Gammal landslagsman ger järnet i Munkedal
Peter Karlsson, pingisspelare som tävlat många år i det svenska pingislandslaget, värvades i våras som spelare i Munkedals Pingisklubb. Nu till helgen går han sina första matcher för klubben.
Det var en gammal pingiskompis från Falkenberg som numera spelar i Munkedal, som lockade honom till laget. Men samtidigt tränar han Falkenbergs pingisklubb och har även internationella åtaganden som handlar om pingis.
Det har gått flera år sedan Peter tävlade aktivt i ett klubblag senast och han tog uppdraget i Munkedal under förutsättning att han inte skulle känna någon press på storartade prestationer:
– Det ska inte ses som en come-back, säger han till P4 Väst.
Men han tillägger att han givetvis ska göra sitt bästa när tävlar för Munkedal. Bortamatcher i Falköping och Kalmar inleder den nygamla karriären.