Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Alla våra nyheter om alpint, skidskytte och längdskidor.

Risberg topp 100 herrar

Publicerat söndag 6 mars 2011 kl 07.00

1 Torjus Börsheim Norway 01:27:40 
2 Jörgen Brink Hudiksvalls IF 01:28:18 +00:38
3 Jerry Ahrlin Brunflo IF 01:28:19 +00:39
4 Arne Post Norway 01:28:19 +00:39
5 Anders Aukland Norway 01:28:19 +00:39
6 Simen Östensen Norway 01:28:19 +00:39
7 Stanislav Rezac Czech Republic 01:28:20 +00:40
8 Anders Myrland Norway 01:28:25 +00:45
9 Rikard Andreasson Laisvalls Sportklubb 01:28:26 +00:46
10 Marco Cattaneo Italy 01:28:26 +00:46
11 Jens Eriksson Dala-Floda IF 01:28:31 +00:51
12 Audun Laugaland Norway 01:28:32 +00:52
13 Thomas Henriksen Norway 01:28:36 +00:56
14 Anton Sjöholm Östersunds Skidlöparekl 01:28:38 +00:58
15 Thomas Freimuth Germany 01:28:38 +00:58
16 Teodor Peterson Åsarna IK 01:28:38 +00:58
17 David Frisk IFK Mora SK 01:28:39 +00:59
18 Börre Naess Norway 01:28:45 +01:05
19 Martin Larsson Arvika IS 01:28:48 +01:08
20 Anders Högberg IFK Umeå 01:28:49 +01:09
21 Nicola Morandini Italy 01:28:49 +01:09
22 Markus Leijon IFK Mora SK 01:28:50 +01:10
23 John Björgård Norway 01:28:51 +01:11
24 Dan Moberg IFK Skövde Skidklubb 01:28:53 +01:13
25 Jimmie Johnsson Falun/Borlänge SK 01:28:54 +01:14
26 Andrè Haugsbö Norway 01:28:54 +01:14
27 Kjetil Dammen Norway 01:28:55 +01:15
28 Mathias Fredriksson AXA Sports Club 01:28:57 +01:17
29 Markus Jönsson Tranemo IF Skidklubb 01:28:57 +01:17
30 Oskar Svärd Försvarets Sportklubb 01:28:58 +01:18
31 Björn Lind IFK Umeå 01:28:58 +01:18
32 Oscar Bergström IFK Mora SK 01:28:59 +01:19
33 Bruno Carrara Italy 01:29:00 +01:20
34 Jens Arne Svartedal Norway 01:29:04 +01:24
35 Lars Suther IFK Mora SK 01:29:04 +01:24
36 Johan Kjölstad Norway 01:29:05 +01:25
37 Tommy Åsen Norway 01:29:05 +01:25
38 Martin Sutter Austria 01:29:05 +01:25
39 Lars Ljung Hudiksvalls IF 01:29:06 +01:26
40 Espen Harald Bjerke Norway 01:29:10 +01:30
41 Rikard Tynell Falun/Borlänge SK 01:29:11 +01:31
42 Ivar Tveiten Norway 01:29:14 +01:34
43 Daniel Tynell Grycksbo IF OK 01:29:19 +01:39
44 Steffen Saeterhagen Paulsen Norway 01:29:19 +01:39
45 Håkan Löfström Falun/Borlänge SK 01:29:19 +01:39
46 Mattias Nilsson Biathlon Östersund IF 01:29:19 +01:39
47 Anders Mölmen Höst Norway 01:29:20 +01:40
48 Sergio Bonardi Italy 01:29:20 +01:40
49 Patrik Johansson IFK Skövde Skidklubb 01:29:20 +01:40
50 Martin Liljemark SK Bore 01:29:21 +01:41
51 Morten Eide Pedersen Norway 01:29:26 +01:46
52 Anders Palmér Karlslunds IF 01:29:28 +01:48
53 Per-Olov Svahn Boxholm-Ekeby SK 01:29:33 +01:53
54 Priit Talves Estonia 01:29:33 +01:53
55 Marcus Johansson Ulricehamns IF 01:29:35 +01:55
56 Martin Rosvall Lycksele IF 01:29:37 +01:57
57 Anton Jernberg Hudiksvalls IF 01:29:37 +01:57
58 Stian R Andresen Norway 01:29:38 +01:58
59 Mats Jakobsson Finland 01:29:39 +01:59
60 Fredric Uusitalo Sollefteå SK 01:29:44 +02:04
61 Patrik Karlsson Garphyttans IF 01:30:07 +02:27
62 Jonatan Thoresson Östersunds Skidlöparekl 01:30:07 +02:27
63 Erik Wickström IF Hallby SOK 01:30:08 +02:28
64 Frode Jermstad Norway 01:30:09 +02:29
65 Stefan Sunnerberg SK Ringen 01:30:21 +02:41
66 Håvard Hansen Norway 01:30:31 +02:51
67 Erik Olofsson Biathlon Östersund IF 01:30:34 +02:54
68 Svein Tore Sinnes Norway 01:31:18 +03:38
69 Jonas Nielsen Norway 01:32:08 +04:28
70 Lars Högnes Norway 01:32:23 +04:43
71 Rasmus Blom Högsäter GF 01:32:24 +04:44
72 Gunnar Hammarberg Östersunds Skidlöparekl 01:32:24 +04:44
73 Johan Samuelsson SK Järven 01:32:25 +04:45
74 Erling Christiansen Norway 01:32:25 +04:45
75 Toralf Heimdal Norway 01:32:26 +04:46
76 Reinhart Kargruber Italy 01:32:26 +04:46
77 Hampus Lindblom Åsarna IK 01:32:27 +04:47
78 Adam Steen Falun/Borlänge SK 01:32:27 +04:47
79 Thomas Steurer Austria 01:32:28 +04:48
80 Joakim Engström IFK Mora SK 01:32:28 +04:48
81 Tor Joar Ravndal Norway 01:32:29 +04:49
82 Benjamin Seifert Germany 01:32:30 +04:50
83 Antti Lampinen Finland 01:32:30 +04:50
84 Olle Sjöström Karlslunds IF 01:32:32 +04:52
85 Emil Brindbergs Vansbro AIK Skidklubb 01:32:59 +05:19
86 Antonin Bescond France 01:33:08 +05:28
87 Eirik Watterdal Norway 01:33:10 +05:30
88 Knut Anders Hatlen Norway 01:33:11 +05:31
89 Robin Norum IFK Umeå 01:33:13 +05:33
90 Eric Simonsson Landöns IF 01:33:13 +05:33
91 Daniel Johansson IFK Umeå 01:33:14 +05:34
92 Oeyvind Watterdal Norway 01:33:34 +05:54
93 Henrik Eriksson IFK Mora SK 01:33:35 +05:55
94 Tomas Löfgren Kvarnsvedens GoIF SK 01:33:35 +05:55
95 Baard Erik Haugen Norway 01:33:43 +06:03
96 Martti Himma Estonia 01:34:01 +06:21
97 Reinar Aaland Norway 01:34:01 +06:21
98 Tobias Westman IK Stern 01:34:02 +06:22
99 Anders Birkenes Norway 01:34:05 +06:25
100 Jan-Eric Sunqvist Finland 01:34:05 +06:25

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".