Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Svenska truppen till skid-VM i Holmenkollen

Publicerat söndag 6 februari 2011 kl 13.04

Herrar:

Marcus Hellner
OS-meriter: 4:a 15 km, 1:a 30 km jaktstart, 13:e Teamsprint, 1:a Stafett , 22:a 50 km (k)
VM-meriter: 2009: 28:a 50 km (f), 6:a stafett, 5:a sprint, 19:e 30 km
2007: 3:a stafett, 8:a 15 km (f)

Daniel Rickardsson
OS-meriter: 22:a 15 km, 23:a 30 km jaktstart, 1:a Stafett, 7:a 50 km
VM-meriter: 6:a stafett, 20:e 15 km, 31:a 50 km masstart

Emil Jönsson
OS-meriter: 7:a sprint
VM-meriter: 2009: 6:a Team sprint, 13:e sprint, 2007: 6:a sprint

Jesper Modin
OS-meriter: 18:e Sprint

Johan Olsson
OS-meriter: 2010: 11:a 15 km, 3:a 30 km jaktstart, 1:a Stafett, 3:a 50 km.
2006: 3:a 4x10 km, 24:a 10 km + 10 km, 6:a 15 km, 25:a 50 km.
VM-meriter: 2009: 6:a stafett, 16:e 30 km, 8:a 15 km,
2007: 7:a 15 km, 20:e 30 km
2005: 47:a 15 km, 21:a jaktstart, 19:e 50 km masstart, 7:a 4x10 km.

Anders Södergren
OS-meriter: 2010: 25:a 15 km, 10:a 30 km jaktstart (15+15 km), 1:a Stafett, 9:a 50 km.
2006: 3:a 4x10 km, 5:a 10 km + 10 km, 6:a 50 km masstart, 11:a 15 km
VM-meriter: 2009: 2:a 30 km, 18:e 15 km
2007: 14:e 50 km masstart, 10:a 15 km, 8:a 30 km, 3:a stafett
2005 15:e 15 km.
2003 11:a 30 km masstart, 13:e 10 km + 15:e 10km, 2:a 50 km, 3:a stafett.
2001 15:e 30 km, 15:e 50 km.

Teodor Pettersson
OS-meriter: 11:a Sprint, 13:e Teamsprint

Mats Larsson
OS-meriter: 3:a stafett
VM-meriter: 2:a sprint

Tiio Söderhielm
Jens Eriksson
 

Damer:

Charlotte Kalla
OS-meriter: 1:a 10 km, 8:a 15 km jaktstart, 2:a Teamsprint, 5:a Stafett, 6:a 30 km
VM-meriter: 2009: 18:e 30 km, 3:a stafett, 7:a sprint, 8:a 15 km
2007: 5:a 10 km, 7:a 15km

Anna Haag
OS-meriter: 4:a 10 km, 2:a Dubbeljakt, 2:a Teamsprint
VM-meriter: 3:a stafett 4x5km, 26:a 30 km

Ida Ingmarsdotter
OS-meriter: 15:e Sprint (k), 5:a Stafett
VM-meriter: 2009 Liberec: 5:a Sprint (f), 2007 Sapporo: 8:a Sprint (k)

Hanna Brodin
VM-meriter: 2009: 38:a 10 km (k), 49:a 30 km (f, masstart), 51:a 15 km jakt

Hanna Falk
OS-meriter: 29:a sprint

Lina Andersson
OS-meriter: 1:a lagsprint, 11:a sprint
VM-meriter: 2009: 3:a stafett, 2:a Teamsprint (k), 14:e 10 km (k)
2007: 42:a 10 km (f), 4:a Teamsprint (f), 6:a sprint (k)
2005 2:a sprint, 8:a stafett.

Britta Johansson Norgren
OS-meriter: 2010: 29:a 10 km, 53:a 15 km jaktstart
2006: 4:a 4x5km, 15:e 7,5 km + 7,5 km, 11:a 10 km, 28:e 30 km masstart, 13:e sprint
VM-meriter: 2009: 3:a stafett, 39:a sprint
2007: 32:a 30 km (k) masstart, 15 km jaktstart, 4:a Teamsprint, 26:a sprint

Maria Rydkvist
Sara Lindborg

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".