Sveriges Radio
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Språk
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • Meän raatio
    • SR International
    • Shqip (albanska)
    • العربية (arabiska)
    • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
    • Bosanski/Hrvatski/Srpski (bosniska/kroatiska/serbiska)
    • English (engelska)
    • Jiddisch
    • Kurmancî كوردی (kurdiska)
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Somali (somaliska)
    • Deutsch (tyska)
    • Suomeksi
    • Русский/po-russki (ryska/vitryska)
  • Barn
    Gå till Barnwebben Gå till Junior
Global sök på sverigesradio.se
  • Alla kanaler
  • Alla program A-Ö
  • Allt på sverigesradio.se
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()
Sörmland Byt P4-kanal
Lyssna direkt
Just nu: Morronskiftet kl.07:11
Programledare Johanna Iggsten
Nästa: Nyheter från P4 Sörmland kl.07:30
tablå
Sörmland
  • Startsida
  • Program A-Ö
  • Nyheter
  • Sport
  • Sisuradio
  • Om kanalen
  • Kontakt
  • Lyssningsarkiv
  • Låtlistor
  • Valet 2010
  • P4 på sverigesradio.se

Morronskiftet

Varje vardag kl 06.10-10.00

med Jonas, Fredrik och Katarina.

Juniortävling

Utmaningen!

Utmaningen. Foto: Sveriges Radio
Fototävling

Månadens tema!

Vinterbild från Marianne Levander
Våra filmer

Se Morronskiftet-TV

Se våra filmer!
  • Startsida
  • Valduellen i P4 Sörmland
  • Kontakt
  • Fototävling - 2010
  • Quiz
  • Väckningen kl 06.15

Musikläger för tjejer

Fem tjejer från lägret repar under en lektion. Platypus är ett av banden på lägret. De har skrivit en låt som heter "My house has become ha zoo". Den och många andra låtar spelas under dagarna.

25 tjejer har samlats vid Åsa Folkhögskola i Sköldinge för att spendera nio dagar med bara musik på schemat. De går på Popkollo - ett musikläger för tjejer som vill spela egen musik och slå sig fram i den hårda musikbranschen. De här dagarna ska det workshopas, repas, spelas in, skrivas låtar och på lördag är det avslutningskonsert. Maria besöker tjejerna under morgonens lektioner.

Popkollo del 1Popkollo del 1 (2:13)
Hör när Maria besöker Popkollot i Sköldinge och pratar med projektledaren Ellinor Borggren.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Popkollo del 2Popkollo del 2 (5:30)
En av musiklägrets grupper har bildat bandet Platypus. Reporter Maria är med dem när de repar. Programledare: Fredrik Lorenzoni.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Popkollo del 3Popkollo del 3 (6:06)
Artisten Cornelia är gästföreläsare på Popkollot. Hör henne och två av deltagarna prata om musik och lägret.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Dela artikeln
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
Skriv ut

Mer från Morronskiftet

Fredag 3 september

Varför inte äta hund?

< Föregående Starta bildspel Stoppa bildspel Nästa >
Utställningen
Ur utställningen "Älskas... ätas" av Sörmlands museum i samarbete med Sörmlands naturbruk, Nynäs. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland

Det mesta som du kan lära en hund kan du också lära en gris. Och visst kan man väl älska en gris på samma sätt som man kan älska en hund? Men skulle du kunna äta en hund?

