Svensk ekonomi stärks men blir tillfälligt sämre
En svacka är att vänta under hösten och vintern i en annars oväntat stark svensk ekonomi. Så kan man sammanfatta Nordeas senaste konjunkturrapport. Ett tecken på nedgången nu är att konkurserna ökar.
– Svensk ekonomi är i grunden i gott skick. Vi har robusta offentliga finanser till skillnad från många andra länder. Vi har också ett konkurrenskraftigt näringsliv. Vi har under första halvåret i år haft tillväxt i ekonomin som varit oväntat stark. Dessutom har sysselsättningen fortsatt att öka under loppet av första halvåret. Men det finns tecken på att utvecklingen kommer att vara lite svagare under andra halvåret. Även om vi ser oroande tecken för andra halvåret och det finns en risk att arbetslösheten stiger, så är det ingen allvarlig kris för den svenska ekonomin som vi förutser. Men det som är mest besvärande och oroande är att det finns en risk att arbetslösheten stiger, säger Torbjörn Isaksson chefsanalytiker på Nordea.
Ja, trots en svacka nu under andra halvåret 2012 så blir tillväxten i svensk ekonomi långsamt bättre de närmaste åren. När det gäller den viktiga exportindustrin så har den svaga efterfrågan i omvärlden - till följd av den internationella ekonomiska turbulensen - dämpat orderingången för svensk exportindustri. Vilket nu i höst och vinter riskerar att leda till ökad arbetslöshet. Men nästa år ljusnar läget när efterfrågan successivt stärks i omvärlden samtidigt som kronan försvagas, enligt Nordeas prognos. Men så länge är det hushållen som med stigande inkomster får agera tillväxtmotor.
– Vi tror ändå att hushållen kan upprätthålla konsumtionen framöver, och därmed hjälper det till att hålla uppe tillväxttalen i svensk ekonomi.
Så det hänger på hushållen nu?
– Privatkonsumtion är halva svenska BNP och man ska inte hoppas på exporten, utan hoppet står till hushållen, ja, säger Torbjörn Isaksson på Nordea.
På onsdagen kom också siffror om att konkurserna ökar. Antalet företagskonkurser ökade med 19 procent i augusti, jämfört med samma period förra året, enligt Upplysningscentralen, UC. Säger det något om det ekonomiska läget och konjunkturen?
– När man tittar på just konkursstatistiken så är nivån på konkurserna än så länge inte särskilt alarmerande. Den här ökningen som sker får man säga är från en ganska låg nivå, och då blir den procentuella förändringen ganska kraftig. Men för den skull så är det ju ändå ett tecken bland flera på att tillväxten försvagas i ekonomin. Stigande konkurser är absolut ett av flera tecken på att det är en tuffare miljö därute, säger Torbjörn Isaksson.
Europa går en tuff höst till mötes med avgörande politiska beslut på agendan för att få stopp på eurokrisen. Men enligt Nordea så finns dock anledning till viss optimism om framtiden, även om det dröjer innan krisen är löst.
– Vi kommer att få leva med ett osäkert och ganska volatil utveckling i euroområdet under lång tid framöver. Krisen är långt ifrån löst, och det är enorma utmaningar som kvarstår. Men huvudscenariot är ändå att man så sakteliga tar sig ur den här knipan och får rätsida på det. Och att man längre fram, även om det dröjer, kan få en mer stabil situation.
Imorgon torsdag kommer Riksbanken med besked om räntan. Nordea menar att Riksbanken har utrymme att sänka räntan med ytterligare 0,5 procentenheter under hösten.
– Vi tror att Riksbanken lämnar reporäntan oförändrad imorgon. Däremot tror vi att de kommer att sänka räntan senare i höst i oktober och december, säger Nordeas chefsanalytiker Torbjörn Isaksson.