Två månader kvar men julen förbereds för fullt
Exakt två månader före julafton är julhandeln och andra förberedelser i full gång. Hur långt i förväg behöver vi egentligen vara ute för att julen ska bli tillräckligt god? Lars Nilsing, Emma Lööf och Marie Lithén i P4 Jämtlands livsstilspanel är inte eniga - nån vill förbereda långt i förväg, andra förbereder nästan inte alls.
I dag är det exakt två månader till julafton, men redan en tid nu har det funnits mängder av julgransbelysningar, ljusstakar och julgranskulor i butikerna och utbudet av jultomtar är också stort trots att det är oktober.
Intresset för att skapa rätt julstämning märks till och med på länsbiblioteket i Östersund där folk redan härom veckan började reservera böcker för julens hantverk - handböcker om ljusstöpning, halmslöjd och julkort att göra själv t ex.
Hur viktigt är det egentligen att julen blir riktigt god? Och hur mycket måste vi förbereda oss för att den ska bli det? Det är några frågor för panelen i dag.
Du som lyssnar: Hur långt i förväg förbereder du julen - om du alls gör det? Och på vilket sätt? Eller tycker du att det finns behov av att tagga ner lite kring julfirandet, att det blivit för mycket business kring det hela? Vad är det viktigaste med julen tycker du? Kommentera här eller ring insändartelefonen 063-13 06 00.