"Tack kom med massor av blommor som liknade violer..."
Hej, god morgon mina kära vänner var i världen Ni än befinner Er!
Ja återigen har åskan varit framme i natt men det regnade ej så mycket som i går. Just nu på morgonen tittar solen fram igen, en behaglig temperatur.
Ja i går var jag ju och matade aporna, Ni ska tro "min" apa kom fortare än vanligt och hoppade upp på motorhuven, tjattrade och tittade på mig innan jag hunnit ut (är ju ej så kvick som när jag var 20) oj vad han åt denna gången, fick se till han ej åt upp allt för de andra. När vi skulle köra hem ville han ej gå ner från bilen, jag fick lyfta ner honom och han tittade bara på mig när jag satte ner honom. Han stod tittade långt efter bilen, usch hade velat ta honom med hem.
På kvällen blev det marknaden och en öl med det svenskgäng som satt vid en av barerna där. Där är flera stycken barer men jag väljer en liten bar som jag vant mig vid. Ni ska tro där var mycket folk och Tack kunde knappt gå bland stånden folk trängdes där, inget för gamla mig. Noie lycklig med sina karuseller, åkte nog över en timma.
Idag trodde jag också Tack hade blivit konstig, hon kom med massor av blommor som liknade violer och visade dessa(se bild) hon skulle koka dessa och äta, skulle vara bra för blodet och cirrkulation, jag ska faktiskt testa med.
Tänk ändå så olika saker det finns i naturen som kan vara nyttiga för oss, har aldrig sett detta innan.
Idag fick Noie gå upp 5.30 för nu börjar skolan på riktigt, han var trött för han hade svårt somna i går kväll tror ej han somnade innan 24.00. Kommer hem först 19.00 sedan väntar läxor tufft för en 9-åring tycker jag.
Tack min kära vänner för svar på bloggen, jag hoppas verkligen jag ej glömt svara någon av Er? Sedan hoppas jag de som blivit sjuka hemma snarast kryar på Er igen.. Vädret är tydligen väldigt skiftande därhemma vissa har sol vissa har snö?
Ja Du Veronica snart kommer du till sol bad, börja ladda för detta, du vet du är välkommen hit och du skall ha det riktigt bra hoppas jag.
O vad det är skönt med en fungerande dator igen, tänk ändå så beroende man är av detta, där jag befinner mig nu, hade ju inte fått veta något alls vad som händer i Sverige och övriga världen, Thailändsk TV fattar jag ju inte alls.
Väntar några besök idag och de får nöja sig med thai kaffe om de ej vill ha något annat att dricka?
Ska nu först ut grej i trädgården har inte räfsat upp löv och annat på några dagar, gräset är högt men det får vänta för det har ju regnat så mycket att det är svårt klippa nu. Ingolf jättenöjd slipper vattna, han blir bättre och bättre i magen, men absolut inte bra ännu.
När jag är i trädgården spelar jag Jonas musik med öppna fönster, tror det hörs ända ner till stranden, får väl hoppas de gillar Svensk musik med.
Gick bra på konsulatet och de faxade över de försvunna pappren direkt till pensionsmyndigheten, Ingolf måste dit nästa vecka för intyg om hans pension, hans ett års visum går ut i december och han måste ha dessa papper till imigrationsmyndigheten för att få detta visum. Tydligen en krånglig procedur, jättemycket papper ska han ha som är gift med en Thailändska, fattar ej det ska vara så krångligt när han bott här 9 år.
Oj vilken skillnad det är på trafiken till stranden nu, märks tydligt skolorna har börjat i Bangkok med.
Hemskt detta oväder de har i USA, såg någonstans att 400 människor dött till följd av ovädret, kanske det blir fler innan rapporterna är klara?
Har börjat försöka läsa min lokaltidning BLT på nätet men usch detta är absolut inget för mig, är van vid papperstidningen i handen sen 70 år tillbaka. Ingolf får väl istället berätta om det händer något särskilt.
Ja mina kära vänner dags göra litet nytta och få lite motion, gillar ju ej sitta stilla för länge, men efter trädgårdsarbetet ska jag faktiskt unna mig sitta i solen med den bok jag nu läser.
Önskar nu Er alla en riktigt bra dag och återigen krya på Er Ni som är sjuka "allting ordnar sig!
Kramar i massor till Er alla
Eva