Recept: Stekt strömming med potatispuré
Sänt i Receptfritt i P4 Kalmar 2 maj 2012.
Köp benfria strömmingsfiléer. Lägg dem två och två med skinnsidan utåt och rejält med klippt dill emellan. Dubbelpanera dem, det vill säga vänd dem först i rågmjöl, därefter i uppvispat ägg och sist i ströbröd. Smörstek filéerna gyllenbruna. Salta och peppra.
Blir det strömming kvar är den god att lägga in i en klassisk 1-2-3-lag, det vill säga 1 del ättika (12%), 2 delar socker och 3 delar vatten. Koka upp lagen tills sockret löser sig och slå den över strömmingen så det täcker. Ställ att svalna och njut strömmingen kall. Supergott på en knäckebrödsmacka!
Potatispuré kokar du på mjölig potatis. Pressa och tillsätt varm grädde eller gräddmjölk och en klick smör till lagon mjuk konsistens. Smaka av med salt och peppar. Kör inte potatismos med elvisp, som en del gör, då får du klister i stället för en god puré.