Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Pressmeddelande 2016-05-19

Susanna Andrén – Radiosportens finalreferent i EM

Publicerat torsdag 19 maj 2016 kl 11.57
Radiosporten EM i Fotboll EM i Herrfotboll 2016 Främred raden fr.v: Susanna Andrén Dag Malmqvist och Håkan Mild Bakre raden fr.v: Christian Olsson och Richard Henriksson
Radiosporten EM i Fotboll EM i Herrfotboll 2016 Främred raden fr.v: Susanna Andrén Dag Malmqvist och Håkan Mild Bakre raden fr.v: Christian Olsson och Richard Henriksson Foto: Micke Grönberg/Sveriges Radio

En fantastisk sportsommar väntar med både fotbolls-EM för herrar och sommar-OS. Radiosporten storsatsar och ger lyssnarna alla ögonblick i radio, på webben och i sociala medier från både Frankrike och Rio. Först ut är EM – och nu är det klart att EM-finalen refereras av Susanna Andrén och Richard Henriksson.

– Radiosporten var först i världen med en kvinnlig referent på ett herrfotbolls-VM 2014. Nu refererar hon finalen på EM. Susanna är en skicklig referent med djupa fotbollskunskaper, hög energi och kan inte minst förklara fotboll enkelt och tydligt för publiken, säger Radiosportens chef Markus Boger

Radiosporten direktbevakar samtliga 51 matcher under EM med teamet på plats i Frankrike, samt hårdbevakar också det lilla samhället Pornichet där det svenska fotbollslandslagets bascamp ligger.

Från 10 juni till 10 juli ger Radiosporten lyssnarna allt de behöver och vill veta om EM och trion Christian Olsson, Dag Malmkvist och Susanna Andrén refererar merparten av matcherna.

På expertsidan hörs vid sidan av Richard Henriksson även tidigare IFK Göteborgs och landslagets hjälte Håkan Mild som nu jobbat för Radiosporten en dryg säsong. 

För Radiosporten jobbar även Gunnar Brink, Andreas Matz, Johanna Frisk, Petra Svensson och Andreas Lundin med EM.

Här är hela listan med Radiosportens tablåtider i P4 och matchbevakningar:

Fredag 10 juni

14.03-15.00                   Inför fotbolls-EM, live från Paris

20.00-23.00                   EM-Sportextra

Frankrike-Rumänien (21.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

 

Lördag 11 juni

14.30-23.00                   EM-Sportextra

Albanien-Schweiz (15.00) – Andreas Matz

Wales-Slovakien (18.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

England-Ryssland (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

 

Söndag 12 juni

14.30-23.00                   EM-Sportextra

                  Turkiet-Kroatien (15.00) – Andreas Matz och Johanna Frisk

                  Polen-Nordirland (18.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

                  Tyskland-Ukraina (21.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

 

Måndag 13 juni

14.32-23.00                   EM-Sportextra

                  Spanien-Tjeckien (15.00) – Susanna Andrén och Johanna Frisk

                  Irland-Sverige (18.00) – Christian Olsson och Richard Henriksson

                  Belgien-Italien (21.00) – Dag Malmkvist och Håkan Mild

 

Tisdag 14 juni

17.35-23.00                   EM-Sportextra

                  Österrike-Ungern (18.00) – Christian Olsson och Richard Henriksson

                  Portugal-Island (21.00) – Dag Malmkvist och Håkan Mild

 

 

Onsdag 15 juni

14.32-23.00                   EM-Sportextra

                  Ryssland-Slovakien (15.00) – Susanna Andrén och Johanna Frisk

                  Rumänien-Schweiz (18.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

                  Frankrike-Albanien (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

 

Torsdag 16 juni

14.32-23.00                   EM-Sportextra

                  England-Wales (15.00) – Dag Malmkvist och Håkan Mild

                  Ukraina-Nordirland (18.00) – Susanna Andrén och Johanna Frisk

                  Tyskland-Polen (21.00) – Gunnar Brink och Richard Henriksson

 

Fredag 17 juni

14.32-23.00                   EM-Sportextra

                  Italien-Sverige (15.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

                  Tjeckien-Kroatien (18.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

                  Spanien-Turkiet (21.00) – Andreas Matz och Richard Henriksson

 

