Kattis Ahlström
Här hör du Kattis Ahlström: Kattis fredag med Salongen
Kattis Ahlström är en Sveriges mest kända programledare med ett otaliga stora program både i radio och i tv under de senaste 20 åren: Tevehuset, Kattis & co, Melodifestivalen, Program i P3, Tuben, 7 till 9 och otaliga andra program som till exempel Världens Barn-galor med mera.
Kattis första radiojobb var däremot lite mindre genomarbetat.
– Det var i studentradion i Lund. Jag hade en tävling tillsammans med min bästa kompis där vi åt saker och så skulle lyssnarna gissa vad det var. Mycket "givande och intelligent".
Nå, numera är det genomtänkt och proffsigt rakt igenom. Här i P4 Radio Stockholm leder Kattis programmet Kattis fredag, med Salongen där dagens aktuella händelser tas upp och Salongen öppnar för kända stockholmare som talar om veckan som gick och om samtiden - helt ocensurerat.
– Skönt att få prata helt fritt i radion, allt kan hända.
Kattis är också musikalisk, spelade cello som ung. En något udda följd är att hon kan se och bedöma människor och på utseende och karaktär säga vilket instrument personen spelar eller spelade som ung.