Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Evertsberg topp 100 herrar

Publicerat söndag 6 mars 2011 kl 07.00

Toppstriden
Klubb/Ort: 

År:  Alla år20112010200920082007200620052004200320022001
Lopp:  Vasaloppet Herrar Vasaloppet Damer TjejVasan SkejtVasan (30km) 17-18 Herrar SkejtVasan (30km) 19-20 Herrar SkejtVasan (30km) 17-18 Damer SkejtVasan (30km) 19-20 Damer StafettVasan SkejtVasan (45km) Damer (21-) SkejtVasan (45km) Herrar (21-) UngdomsVasan 9-10 Herrar UngdomsVasan 11-12 Herrar UngdomsVasan 13-14 Herrar UngdomsVasan 15-16 Herrar UngdomsVasan 9-10 Damer UngdomsVasan 11-12 Damer UngdomsVasan 13-14 Damer UngdomsVasan 15-16 Damer CykelVasan VasaStafetten
Antal per visning:  10 20 30 40 50 60 70 80 90 100  
Resultaten  Placering - 1-100 - Vasaloppet Herrar - 2011 - Sälen
Plac. Namn Klubb/Ort Tid Diff
1 Jerry Ahrlin Brunflo IF 02:00:50 
2 Stanislav Rezac Czech Republic 02:00:58 +00:08
3 Arne Post Norway 02:00:59 +00:09
4 Anders Aukland Norway 02:01:02 +00:12
5 Simen Östensen Norway 02:01:03 +00:13
6 Rikard Andreasson Laisvalls Sportklubb 02:01:17 +00:27
7 Jens Eriksson Dala-Floda IF 02:01:18 +00:28
8 Marco Cattaneo Italy 02:01:18 +00:28
9 Anders Myrland Norway 02:01:19 +00:29
10 Thomas Henriksen Norway 02:01:19 +00:29
11 Jörgen Brink Hudiksvalls IF 02:01:44 +00:54
12 Oskar Svärd Försvarets Sportklubb 02:02:10 +01:20
13 Martin Larsson Arvika IS 02:02:10 +01:20
14 Anton Sjöholm Östersunds Skidlöparekl 02:02:11 +01:21
15 Dan Moberg IFK Skövde Skidklubb 02:02:15 +01:25
16 Mathias Fredriksson AXA Sports Club 02:02:18 +01:28
17 Nicola Morandini Italy 02:02:20 +01:30
18 Markus Jönsson Tranemo IF Skidklubb 02:02:21 +01:31
19 David Frisk IFK Mora SK 02:02:22 +01:32
20 Andrè Haugsbö Norway 02:02:23 +01:33
21 Audun Laugaland Norway 02:02:24 +01:34
22 Kjetil Dammen Norway 02:02:25 +01:35
23 Johan Kjölstad Norway 02:02:25 +01:35
24 Björn Lind IFK Umeå 02:02:26 +01:36
25 Anders Högberg IFK Umeå 02:02:26 +01:36
26 Teodor Peterson Åsarna IK 02:02:32 +01:42
27 Börre Naess Norway 02:02:38 +01:48
28 John Björgård Norway 02:03:01 +02:11
29 Espen Harald Bjerke Norway 02:03:10 +02:20
30 Oscar Bergström IFK Mora SK 02:03:11 +02:21
31 Ivar Tveiten Norway 02:03:12 +02:22
32 Jens Arne Svartedal Norway 02:03:14 +02:24
33 Lars Suther IFK Mora SK 02:03:15 +02:25
34 Thomas Freimuth Germany 02:03:16 +02:26
35 Markus Leijon IFK Mora SK 02:03:17 +02:27
36 Bruno Carrara Italy 02:03:17 +02:27
37 Torjus Börsheim Norway 02:03:18 +02:28
38 Jimmie Johnsson Falun/Borlänge SK 02:03:41 +02:51
39 Mattias Nilsson Biathlon Östersund IF 02:04:06 +03:16
40 Steffen Saeterhagen Paulsen Norway 02:04:07 +03:17
41 Martin Sutter Austria 02:04:08 +03:18
42 Martin Liljemark SK Bore 02:04:08 +03:18