Del 1: Hund, gris, kaniner och slakt.Utställningen Älskas... ätas" (del 1) (4:29)
Katarina Larsson träffar Karin Svae och Petronella Nilsson från Sörmlands museum och pratar om utställningen "Älskas... ätas" på Nynäs. Del 1
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Del 2: Hästar, kor och en grispojke.Utställningen Älskas... ätas" (del 2) (4:04)
Katarina Larsson träffar Karin Svae och Petronella Nilsson från Sörmlands museum och pratar om utställningen "Älskas... ätas" på Nynäs. Del 2
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
2 september 2010

En valduell om partistöd

Kjell-Erik Israelsson (M) och Magnus Johansson (MP). Foto: Fredrik Lorenzoni/Sveriges Radio Sörmland Kjell-Erik Israelsson (M) och Magnus Johansson (MP). Foto: Fredrik Lorenzoni/Sveriges Radio Sörmland

Magnus Johansson (MP) utmanar i dagens valduell Kjell-Erik Israelsson (M) i frågan om partistödet. Magnus vill att alla partier offentligt redovisar vilka som är partiernas finansiärer och bidragsgivare och tycker att Moderaterna mörkar vem som ger dom 10-tals miljoner varje år. Vad svarar Kjell-Erik Israelsson på det? Lyssna på morgonens valduell.

Torsdag 2 september

Vad är frigörande måleri?

Ingrid Lidstrand Bruhn. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland Konstnären Ingrid Lidstrand Bruhn. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland

På lördag är det kulturnatt i Nyköping och då kan man bland annat prova på Frigörande måleri med konstnären Ingrid Lidstrand Bruhn. Katarina begav sig till Bryggeriområdet för att ta reda på vad det innebär.

"Det är som att spänna en pilbåge och våga släppa taget"Frigörande måleri (13:09)
På Kulturnatten i Nyköping 4/9 2010 kan man bland annat prova på Frigörande måleri med konstnären Ingrid Lidstrand Bruhn. Katarina Larsson begav sig till Bryggeriområdet för att ta reda på vad det innebär.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Onsdag 1 september 2010

Myter och osanningar samlade i en bok

Åsa Erlandsson. Foto: Angelica Engström. Åsa Erlandsson

Vi pratar bland annat om myter och missförstånd kring barn och föräldrar idag. Får man kramp om man badar efter maten? Förstörs synen om man läser i dåligt ljus? Är det farligt att rita sig på armen med en kulspetspenna? Vi pratar med journalisten, Åsa Erlandson, som gett ut boken "Skit i mössan", där hon synar 59 vanliga myter under lupp. Med hjälp av experter och vetenskapliga rön får vi reda på hur de uppstod och hur det ligger till.

Åsa Erlandson om boken "Skit i mössan"Åsa Erlandson om boken "Skit i mössan" (10:43)
Åsa Erlandson om boken "Skit i mössan"
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Kommentera här (1 kommentar)
Tisdag 31 augusti 2010

Skolungdomar ska röra på sig mer

Elever och lärare på Björktorpsskolan. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland Elever och lärare på Björktorpsskolan. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland

Nu ska alla skolungdomar, från förskoleklass till sjätteklass, få en chans att röra på sig mer. Det är Södermanlands Skolidrottsförbunds som tillsammans med ett försäkringsbolag här i länet som bjuder in alla klasser att vara med i tävlingen, rörelsebarometern, som startar i morgon. Katarina hälsar på i Björktorpsskolan i Eskilstuna för att kolla hur mycket dom rör på sig där.

FREDAG 27 FREDAG 2010

Strängnäspolisen har invigning och öppethus

Margareta och Mats står utanför byggnaden vid talarstolen Margareta Freidenfelt, tf. närpolischef, och Mats Kirestam, länspolismästare, är nöjda med den nya polisstationen i Strängnäs. I dag är det invigning och öppethus, på programmet står bland annat tal, bandklippning, korv, tipspromenad och rundvandring. Foto: Maria Iwerbo/SR P4 Sörmland

I dag är det invigning av den nya polisstationen i Strängnäs. I våras flyttade polisen från sina gamla lokaler på Trädgådsgatan till den nya byggnaden på Finningevägen. Kl 11 i dag ska bandet klippas och vid kl 14 är det öppethus för allmänheten. Maria åker dit nu på morogonen och tjuvtittar på de nya lokaler.

