Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Film

2010 års Oscarsnomineringar

Publicerat tisdag 2 februari 2010 kl 13.00

Klockan 14.30 på tisdagen svensk tid, presenterades nomineringarna för 2010 års Oscarsgala, den 82:a i ordningen. Kulturnytt listar nomineringarna.

Bästa film:
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglorious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up in the Air

Bästa manliga huvudroll:
Jeff Bridges i Crazy Heart
George Clooney i Up in the Air
Colin Firth i A Single Man
Morgan Freeman i Invictus
Jeremy Renner i The Hurt Locker

Bästa kvinnliga huvudroll:
Sandra Bullock i The Blind Side
Helen Mirren i The Last Station
Carey Mulligan i An Education
Gabourey Sidibe i Precious
Meryl Streep i Julie & Julia

Bästa regi:
Avatar av James Cameron
The Hurt Locker av Kathryn Bigelow
Inglorious Basterds av Quentin Tarantino
Precious av Lee Daniels
Up in the Air av Jason Reitman

Bästa manliga biroll:
Matt Damon i Invictus
Woody Harrelson i The Messenger
Cristopher Plummer i The Last Station
Stanley Tucci i The Lovely Bones
Cristoph Waltz i Inglorious Basterds

Bästa kvinnliga biroll:
Penélope Cruz i Nine
Vera Farmiga i Up in the Air
Maggie Gyllenhaal i Crazy Heart
Anna Kendrick i Up in the Air
Mo'Nique i Precious

Bästa animerade film:
Coraline
Fantastic Mr. Fox
The Princess and the Frog
The Secret of Kells
Up

Bästa scenografi:
Avatar
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

Bästa foto:
Avatar
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker
Inglorious Basterds
The White Ribbon

Bästa kostym:
Bright Star
Coco before Chanel
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
The Young Victoria

Bästa dokumentär:
Burma VJ
The Cove
Food, Inc.
Which Way Home

Bästa dokumentärkortfilm:
China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
The Last Campaign of Governor Booth Gardner
The Last Truck: Closing of a GM Plant
Music by Prudence
Rabbit à la Berlin

Bästa klippning:
Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious

Bästa utländska film:
Ajami
El Secreto de Sus Ojos
The Milk of Sorrow
Un Prophète
The White Ribbon

Bästa smink:
Il Divo
Star Trek
The Young Victoria

Bästa filmmusik:
Avatar
Fantastic Mr. Fox
The Hurt Locker
Sherlock Holmes
Up

Bästa sång:
The Princess and the Frog - "Almost There"
The Princess and the Frog - "Down in New Orleans"
Paris 36 - "Loin de Paname"
Nine - "Take It All"
Crazy Heart - "The Weary Kind"

Bästa animerade kortfilm:
French Roast
Granny O'Grimms's Sleeping Beauty
The Lady and the Reaper
Logorama
A Matter of Loaf and Death

Bästa kortfilm:
The Door
Instead of Abracadabra
Kavi
Miracle Fish
The New Tenants

Bästa ljud:
Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Up

Bästa ljudredigering:
Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Transformers: Revenge of the Fallen

Bästa specialeffekter:
Avatar
District 9
Star Trek

Bästa manus efter förlaga:
District 9
An Education
In the Loop
Precious
Up in the Air

Bästa originalmanus:
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The Messenger
A Serious Man
Up

SR Kulturnytt
kulturnytt@sr.se

Fråga
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".