Lördag 18 juni

14.30-23.00                   EM-Sportextra

                  Belgien-Irland (15.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

                  Island-Ungern (18.00) – Gunnar Brink och Richard Henriksson

                  Portugal-Österrike (21.00) – Susanna Andrén och Johanna Frisk

 

Söndag 19 juni

15.00-19.30                   Sportextra

20.30-23.00                   EM-Sportextra

                  Rumänien-Albanien (21.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

                  Schweiz-Frankrike (21.00) – Gunnar Brink och Håkan Mild

                 

Måndag 20 juni

19.00-23.00                   EM-Sportextra

                  Ryssland-Wales (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

                  Slovakien-England (21.00) – Gunnar Brink och Richard Henriksson

 

Tisdag 21 juni

17.35-23.00                   EM-Sportextra

                  Ukraina-Polen (18.00) – Susanna Andrén

                  Nordirland-Tyskland (18.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

                  Tjeckien-Turkiet (21.00) – Susanna Andrén

                  Kroatien-Spanien (21.00) – Andreas Matz och Håkan Mild

 

Onsdag 22 juni

17.35-24.00                   EM-Sportextra

                  Island-Österrike (18.00) – Christian Olsson och Håkan Mild

                  Ungern-Portugal (18.00) – Gunnar Brink

                  Italien-Irland (21.00) – Andreas Matz

                  Sverige-Belgien (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

 

Torsdag 23 juni, fredag 24 juni

                  Spelledigt

 

Lördag 25 juni

14.30-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige kl 21.00 sänder vi till 24.00)

Åttondelsfinal 1 (15.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

                  Åttondelsfinal 2 (18.00) – Andreas Matz och Richard Henriksson

                  Åttondelsfinal 3 (21.00) – Susanna Andrén och Håkan Mild

Söndag 26 juni

14.30-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige kl 15.00 startar vi 14.00, spelar Sverige 21.00 sänder vi till 24.00)

                  Åttondelsfinal 4 (15.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

                  Åttondelsfinal 5 (18.00) – Susanna Andrén och Johanna Frisk

                  Åttondelsfinal 6 (21.00) – Andreas Matz och Håkan Mild

 

Måndag 27 juni

17.35-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige 18, startar vi 17.00)

                  Åttondelsfinal 7 (18.00) – Susanna Andrén och Richard Henriksson

                  Åttondelsfinal 8 (21.00) – Dag Malmkvist och Håkan Mild

 

Tisdag 28 juni, onsdag 29 juni

                  Spelledigt

 

Torsdag 30 juni

19.00-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Kvartsfinal 1 (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

 

Fredag 1 juli

19.00-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Kvartsfinal 2 (21.00) – Susanna Andrén och Håkan Mild

 

Lördag 2 juli

15.00-18.00 Sportextra                    

20.30-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Kvartsfinal 3 (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

 

Söndag 3 juli

15.00-19.30                   Sportextra

20.30-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Kvartsfinal 4 (21.00) – Andreas Matz och Håkan Mild

 

Måndag 4 juli, tisdag 5 juli

                  Spelledigt

 

Onsdag 6 juli

19.00-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Semifinal 1 (21.00) – Dag Malmkvist och Richard Henriksson

 

Torsdag 7 juli

19.00-23.00                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Semifinal 2 (21.00) – Susanna Andrén och Richard Henriksson

 

Fredag 8 juli, lördag 9 juli

                  Spelledigt

 

Söndag 10 juli

15.00-19.00                   Sportextra

20.00-23.30                   EM-Sportextra

(OBS! Spelar Sverige sänder vi till 24.00)

                  Final (21.00) – Susanna Andrén och Richard Henriksson

 

 

Pressbilder: http://sverigesradio.se/press/bilder/EM_i_Herrfotboll_2016/index.html 

För mer information, vänligen kontakta: 
Markus Boger, Radiosportens chefv
markus.boger@sverigesradio.se 
070-598 08 09 

Susanne Tellinger, pressansvarig P4
susanne.tellinger@sverigesradio.se   
08-784 6570

Besök Sveriges Radios presswebb: sverigesradio.se/press och twitter.com/pressgruppen

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".