Maria besöker nya polisstation i SträngnäsMaria besöker nya polisstation i Strängnäs (6:54)
Hör när reporter Maria Iwerbo träffar länspolismästaren Mats Kirestam och tf. närpolischefen Margareta Freidenfelt. De tar en rundvandring i de nya lokalerna i Strängnäs polisstation. I dag är det invigning för inbjudna gäster och senare öppethus för allmänhten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Öppethus där allmänheten kan ställa frågorÖppethus där allmänheten kan ställa frågor (3:51)
Hör när reporter Maria Iwerbo visas runt i den nya polisstationen i Strängnäs av tf. närpolischefen Margareta Freidenfelt och länspolismästaren Mats Kirestam. De är på väg till det lunchrummet där flera kollegor sitter och fikar och är lite extra uppklädda. I dag är det nämligen invigning för inbjudna gäster och senare öppethus för allmänheten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
TORSDAG 26 AUGUSTI 2010

Ljuvligt puttrande båtar från förr

Olle Landin, Lennart Zetterlund och Pelle Borg sitter i skötbåten Elise Olle Landin, Lennart Zetterlund och Pelle Borg är alla engagerade i föreningen Fiskebåtens Vänner. Här sitter de skötbåten Elise, föreningens ögonsten som är deras första bevarade skötbåt. Skötbåtar och tändkulemotorer ligger extra varmt om deras hjärtan. Foto: Maria Iwerbo/ SR P4 Sörmland

I dag åker Morronskiftet till Oxelösunds Fiskehamn. Där har nämligen föreningen Fiskebåtens Vänner tre skötbåtar som ligger och guppar vid bryggan. Föreningen arbetar för att bevara en del av skärgårdskulturen och detta genom att bland annat renoverar gamla fiskebåtar. Maria träffar några av herrarna från "järngänget". De berättar om föreningen, båtarna och skärgårdskulturen som har varit en stor del av deras liv.

Vill bevara den härliga skärgårdskulturenVill bevara den härliga skärgårdskulturen (7:43)
Hör när reporter Maria Iwerbo besöker föreningen Fiskebåtens Vänner i Oxelösund. Hon är ombord på föreningens skötbåt Elise och pratar med Pelle Borg och Lennart Zetterlund. Programledare: Fredrik Lorenzoni.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Skötbåten Elise för oss tillbaka i tidenSkötbåten Elise för oss tillbaka i tiden (4:45)
Hör när reporter Maria Iwerbo besöker föreningen Fiskebåtens Vänner i Oxelösund. Hon pratar med Pelle Borg, Lennart Zetterlund och Olle Landin. Föreningens båten Elise är igång och vi kan höra dess ljuvliga puttrande motorljud. Programledare: Fredrik Lorenzoni.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Onsdag 25 augusti 2010

Sjukhusmaten ska vara en upplevelse

< Föregående Starta bildspel Stoppa bildspel Nästa >
Susanne står i centralköket på Nyköpings lasarett
Susanne Florin från Tystberga arbetar som kostutvecklare på Landstinget Sörmland och hon kan komma att bli Årets Kostprofil för hennes arbete med sjukhusmaten. Foto: Maria Iwerbo/SR P4 Sörmland

Idag träffar vi bland annat bagaren som blev dietist och som vill göra sjukhusmaten till en upplevelse. Susanne Florin från Nyköping jobbar idag som kostutvecklare på Landstinget Sörmland och är dessutom en av finalisterna till utmärkelsen Årets Kostprofil. Maria Iwerbo träffar henne under morgonen på Nyköpings lasarett.

