Sänds 11/7 kl 15.03 och 13/7 kl 11.03

"Charlie" Cramer

Publicerat: måndag 11 juli 2011 kl 15:03 1 kommentar

Charlott "Charlie" Cramer är snart 25 år, en nyutbildad journalist som kommer från Hillared i Svenljunga kommun. Hon är årets Lyssnarnas Val, och fick 80 % av rösterna när lyssnarna fick välja sommarpratare.
Hennes program handlar bland annat om minnen och längtan...

Charlie drömmer om ett eget pratprogram i P1 och att få sitta på en stubbe och skriva böcker. Hon gillar att umgås, kramas och att mata kalvar. Också förstås: sommarprogram.

– Roligt! En dröm som jag tog tag i! Jag är jätteglad att jag fick chansen!

Något hon däremot inte gillar är purjolök, gul lök och folk som förminskar barns tankar eller ser ner på andra.

Charlies program handlar om minnen och längtan - längtan till hemorten Hillared och längtan efter mamma som gått bort.
Det handlar även om minnen och äran att få ta del av andra människors liv och förvalta deras historia.

Längtan är något som kan hämma och något som kan hjälpa en att komma framåt. Att längta hem till Hillared och hem till mamma som inte längre lever.

I programmet får du höra mycket svensk musik såsom Tomas Andersson Wij och Vikingarna.