Studio Uppland

Första spadtaget för Skutskärs nya bandyplan

Publicerat: torsdag 18 oktober 2012 kl 14:23

För tre år sen stängdes den konstfrusna bandybanan i Skutskär eftersom kommunen tyckte att den var för dyr att driva. Sen dess har bandyspelarna fått hålla sig med naturis, låna ishockeyhallen och åka till bandyplaner i andra städer. Men idag var det dags! Skutskärs IF Bandyklubb har fått ihop finansieringen och det första spadtaget är taget för en ny konstfrusen plan.

Sören Sandström är ordförande i bandyklubben:

- Nu känns det jättebra! Vi ser på medlemmarna i föreningen, de som är här och jobbar, att det har blivit en helt annan geist sen det här beskedet kom, säger han.

Bandyklubben har jobbat för det här sedan planen stängdes men har haft svårt att få ihop finansieringen. Men nu är det löst:

- Vi har fått pengar från fonder, arvsfonden har skänkt pengar, Upplands idrottsförbund, företag och privatpersoner, säger Sören Sandström.

Och nu går det undan, planen ska förhoppningsvis stå klar redan i december i år.