även moment av mer programlösande moment.

− Lagen ska inte bara vara bra på faktiskt kunskap utan även kunna samarbeta och kommunicera med varandra. Det kommer de att ha nytta av även i finalen, berättar Kim Ohlsson som även är programledare för den tv-sända finalen.

Finalen i Vi i femman sänds i SVT:s Barnkanalen den 15 april kl. 18.30.

Vi i femman
 är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firade 50 år säsongen 2012/2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Några av de som varit programledare för Vi i femman är Ellinor PerssonJan TrolinBengt AlsterlindVictoria DyringPekka Heino och Mark Levengood.

Pressbilder:
Regnbågen Montessori, Kalmar. Foto: Nick Näslund/Sveriges Radio 
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/86/3476016_2048_1152.jpg
Adelövs Friskola, Jönköping. Foto: Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/91/3474824_2048_1152.jpg
Backens skola, Umeå. Foto: Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/109/3474904_2048_1152.jpg
Mimerskolan i Sundsvall. Foto: Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/110/3476008_2048_1152.jpg  

På Vi i femmans hemsida finns information för alla lokala stationer: 
viifemman.se  

För mer information, vänligen kontakta:
Marianne Greip, projektledare 
marianne.greip@sverigesradio.se 
0470-726 061

Susanne Tellinger, pressansvarig P4 
susanne.tellinger@sverigesradio.se 
08-784 65 70

eller den lokala Vi i femman-kontakten:

P4 Blekinge
Annelie Lundin, producent
annelie.lundin@sverigesradio.se
070 884 68 11

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, producent
tobias.gruhs@sverigesradio.se  
070 699 77 16

P4 Gotland
Lars Eskelind, producent
lars.eskelind@sverigesradio.se  
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, producent
kerstin.carlsson@sverigesradio.se 
070 5087006

P4 Göteborg
Susanne Ehlin, producent
susanne.ehlin@sverigesradio.se
076 610 93 16

P4 Halland
Patric Ljunggren, producent
patric.ljunggren@sverigesradio.se  
070 617 27 52

P4 Jämtland
Leif Landin, producent
leif.landin@sverigesradio.se
070-104 63 85

P4 Jönköping
Pernilla Arvidsson, producent
pernilla.arvidsson@sverigesradio.se
070 827 85 46

P4 Kalmar
Anna Olofsson, producent
anna.m.olofsson@sverigesradio.se  
070 6257242

P4 Kristianstad
Leif Jönsson, producent
leif.jonsson@sverigesradio.se
070 812 96 73

P4 Kronoberg
Carina Bergqvist, producent
carina.bergqvist@sverigesradio.se
076 633 74 57

P4 Malmöhus
Gun Bergbring, producent
gun.bergbring@sverigesradio.se
076 883 46 86

P4 Norrbotten
Stig-Arne Nordström
stig-arne.nordstrom@sverigesradio.se
070 349 14 20

P4 Sjuhärad
Therese Eriksson, producent
therese.eriksson@sverigesradio.se  
073 929 20 72

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se  
070 962 03 00

P4 Stockholm
Monika Bohman, producent
monika.bohman@sverigesradio.se
073 056 79 22

P4 Sörmland
Susanne Lindkvist-Eriksson, producent
susanne.lindkvist@sverigesradio.se
070 516 16 31

P4 Uppland
Sofia Söderholm, producent
sofia.soderholm@sverigesradio.se
073 056 73 69

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se
070 104 63 81

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se  
070 666 65 92

P4 Västerbotten
Åsa Meijer, producent
aza.meijer@sverigesradio.se
070 104 63 82

P4 Västernorrland
Susanne Helsing, producent
susanne.helsing@sverigesradio.se
070 344 40 11

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent
maria.grandin@sverigesradio.se 
070 923 72 66

P4 Örebro
Eva Hallgren, producent
eva.hallgren@sverigesradio.se
070 827 84 08

P4 Östergötland
Lars Zetterberg, producent
lars.zetterberg@sverigesradio.se
070 845 78 73

Besök Sveriges Radios presswebb: sverigesradio.se/press och twitter.com/pressgruppen

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".