Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Programmet där Sveriges Radios korrespondenter varje söndag turas om att ta med er lyssnare till sina...

Program 14 augusti 2012 på Södra Teatern

Publicerat torsdag 9 augusti 2012 kl 15.00

Seminarierna pågår parallellt på de fyra scener, Etablissemanget, Kägelbanans båda salonger samt på Stora Scenen mellan 15.00 och 19.45.

Dina egna frågor till korrespondenterna kommer du med fördel kunna ställa till dem i foajén över en kopp kaffe med tillhörande kaka.

ALLT DIREKTSÄNDS PÅ WEBBEN och ALLT kommer i efterhand att finnas tillgängligt som poddar.
På Talkshowtiden 15.03 i P1 sänds valda delar av seminarierna onsdag 15 aug. och torsdag 16 aug.

Stora Scenens program visas också som WEBB-TV.

Här kan du ladda ner .

STORA SCENEN
Moderatorer: Helena Groll och Jörgen Huitfeldt, Studio Ett, Sveriges Radio P1

15.00-15.15
Presentation Sveriges Radios samtliga utrikeskorrespondenter.

15.15-15.55
DEN EUROPEISKA LÅNEFESTEN
Vem ska betala?

Medverkande: Jens Möller (EU), Staffan Sonning (Ekonomi), Alice Petrén (Sydeuropa), Daniel Alling (Tyskland) och Patrik Holmström (Storbritannien).

16.15-16.55
ARABISK FRIHET MED FÖRHINDER
De ungas revolt har skördat krig, militärstyre och islamism. 

Medverkande: Cecilia Uddén (Mellanöstern), Katja Magnusson (Östeuropa) och Agneta Ramberg (utrikeskommentator).

17.15-17.55
STÄNDIGT PÅ RESA
Korrespondentens arbetsvillkor

Medverkande: Alice Petrén (Sydeuropa), Jens Möller (EU),
Katja Magnusson (Östeuropa) och Nils Horner (Asien).

18.15-18.50
SPORT, SÅNG OCH PROPAGANDA
OS och schlager i diktaturer och demokratier.

Medverkande: Gunnar Bolin (Kultur), David Carlqvist (Kina), Johanna Melén (Ryssland) och Patrik Holmström (Storbritannien).

19.00
KORRESPONDENTER SPANAR
med Ingvar Storm.

Medverkande: Gunnar Bolin (Kultur), Ginna Lindberg (USA)
och Cecilia Uddén (Mellanöstern).

***********************************************

ETABLISSEMANGET
Moderator: Hiba Daniel, SR International

15.00-15.15
STORBILDSVISNING FRÅN STORA SCENENS PROGRAM.

15.20-15.55
SEX OCH POLITIK
Kvinnokontroll med religiösa förtecken i både öst och väst.

Medverkande: Ginna Lindberg (USA), Cecilia Uddén (Mellanöstern),
Robin Olin (Ungt perspektiv) och Nils Horner (Asien).

16.15-16.55
AFRIKANSK TILLVÄXT
Inte bara råvaror bakom den afrikanska ekonomiska uppgången.

Medverkande: Maria Sjöqvist (Afrika), Bengt Therner (tidigare korrespondent) och Staffan Sonning (Ekonomi).

17.15-17.55
ÄN VAJAR DE RÖDA FANORNA
Kommunism ja visst, men gärna med Coca Cola.

Medverkande: Lars Palmgren (Sydamerika) och David Carlqvist (Kina).

18.15-18.50
MÄNNISKOR JAG MÖTT
Allt fattigare, allt rikare i USA och Europa.

Medverkande: Robin Olin (Ungt perspektiv), Daniel Alling (Tyskland)
och Sten Sjöström (USA).

19.00-19.45
STORBILDSVISNING FRÅN STORA SCENENS PROGRAM.

***********************************************

KÄGELBANAN (salongen till höger)
Moderator: Henrik Torehammar, Korrerapporten, Sveriges Radio P3

15.00-15.15
STORBILDSVISNING FRÅN STORA SCENENS PROGRAM.

15.20-15.55
KORRUPTIONENS KRAFT
Mutor och demokrati går inte ihop.

Medverkande: Maria Sjöqvist (Afrika), Johanna Melén (Ryssland), David Carlqvist (Kina) och  Lars Palmgren (Sydamerika).  

16.15-16.55
OBAMA ELLER ROMNEY
Vad gör det för skillnad?

Medverkande: Sten Sjöström (USA) och Ginna Lindberg (USA).

17.15-17.55
UTRIKESRAPPORTERING I SVERIGES RADIO UNDER TREKVARTS SEKEL

Medverkande: Bengt Therner (tidigare korrespondent) och Per Eurenius (utrikeschef).

 18.15-18.50
DET NORSKA TRAUMAT
Säkerhetspolisen missade den blonde mördaren.

Medverkande: Jenny Sanner Roosqvist (Norden)

19.00-19.45
STORBILDSVISNING FRÅN STORA SCENENS PROGRAM.

***********************************************

FOAJÉN
Möt korrespondenterna personligen och ställ dina egna frågor.

Vi bjuder på kaffe och kakor.

15.15- 16.00
Jenny Sanner Roosqvist (Norden), Katja Magnusson (Östeuropa)
Sten Sjöström (USA) och Gunnar Bolin (Kultur)

16.15- 17.00 ´
Robin Olin (Ungt Perspektiv), Daniel Alling (Tyskland), Jens Möller (EU)David Carlqvist (Kina) och Alice Petrén (Sydeuropa).

17.15- 18.00
Johanna Melén (Ryssland), Patrik Holmström (Storbritannien),
Ginna Lindberg (USA) och Cecilia Uddén (Mellanöstern).

18.15- 19.00
Lars Palmgren (Latinamerika), Nils Horner (Asien),
Staffan Sonning (Ekonomi) och Maria Sjöqvist (Afrika).

Världen är föränderlig - det planerade programmet likaså.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".