"Maten ska ha färg och form, vara varm och smaka bra""Maten ska ha färg och form, vara varm och smaka bra" (9:30)
Kostutvecklaren Susanne Frolin är en av finalisterna till utmärkelsen Årets Kostprofil. Reporter Maria Iwerbo träffar henne i centralköket på Nyköpings lasarett. Susanne arbetar för att sjukhusmaten ska vara en upplevelse. Programledare: Fredrik Lorenzoni.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Maria besöker Nyköpings lasaretts centralkökMaria besöker Nyköpings lasaretts centralkök (6:54)
Reporter Maria Iwerbo pratar med kostutvecklaren Susanne Frolin och kökspersonalen vid Nyköping lasarett om sjukhusmaten och deras arbete i köket. Programledare: Fredrik Lorenzoni.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
TISDAG 24 AUGUSTI 2010

Efterlängtad skolstart

< Föregående Starta bildspel Stoppa bildspel Nästa >
Elever sitter vid sina bänkar i klassrummet
6:orna vid Ärla skola har sett fram emot skolstarten. När de har ritat klart sina namnskyltar ska lärarinnan Ann-Marie Almerén ge dem en ny uppgift.

Nu har höstterminen dragit igång. Sommaruppehållet är slut och många skolor runt om i länet har slagit upp dörrarna till klassrummen. Maria åker till Ärla skola och pratar med eleverna om skolstarten. Hon träffar barnen både i klassrummen och under rasten.

6:orna tycker att det är roligt att börja skolan igen6:orna tycker att det är roligt att börja skolan igen (3:25)
Det är andra dagen i skolan efter sommarlovet. Reporter Maria Iwerbo besöker Ärla skola och pratar skolstart med några elever från 6:an. Progamledare: Jonas Carnesten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Eleverna vid Ärla skola har rastEleverna vid Ärla skola har rast (5:24)
Reporter Maria Iwerbo pratar med elever vid Ärla skola. Det är rast och full fart på skolgården, men snart ska alla in och ha lektion igen. Programledare: Jonas Carnesten och Fredrik Lorenzoni.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
MÅNDAG 23 AUGUSTI 2010

Svealandsbanan är "back on track"

< Föregående Starta bildspel Stoppa bildspel Nästa >
Eskilstuna tågstation
Sommarens banarbete mellan Läggesta och Nykvarn är färdigt. I går började tågtrafik på Svealandsbanan gå enligt samma tidstabell som gällde före sommaren. Morronskiftet kollar hur det har gått för tågresenärerna nu under sommaren när banarbetet var igång.

Från och med i går kör tågen som vanligt igen efter sommarens banarbete på Svealandsbanan. I nio veckor har Trafikverket byggt ut dubbelspåret mellan Läggesta och Nykvarn. Tågresenärerna har fått åkt tåg via Västerås eller tagit tåg och buss i omgångar. Nu har nya växlar installerats men det nya spåret är inte helt klart än, utan beräknas bli färdigt i november och då ska tågtrafiken bli mindre störningskänslig. Reporter Maria Iwerbo åker till stationen i Eskilstuna och kollar hur sommaren har varit för tågresenärerna.

Annika Rydholm var tvungen att pendla fyra timmar per dagAnnika Rydholm var tvungen att pendla fyra timmar per dag (3:28)
Reporter Maria Iwerbo pratar med eskilstunabon Annika Rydholm som tidigare i somras vara tvungen att pendla fyra timmar om dagen till sitt arbete i Flemingsberg. Hon hoppas att tågtrafiken kommar att flyta på bra när utbyggnaden av dubbelspåret är färdigt. Programledare: Jonas Carnesten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Laura från Miami: Det är trevligt med de svenska tågmöjligheternaLaura från Miami: Det är trevligt med de svenska tågmöjligheterna (2:25)
Reporter Maria Iwerbo pratar med Laura som kommer från Miami. Hon har bott i Strängnäs i ett år och är en av de som har påverkats av utbygganden av Svealandsbanan nu under sommaren. Laura pendlar till Stockholm och jämfört med tågtrafiken i Miami så tycker hon att det är trevligt att det ens finns tåg som går. Programledare: Jonas Carnesten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Torsdag 19 augusti 2010

Brand på Gnestaskola andra natten i rad

Brandskadad byggnad på Frejaskolan i Gnesta. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland

Återigen möttes i morse skolpersonalen på Frejaskolan i Gnesta av utbrunna lokaler. Igår natt förstördes stora delar av den paviljong på skolan där SFI-elever går i vad polisen misstänker vara en anlagd brand. I natt brann samma byggnad igen.

