Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Klasserna som har tävlat i radio 2009

Publicerat måndag 15 december 2008 kl 16.28

Här kan du se en lista över alla de 200 klasser som togs ut till radiotävlingarna i Vi i femman 2009. Vill du veta mer om tävlingarna där just du bor så klicka på kartan här till höger.

SR STOCKHOLM  
Larsbergs skola                4-5 A                
Larsbergs skola                5 BIFROST              Milstensskolan                 GRANITEN
Lillsjöskolan                     GNEJSARNA             
Lännersta skola                ASPEN                 
Alzahraa Idealiska akademi     ÅR 5                   Utsäljeskolan                     5 C                    
Ängsnässkolan                  5 NI                  

SR SKARABORG            
Tidavads skola                 5 E                    Käpplundaskolan              PEGASUS 5             
Frösve skola                   TALGOXEN 5             Strandskolan                   FEM A                 
Ransbergs skola                5 F                    Gudhemsskolan                  5 A                    Källeskolan                     5B                    Våmbskolan                     VÅMB 5                

SR UPPLAND             
Bergaskolan                    5 B                    Tiundaskolan                   5 C2                   Edsskolan                      5 G                   
Järlåsa skola                  4-5 A                  Valsätraskolan                 5 A                   
Livets Ords Kristna skola 1-5  5 F                   
Alsike skola                   5 A                    Tiundaskolan                   5 C1      

SR SÖRMLAND              
Björktorpsskolan              5A
Strångsjö skola                5 A                   
Tegelviken                     BRÄNNINGEN            
Frejaskolan F-6                5 A                   
Strängnäs Montessoriskola      RUBINEN 3-5           
Hållstaskolan                  5 A                   
Stiftelsen Dunkers skola       5 A                   
Sigridslunds skola             KLASS 4-5             

SR ÖSTERGÖTLAND         
Tryserums friskola             5 A                    
Klockrike
Storängsskolan                 5 NORDVÄST             Lillgårdsskolan                ÅR 5                  
Vist skola F-6                 5 B                    Dansäterskolan                 SPARVHÖKEN             Storängsskolan                 5 SYD-OST             
Vifolkaskolan F-6 LM           ÅR 5                  

SR JÖNKÖPING            
Forsheda skola F-6             5 A                    
Trälleborgsskolan              5 A                    Råslättsskolan                 5 B                    
Nyarpsskolan                   5 E                    Tomaslundsskolan               5 B                   
Gällaryds skola                KLASS 4-5             
Ekenässjöns skola              KLASS 5                Österängsskolan                5 A                   

SR KRONOBERG             
Nottebäckskolan                SMARAGDEN             
Åsedaskolan LMH                5 A                    Ryssbyskolan                   MARS                  
Klöxhultsskolan                5 B                    Kungshögsskolan                5 C                    Bäckaslövskolan                5 A                    Lillestadskolan                ÅR 5                   Pilbäckskolan                  5 A                   

SR KALMAR               
Alsterbro skola                5-6                   
Gärdslösa skola                KLASS 5                Sjöängsskolan                  5 C                    Bergaviksskolan                5 B                   
Gårdbyskolan                   KLASS 5               Falkenbergsskolan              5 A                   
Lindöskolan                    5 B                    Madesjöskolan                  5 B 

SR GOTLAND              
Västerhejde skola              KLASS
Garda skola                    5 A                   
Lyckåkerskolan                 5 B                   
S:t Hansskolan                 5 AN                  
Lärbro skola                   LEO                    
Alléskolan                     5 ALLE                
Solbergaskolan                 5 A                   
Lärbro skola                   TAURUS                

SR BLEKINGE            
Falkviksgården                 5 A                   
Friskolan Svettpärlan          VITTRINGEN            
Hörviks skola                  5 A                   
Norje skola                    5 A                   
Ekerydsskolan                  5 AB                  
Fridlevstads skola             5 A                   
Musikugglan                    5 A                   
Saltöskolan                    5 A                   

SR KRISTIANSTAD         
Simrislundsskolan              5 A                   
Viby skola                     5 A                   
Näsby skola                    5 LÖNNEBERGA          
Edenryds skola                 5 A                    
Sånnaskolan                    4-6 M                 
Norra Lyckan skola             5 A                   
Villanskolan                   5 A                    Helgedalskolan                 5 B                   

SR MALMÖHUS             
Löderups skola                 5 A                   
Tunaskolan                     5 A                   
Backaskolan                    5 C                   
Geijerskolan                   GAMMA 5               
Montessoriskolan Tellus        5 A                   
Videdals privatskolor          5 A                    
Bladins grundskola             5 A                   
Slottshöjdens skola            5 A                   

SR HALLAND              
Hjortsbergsskolan              LINGON 5               
Hagaskolan                     KOMPASSEN NORD        
Fagereds skola                 HAVET                 
Eketånga Montessoriskola       5 A                   
Bukärrsskolan                  5 A                   
Slättåkraskolan                5 A                   
Sofiebergsskolan               SEGLET                
Okome skola                    5 A                   

SR GÖTEBORG             
Varekils skola                 5 A                   
Nya Varvets skola              5-6 J HAVET           
Skutehagen                     5 F                   
Montessoriskolan Skäret        5 A                   
Brunnsboskolan                 5 D                   
Talldungeskolan                5 A                   
Guldhedsskolan                 5 B                   
Montessoriskolan Polstjärnan   5 A 


Med reservation för fel, klasser som blivit uttagna kontaktas av Sveriges Radios lokala kanaler.

För att tas ut till Vi i femman måste klassen av praktiska skäl bestå av minst sex elever, eftersom det krävs experter och reserver.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".