Fredag 14 oktober
Radio Stockholms lyssnare var med och sprang för Världens Barn
Publicerat: fredag 7 oktober 2011 kl 15:00
-
Bild 1 av 22Världens Barn-generalerna Monika Bohman och Lasse Persson. -
Bild 2 av 22Kaknästornet kl 0715.... -
Bild 3 av 22P4 Radio Stockholm sänder från starten. -
Bild 4 av 22Wivianne Svedberg och hunden Zambo vid starten. Eller målet - de hade varit morgonpigga och hade redan sprungit. -
Bild 5 av 22Löpare från Svenska Hockeyförbundet. -
Bild 6 av 22Polisen såväl som anställda vid Svenska Hockeyförbundet dök upp för att springa en runda... -
Bild 7 av 22Löpare från finska ambassaden. -
Bild 8 av 22Tre världsstjärnor i orientering och ishockey: Annichen Kringstad, Erika Holst och Annika Billstam -
Bild 9 av 22Fotografering av glatt löpargäng. -
Bild 10 av 22Glada tjejer från Bosön och Lasse Persson. -
Bild 11 av 22Monika Bohman, Anders Taberman från Sveriges Radios marknadsavdelning och Lasse Persson. -
Bild 12 av 22Här kommer ett löpargäng mot målet! -
Bild 13 av 22Volontärer från Världens Barn vid starten. -
Bild 14 av 22Sol på Djurgården. -
Bild 15 av 22Radio Stockholms programchef Minna Grönfors springer tredje varvet för Världens Barn. -
Bild 16 av 22Lasse Persson och TV-sportens Johan Ejeborg undrade var TV4-sporten höll hus. Hemma och strök skjortor kanske? -
Bild 17 av 22... och här kommer chefen Minna på fjärde varvet... -
Bild 18 av 22Stockholmsnytts Elias Vänerlöv gjorde en blixtutryckning och kom med nya batterier till HF-utrustningen. -
Bild 19 av 22Radio Stockholms egen glädjespridare: Lasse Persson. -
Bild 20 av 22Hunden springer för Världens Barn... -
Bild 21 av 22Wiviannes hund Zambo var också med och sprang en runda för Världens Barn. -
Bild 22 av 22Monika Bohman pratade med en nyss inkommen löpare.
I morse var Radio Stockholms lyssnare på tårna och startade upp redan kl. 05.50 med de första löprundorna ute på Gärdet. Allt för att samla in pengar till Världens Barn!
Och vilken jättesuccé det blev! Vi vill tacka alla, alla som har sprungit, lunkat och promenerat och framför allt skänkt pengar till insamlingen för Världens Barn!