Skolpersonal: "Det är fruktansvärt""Det är fruktansvärt" (1:48)
Återigen möttes i morse skol-personalen på Freja-skolan i Gnesta av utbrunna lokaler. Igår natt förstördes stora delar av den paviljong på skolan där sfi-elever går i vad polisen misstänker vara en anlagd brand. I natt brann samma byggnad igen. Reporter Katarina Larsson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Polisen: "Vi har hittat föremål på brandplatsen"Polisen: Vi har hittat föremål på brandplatsen (3:07)
Kommissarie Bengt Jansson i Nyköping avslöjar att polisen hittat föremål på brandplatsen, föremål, som man tror kan hjälpa polisen att hitta mordbrännaren i Gnesta. Reporter Susanne Lindkvist Eriksson
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Onsdag 18 augusti 2010

Mikael Palo blir ny kulturchef i landstinget

Mikael Palo. Foto: Johan Ljungström/Sveriges radio Mikael Palo. Foto: Johan Ljungström/Sveriges Radio

Mikael Palo, 51 år från Umeå blir ny chef för landstingets kultur- och utbildningsförvaltning. De senaste åren har han jobbat på Migrationsverket och som biträdande konserthuschef för Berwaldhallen i Stockholm.

Mikael Palo: ”Kultur bygger samhällets utveckling”Mikael Palo: ”Kultur bygger samhällets utveckling” (4:09)
Mikael Palo, ny kulturchef i landstinget Sörmland från 1 september 2010 intervjuas av Susanne Lindkvist Eriksson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Tisdag 17 augusti 2010

Polisen varnar för halka på E4:an

Ruben Börjesson, trafikpolis i Sörmland. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland Ruben Börjesson, trafikpolis i Sörmland. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Sörmland

För en dryg vecka sedan så dog en motorcyklist efter en olycka på E4:an utanför Nyköping och nu varnar polisen för halka på den nylagda asfalten på E4:an.

-- Asfalten är en felleverans, men ligger där den ligger, säger trafikpolis Ruben Börjesson.

Ruben Börjesson: Det är fel på asfaltenRuben Börjesson: Det är fel på asfalten (5:08)
För en dryg vecka sedan så dog en motorcyklist efter en olycka på E4:an utanför Nyköping och nu varnar polisen för halka på den nylagda asfalten på E4:an. Reporter: Katarina Larsson, Sveriges Radio Sörmland.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Måndag 16 augusti 2010

Södersparkade blomkrukor och nedskräpning

Els-Marie Karlsson städar i Nyköping. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio Els-Marie Karlsson städar i Nyköping. Foto: Katarina Larsson/Sveriges Radio

Förstörda planteringar, vandalisering och nedskräpning. Den här sommaren i Nyköping har varit värre för personalen på parkavdelningen än tidigare. En attitydförändring är vad som krävs för att det ska bli bättre, menar dom.

Förstörda planteringar och skräpplockningFörstörda planteringar och skräpplockning (14:11)
Förstörda planteringar har varit ett större problem än tidigare den här sommaren i Nyköping. Katarina Larsson pratar nerskräpning och vandalisering med personal från parkavdelningen. Medverkande: Els-Marie Karlsson, Sifia Löwenhamn och Helena Göransson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
FREDAG 13 AUGUSTI 2010

Dans mitt ute i sörmländska skogen

< Föregående Starta bildspel Stoppa bildspel Nästa >
Niclas Olén står vid lastbilen
Matz Bladhs spelade vid Barvagården igår kväll. Niclas Olén är en av killarna i bandet, och han är den som är mest vaken när Maria knackar på lastbilen idag på morgonen.

