Cilla Benkö rekommenderar Nick Davies bok Flat Earth News: "Skrämmande läsning"
JOURNALISTIK. Vad händer med medieutvecklingen och journalistiken i stora delar av Europa? Det är ju ett av de huvudspår vi försöker ha koll på och en av anledningarna till att Medieormen finns. En som ägnat en hel del tid till att gå på djupet i denna fråga är den brittiska journalisten Nick Davies, som särskilt uppmärksammats för sitt avslöjande av News of The Worlds telefonavlyssningsskandal. Davies bok Flat Earth News är skrämmande läsning för den som tror på den fristående, oberoende och granskande nyhetsjournalistiken.
Cilla Benkö vill tipsa om den, apropå att förhören nu fortsätter i telefonavlyssningsfallet, en skandal som kan få långtgående konsekvenser för journalistiken.
Nick Davis beskriver en medievärld där de traditionella tidningarna blir allt tunnare när det gäller den kvalificerade och granskande journalistiken. Istället fylls sidorna av framförallt byråmaterial.
Tidningsägare som tänker på finansiell vinst i första hand och journalistiskt djup i andra hand driver allt färre anställda journalister framför sig. Nyhetsbyråerna i sin tur har också stora lönsamhetsproblem och allt färre journalister ska varje dag omsätta allt fler artiklar. Tiden för att källgranska och för att driva egna frågeställningar blir allt mindre och vissa dagar finns den tiden inte alls.
Samtidigt har det i samhället på olika positioner aldrig funnits fler avlönande lobbyister och PR-personer som med stor framgång får sina bilder av verkligheten befästa via nyhetsbyråer och tidningar.
Även etermedia går i fällan och publicerar okontrollerat byråmaterial rakt av och vips så kan en vinklad och i värsta fall falsk nyhet bli en världssanning.
Nick Davies ger i sin bok ett antal exempel på nyheter som aldrig borde ha nått dagens ljus och leder skickligt i bevis hur planterade nyheter okritiskt sprids vidare. Han konstaterar helt enkelt att journalister som inte längre har tid att lämna redaktionerna för att gräva fram egna nyheter, eller har tid att kontrollera det material de är satta att hantera, blir lätta ”byten” för en allt skickligare PR-industri och att allt fler journalister idag ägnar sin tid åt att förpacka någon annans budskap.
Det innebär journalister som accepterar den vinkel som de har blivit serverade och därmed bidrar till att sprida någon annans kommersiella eller politiska budskap, men i värsta fall leder detta också till att publiken faktiskt matas med helt felaktig fakta och ges en verklighetsbild som inte stämmer.
I boken Flat Earth News beskrivs i kapitel efter kapitel hur denna verklighet har vuxit fram. Nick Davies har med hjälp av ett antal researchers kartlagt hur olika nyheters sprids, vem som står bakom dem, hur fakta har kontrollerats och vilken roll PR-byråer och politiker har haft. Han har tittat på hur medieverkligheten har förändrats, hur de ekonomiska förutsättningarna ändrats och vilken väg de medieägare som dominerar marknaden har valt.
Nick Davies har i första hand varit grävande reporter för brittiska The Guardian och är den som står bakom de senaste avslöjandena kring News of the World, om vilka han just nu skriver en ny bok. Davies Flat earth news kom ut 2008 och handlar givetvis främst om den brittiska mediemarknaden – men de trender och tendenser han beskriver är inte isolerade händelser utan en del av en större global medieverklighet.
Cilla Benkö
vice vd Sveriges Radio
http://twitter.com/cilla_benko