Lasse Willén

Programledare och reporter för Naturmorgon

E-post: lasse.willen@sr.se
Tel: 0470-72 60 82

– Jag åker land och rike runt och träffar människor som på ett eller annat sätt är sysslar med naturen. Fågelskådare, svampplockare, forskare, aktivister, naturvårdare, markägare. Det blir till reportage i Naturmorgon. Alla dessa människor är otroligt engagerade i vad de gör, och att träffa dem brukar vara en riktig kick! Jag lär mig ett och annat själv också.

– Jag delar programledarskapet för Naturmorgon med Jenny Berntson Djurvall. Där kommer jag i kontakt med många av programmets hundratusentals lyssnare, lika engagerade även de. Att arbeta som radiojournalist tröttnar jag sällan på - det här mediet har nästan inga begränsningar.

– När jag är ledig ägnar jag rätt mycket tid åt att lyssna på och utöva musik, läsa böcker och tidningar, skåda fågel, uppfostra barn och drömma mig bort.