Igår var det dans vid Barvagården. Matz Bladhs stog för musiken när 370 personer dansade sig fram på dansgolvet. Maria drar dit och kollar hur det var. Några av gästerna campar på parkeringen och antingen är de på väg till nästa dans eller så är trippen över och det är hemresa som gäller. Maria knackar även på Mats Bladhs lastbil och väcker några av killarna i bandet.

Campingtripp med dans på kvällarnaCampingtripp med dans på kvällarna (7:08)
Reporter Maria Iwerbo är vid Barvagården. Det var dans igår kväll och två av de som intog dansgolvet var Inger Töpel och Björn Bergman från Täby. De började och avslutade deras första tur med den nya husvagnen vid Barvagården. Programledare: Jonas Carnesten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Kerstin, Olle, Urban och Barbro drar på dansturnéKerstin, Olle, Urban och Barbro drar på dansturné (4:12)
Katrineholmarna Kerstin och Olle Nilsson, Urban och Barbro Widholm ska ut på en dansturné och började veckan med Matz Blads som gästade Barvagården igår. Programledre: Jonas Carnesten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Maria väcker Matz Blads vid BarvagårdenMaria väcker Matz Blads vid Barvagården (7:40)
Reporter Maria Iwerbo är vid Barvagården. Det var dans igår kväll och det var Matz Blads som stog för musiken. Maria knackar på deras lastbil och väcker några av killarna i bandet såhär morgonen efter. Niclas Olén, som spelar elorgel, är morgonpiggaste. Men sångaren Conny Nilsson är också vaken (eller blir snarare väckt) Programledare: Jonas Carnesten.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Föregående 1 2 3 4 5  Nästa

Lyssna

Senaste ljudklippen

  • Valduell mellan Magnus Johansson (MP) och Kjell-Erik Israelsson (M)Valduell mellan Magnus Johansson (MP) och Kjell-Erik Israelsson (M) (6:00)
    Valduell mellan Magnus Johansson (MP) och Kjell-Erik Israelsson (M)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Utställningen Älskas... ätas" (del 1)Utställningen Älskas... ätas" (del 1) (4:29)
    Katarina Larsson träffar Karin Svae och Petronella Nilsson från Sörmlands museum och pratar om utställningen "Älskas... ätas" på Nynäs. Del 1
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Utställningen Älskas... ätas" (del 2)Utställningen Älskas... ätas" (del 2) (4:04)
    Katarina Larsson träffar Karin Svae och Petronella Nilsson från Sörmlands museum och pratar om utställningen "Älskas... ätas" på Nynäs. Del 2
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Frigörande måleriFrigörande måleri (13:09)
    På Kulturnatten i Nyköping 4/9 2010 kan man bland annat prova på Frigörande måleri med konstnären Ingrid Lidstrand Bruhn. Katarina Larsson begav sig till Bryggeriområdet för att ta reda på vad det innebär.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Åsa Erlandson om boken "Skit i mössan"Åsa Erlandson om boken "Skit i mössan" (10:43)
    Åsa Erlandson om boken "Skit i mössan"
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Poddradio (ladda ner mp3-filer)
  • Lyssningsarkiv

Mer om...

Utmaningen, I hängmattan, Valduellen
Redaktionen

Jonas Carnesten och Fredrik Lorenzoni. Foto: Sara Choghrich/SR Sörmland Programledare:
Jonas Carnesten och Fredrik Lorenzoni.

Katarina Larsson med en kamera. Foto: Jonas Carnesten/SR Sörmland Reporter:
Katarina Larsson.

Läs mer om oss!

Kontakta oss

Har du synpunkter på det du hör? En fråga du vill ställa eller förslag på något du vill höra? Hör av dig till oss! Använd formuläret här nedan. Bifoga gärna din e-postadress.

