Konsten att fota en råtta
Johanna Jennische, programledare:
Jag har inget emot att fota. Det är faktiskt riktigt kul och så länge man undviker fönster och luft över huvudet så brukar det bli ganska bra. Men. Jag är auto-tjejen. Bländare, slutare, ISO är helt enkelt inte min grej. Då kom råttan in i bilden.
– Ska du ta kort, du gör väl radio? hehehe, hör man ganska ofta som reporter från Sveriges Radio. Ja, allt ska ju ut på webben nuförtiden du vet, brukar jag svara och känner mig fånig. Likväl ska allt fotas, men vissa saker är svårare än andra.
I tisdags var jag på besök på Realgymnasiet i Eskilstuna. Grejen var att de skulle ha invigning av sin nya djur- och hundavdelning samma kväll. Inga hundar var på plats när jag kom dit men istället, majsormar, kackerlackor, fåglar och råttor. Jag gjorde mitt jobb vilket oftast innebär att ta upp ljud, vi gör ju främst radio. Men när det sedan var dags att ta upp kameran så blev det svårare.
Det är en konst att ta kort på fåglar. Det är en ännu större konst att ta kort på råttor. Om ni kollar in bildspelet ser ni mina bättre och sämre försök. Stort tack till Anna Gustavsson som stod ut som modell, trots att hon egentligen är rädd för råttor.
Johanna Jennische
johanna.jennische@sr.se