43 Tommy Åsen Norway 02:04:09 +03:19
44 Lars Ljung Hudiksvalls IF 02:04:09 +03:19
45 Patrik Johansson IFK Skövde Skidklubb 02:04:10 +03:20
46 Sergio Bonardi Italy 02:04:11 +03:21
47 Anders Palmér Karlslunds IF 02:04:37 +03:47
48 Daniel Tynell Grycksbo IF OK 02:04:37 +03:47
49 Rikard Tynell Falun/Borlänge SK 02:04:38 +03:48
50 Anton Jernberg Hudiksvalls IF 02:04:39 +03:49
51 Per-Olov Svahn Boxholm-Ekeby SK 02:04:39 +03:49
52 Marcus Johansson Ulricehamns IF 02:04:39 +03:49
53 Mats Jakobsson Finland 02:04:41 +03:51
54 Priit Talves Estonia 02:04:43 +03:53
55 Morten Eide Pedersen Norway 02:04:43 +03:53
56 Håkan Löfström Falun/Borlänge SK 02:04:44 +03:54
57 Martin Rosvall Lycksele IF 02:05:06 +04:16
58 Håvard Hansen Norway 02:06:06 +05:16
59 Frode Jermstad Norway 02:06:15 +05:25
60 Anders Mölmen Höst Norway 02:06:16 +05:26
61 Erik Wickström IF Hallby SOK 02:06:28 +05:38
62 Jonatan Thoresson Östersunds Skidlöparekl 02:06:29 +05:39
63 Fredric Uusitalo Sollefteå SK 02:06:30 +05:40
64 Patrik Karlsson Garphyttans IF 02:06:30 +05:40
65 Stefan Sunnerberg SK Ringen 02:07:47 +06:57
66 Svein Tore Sinnes Norway 02:08:07 +07:17
67 Erik Olofsson Biathlon Östersund IF 02:08:13 +07:23
68 Johan Samuelsson SK Järven 02:09:07 +08:17
69 Lars Högnes Norway 02:09:07 +08:17
70 Erling Christiansen Norway 02:09:07 +08:17
71 Thomas Steurer Austria 02:09:09 +08:19
72 Rasmus Blom Högsäter GF 02:09:09 +08:19
73 Emil Brindbergs Vansbro AIK Skidklubb 02:09:33 +08:43
74 Reinhart Kargruber Italy 02:09:35 +08:45
75 Toralf Heimdal Norway 02:09:42 +08:52
76 Benjamin Seifert Germany 02:09:42 +08:52
77 Gunnar Hammarberg Östersunds Skidlöparekl 02:09:42 +08:52
78 Adam Steen Falun/Borlänge SK 02:09:43 +08:53
79 Hampus Lindblom Åsarna IK 02:09:44 +08:54
80 Olle Sjöström Karlslunds IF 02:09:44 +08:54
81 Antti Lampinen Finland 02:09:47 +08:57
82 Joakim Engström IFK Mora SK 02:10:18 +09:28
83 Tor Joar Ravndal Norway 02:10:44 +09:54
84 Jonas Nielsen Norway 02:10:45 +09:55
85 Eric Simonsson Landöns IF 02:11:01 +10:11
86 Martti Himma Estonia 02:11:02 +10:12
87 Reinar Aaland Norway 02:11:03 +10:13
88 Ole Jakob Naess Norway 02:11:04 +10:14
89 Knut Anders Hatlen Norway 02:11:05 +10:15
90 Antonin Bescond France 02:11:06 +10:16
91 Eirik Watterdal Norway 02:11:06 +10:16
92 Niko Nättinen Finland 02:11:06 +10:16
93 Robin Norum IFK Umeå 02:11:07 +10:17
94 Ronnie Löf Högbo GIF 02:11:22 +10:32
95 Josef Lipburger Austria 02:11:23 +10:33
96 Daniel Johansson IFK Umeå 02:11:25 +10:35
97 Tomas Jakoubek Czech Republic 02:11:26 +10:36
98 Thomas Strid IFK Mora SK 02:11:26 +10:36
99 Tobias Westman IK Stern 02:11:30 +10:40
100 Ola Sandholt Norway 02:11:31 +10:41

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".