Liknande program

  • Lyssningsarkiv, Västerbotten
  • Nyheterna P4 Värmland, Värmland
  • Gotlandsnytt , Gotland
  • Jämtland, Jämtland
Morronskiftet på Facebook
Facebook.

Bli kompis med oss på Facebook!

Klicka här för att besöka Morronskiftet på Facebook

P4 Sörmland tipsar

Det var många i Smörparken som gillade surströmming. Foto Evelina Crabb SR Sörmland.

Återupplev sommarens dofter

Surströmming, krokodiljakt och snarkskratt är exempel på vad som bjudits på i vårt sommarprogram. Njut av sommaren ett tag till!

Till Sommartids sida
Surströmmingsfest i SmörparkenSurströmmingsfest i Smörparken (12:04)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Öppna i spelaren
  • Zebrafisk Foto:AP Photo/Taiwan Academia Sinica, HO/Scanpix
    En botare?

    Kan zebrafisken hjälpa oss att bota Alzheimers?

    I forskningens tjänstDärför är Zebrafisken bättre att forska på än bananflugan (4:12)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Ulf Elfving & Svante Stockselius Foto: Linn Elmstedt/Sveriges Radio
    Garant för rent spel

    Svante Stockselius avgående chef för den internationella melodifestivalen.

    Elfving möter...Elfving möter Svante Stockselius
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Utmaningen. Foto: Sveriges Radio
    Tävla i Utmaningen

    På fredagar kan du som är mellan 9-12 år tävla i radio.
    Svara på kvalfrågan!

Lotta Jonsson och Jimmy Jansson. Foto: Jonas Carnesten/Sveriges Radio Sörmland

Valduell om vårdnadsbidraget

Jimmy Jansson (S) i Eskilstuna utmanade Lotta Jonsson (KD) i en valduell om vårdnadsbidraget.

Fler valdueller
Debatt om vårdnadsbidragetDebatt om vårdnadsbidraget (6:00)
Jimmy Jansson (S) i Eskilstuna utmanade Lotta Jonsson (KD) i en valduell om vårdnadsbidraget.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Allt på sverigesradio.se

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  •  
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  •  
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • Suomeksi
  • Meän raatio
  • SR International
  • Shqip (albanska)
  • العربية (arabiska)
  • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
  • Bosanski/ Hrvatski/ Srpski (bosniska/ kroatiska/ serbiska)
  • English (engelska)
  • Jiddisch
  • Kurmancî كوردی (kurdiska)
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Somali (somaliska)
  • Deutsch (tyska)
  • FLER KANALER

  • Din gata
  • Metropol
  • P2 Musik
  • P3 Rockster
  • P3 Star
  • P3 Street
  • P3 Svea
  • Radioapans knattekanal
  • SR Atlas
  • SR C
  • SR Klassiskt
  • SR Minnen
  • SR Världen
  • TEMASIDOR

  • Främlingsfientlighet
  • Kungahuset
  • Melodifestivalen
  • Svensktoppen nästa!
  • Utrikes
  • Valet 2010
  • Vi i femman
  • Öresundsbron
  • Östersjöfestivalen
  • TJÄNSTER

  • Digitalradion/DAB
  • Konserthus Berwaldhallen
  • Lyssna i mobilen
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radio via digital-tv
  • RSS
  • SR Butik
  • SR Minnen/arkivet
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
© Copyright Sveriges Radio 2010. Ansvarig utgivare: Kent Nilsson Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 fler besöksadresser

För att lyssna i webbradion måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Visa mer
 

Lyssningsarkiv

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sr.se

Till

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us

Vill du skapa en prenumeration?

Snabblänkar:
  • iTunes
  • Netvibes
  • Google
  • Superstart
Vill du veta mer om poddradio?
Poddradio / mp3 Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp
Mina favoriter
  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik
  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög