PRIDEFESTIVALEN

Familjer ser ut på många sätt idag

Publicerat: onsdag 1 augusti 2012 kl 14:43 , Junior i P4 med nyheter 1 kommentar

Måste en familj ha mamma, pappa och barn? Idag är svaret helt klart nej. Många växer upp med en förälder idag, eller två mammor eller två pappor, i så kallade regnbågsfamiljer. Pridefestivalen i Stockholm är en fest för att fira att man får tycka om vem man vill. För Martin och Felizia är det en självklarhet.

Felizia Gustavsson, 11 år, har vuxit upp med sin mamma, storebror och mammas flickvänner. Hon tycker att det är helt normalt, även om det händer att hon ibland får förklara varför hon inte har någon pappa.

Felizia har gått på Pridefestivalen sedan hon var tre år och gillar att gå i paraden, att få ansiktsmålningar och hämta godis i alla stånd.

Pride kids - alla som vill mysa

Martin, 10 år, ser fram emot Pride kids för han gillar att vara i Kulturhusets rum Tio tretton där 10-13-åringar får vara ensamma och läsa, fixa, pyssla och vara påhittiga. Nu under festivalen flyttar de ut i ett tält i Prideparken där man kan lyssna på högläsning, fika, ta det lugnt och klä ut sig och prova olika roller.

Föräldrar är familj

Martin har vuxit upp med sina två mammor, som han nu när han är lite äldre, brukar kalla vid namn för att kunna skilja dem åt. Som Felizia har han aldrig saknat att ha en pappa. Han har en tydlig bild av vad en familj är:

- Det är föräldrar, faktiskt.

Vad är en förälder?

- Det är en vuxen, som tar hand om en.

Anna Malmqvist forskar om regnbågsfamiljer. Hör om hennes resultat nedan.

Junior i P4/Ruth Aniansson
junior@sverigesradio.se