"Journalistisk katastrof" på P4 debatterades
I ett argt inlägg på P4 Jämtlands hemsida samt i lokaltidningarna kritiserar Birger Ekerlid, före detta journalist och bland annat chefredaktör på LT, P4 Jämtlands granskning av östersundsbaserade myndigheten Tillväxtanalys kostnader för intern representation. På tisdagen möttes han och P4 Jämtlands kanalchef Camilla Wahlman i en diskussion om journalistik och pressetik.
Det var efter sista publiceringen i P4 Jämtlands granskning av Tillväxtanalys som Birger Ekerlid skrev ett kritiskt blogginlägg. Detta publicerades senare på lokaltidningarnas debattsidor. Bland annat menade han att
– Jag tycker att det är viktigt att myndigheter granskas. Men om det sker övertramp tycker jag att det är till förfång för journalistiken och för den som granskas. Jag tycker att P4 Jämtland tänjer på grundläggande pressetiska regler genom att upprepa komprometterande ord som "slott" och "viner". Det andra är att inslaget hade karaktär av kampanj. Det publicerades i tidningarna samma dag som i radion eftersom P4 Jämtland låtit tidningarna ta del av materialet. Det är som att inleda en drevjakt och det tycker jag är oanständigt.
P4 Jämtlands kanalchef Camilla Wahlman försvarade granskningen och beslutet att blanda in tidningarna innan publicering.
– Vi har försökt att nyansera på olika sätt, just för att komma från den förenkling som många gånger är nödvändig när man ska berätta saker. Att vi delade med oss till tidningarna handlade om att vi ville vara transparenta och få en mångfald i rapporteringen.
Klicka på knappen för att höra diskussionen i sin helhet.