Sveriges Radio
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Språk
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • Meän raatio
    • SR International
    • Shqip (albanska)
    • العربية (arabiska)
    • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
    • Bosanski/Hrvatski/Srpski (bosniska/kroatiska/serbiska)
    • English (engelska)
    • Jiddisch
    • Kurmancî كوردی (kurdiska)
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Somali (somaliska)
    • Deutsch (tyska)
    • Suomeksi
    • Русский/po-russki (ryska/vitryska)
  • Barn
    Gå till Barnwebben Gå till Junior
Global sök på sverigesradio.se
  • Alla kanaler
  • Alla program A-Ö
  • Allt på sverigesradio.se
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()
Lyssna direkt
Just nu: Ekonyheter kl.07:30
Nästa: Ekonomieko kl.07:32
tablå
P1
  • Startsida
  • Program A-Ö
  • Tablå
  • Låtlista
  • Om P1
  • Sommarserier
  • Kontakt

Kulturnytt

Kulturnyheter i Sveriges Radio

P1 vardagar kl 07.46, 08.54 och 13.05

  • Nyheter
  • Recension
  • Debatt
  • Krönikor
  • Kulturnytt bevakar

  • Film
  • Form
  • Konst
  • Litteratur
  • Medier
  • Scen
  • Kulturpolitik
  • Dagens programledare

Hör dagens program

Kulturnytt är P1:s dagliga program för recensioner, kulturnyheter och debatt. Här hör du de skarpaste kommentarerna och den vassaste kritiken. 15 minuter, varje vardag.

› Kulturnytt 20100902 13:05
Folkpartiets kulturpolitiske talesman Christer Nylander intervjuas i Kulturnytts serie.Nya tidskriften Vi Biografi - om levnadsöden och historiska personer och verk.Utställningen The Brazil Series på Statens museum for Kunst i Köpenhamn - konstnären är Bob Dylan.Margareta Lindholms sjunde roman Skogen recenseras.
Prenumerera

Till poddradioarkivet

Kulturnyheter hela Sverige

› Två muséer under ett tak
› "P3-Morgan" debuterar med boken Radhusdisco
› Politiker berättar om speciella möten
› Nyskriven dramatik om välfärdssystemet
› Nytt institut för filmare på Fårö
› Klart för melodifestival
› Pugh uppträder med Gotlandsmusiken

Hela landets kulturnyheter

  • Om Kulturnytt

  • Redaktion

Svenska serier på export blir kulturkrock i USA

Publicerat: onsdag 28 juli kl 07:47, Kulturnytt, 11 kommentarer
Aaron Carter är skräckslagen Ur Mats Jonssons Hey Princess. Nu på amerikanska.

Svenska serier är det nya heta i den nordamerikanska alternativseriescenen. Flera svenska författare har fått kontrakt med amerikanska utgivare. Men kulturella skillnader ställer till problem. De amerikanska utgivarna verkar inte veta hur de ska ställa sig till den svenska seriescenens starka feminism.

"I USA är feminism ett fult ord"Svensk serieexport blir kulturkrock i USA (4:25)
Svenska serier är det nya heta i den nordamerikanska alternativseriescenen. Flera svenska författare har fått kontrakt med amerikanska utgivare. Men kulturella skillnader ställer till problem. De amerikanska utgivarna verkar inte veta hur de ska ställa sig till den svenska seriescenens starka feminism. Reporter: Viktor Hariz
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

– Jag har några kompisar som håller på med en feministisk serieantologi och de har blivit tillsagda av sin agent att ta bort ordet ”feminism” från titeln eftersom det, i USA, är ett fult ord, säger Johannes Klenell, redaktör på det svenska serieförlaget Galago.

I tre år har Klenell drivit ett samarbete med Top Shelf som är ett av de största alternativseriebolagen i USA. Nu har Top Shelf skrivit kontrakt med tre svenska seriekonstnärer och alla tre är män. 

– Där finns ett problem. Precis som i Sverige så finns i USA ett problem med att de som sitter på toppen och de som bestämmer är män – vi som är förläggare helt enkelt. I Sverige jobbar vi väldigt mycket med de frågorna genom kvotering, genom att försöka hålla ögonen öppna och hitta nya vägar och nya scener. I USA finns inte den debatten över huvud taget. 

Under rubriken "the Swedish invasion" kan man på Top Shelfs Dag 2 120 Days of Simon. Simon Gärdenfors: en del av den svenska invasionen hemsida läsa om Simon Gärdenfors, Mats Jonssons och Kolbeinn Karlssons böcker - som alla har fått utmärkta recensioner i amerikansk press. Där finns även två antologier utgivna av Galago som innehåller många olika översatta svenska serier. Förläggaren på Top Shelf, Chris Staros, säger att det bara är en slump att de tre som valdes ut var män.

 – Vårt företag fokuserar på väldigt långa grafiska romaner. Och av en ren slump var många av de fantastiska historier som kvinnorna gjort mycket kortare, och hamnade därför i antologierna istället, säger Chris Staros. 

Sara Hansson, en av de serietecknare som är med i antologierna, köper inte det argumentet.

 – Där finns ju Åsa Grennvall, Johanna Hellgren och Coco Moodysson och massa svenska kvinnliga tecknare som gör serieromaner, långa sammanhängande historier.

Chris Staros och Johannes Klenell är överens om att det unika med den svenska alternativseriescenen är det starka feministiska perspektivet, ett uttryck som här har tagit sig ända in mainstreamfåran. 

– Vi har ju all den feministiska humorn som vi är helt unika med i hela världen i princip idag – att det är så etablerat och i princip en svensk mainstreamform, säger Johannes Klenell. 

– Kvinnornas perspektiv på sex och förhållanden och på livet generellt är väldigt nytt och unikt och det förmedlas väldigt starkt genom serier, säger Chris Staros.

Men att förläggarna i USA, trots ett eventuellt eget intresse, inte vågar satsa på dessa serier, tror Johannes Klenell beror på skillnader i det politiska systemet.

– Problemet är ju det här kapitalistiska systemet de kör med där – att de inte har bidrag, de kan inte i lugn och ro testa saker. När de får pengar får de också krav på en ekonomisk prestation. I Sverige när vi får kulturbidrag så är det ett resultat som ska uppnås – ett uppdrag som ska utföras. Till exempel att jobba med 50/50-fördelning mellan män och kvinnor och sådana saker.

Men det går att nå ut med sina serier utomlands även om andra länders förläggare inte vill ta en under sina vingar. Serietecknaren Karolina Bång är med i en av USA-antologierna, men helst jobbar hon på andra sätt med att nå ut.

– Jag har mest gjort fanzin på egen hand och distribuerat dem själv och med hjälp av andra. Det är folk från olika länder som har tagit kopieringsunderlag för serierna och sedan tryckt upp dem och sålt på olika festivaler, i distros och i olika butiker, säger serietecknaren Karolina Bång.

Nyckelord
  • Kultur
  • Nyheter
  • Utrikes
  • Viktor Hariz
Dela artikeln
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
Skriv ut

Viktor Hariz

Kulturnytt
viktor.hariz@sr.se

Mer från Kulturnytt

kulturen i valet

Folkpartiet vill ha kanon och högre kvalitet i kulturen

Publicerat: torsdag 02 september kl 07:46, Kulturnytt, 4 kommentarer
Christer Nylander (FP) Christer Nylander (FP)

"Kulturen har lika stor betydelse för informationssamhället som oljan hade för industrisamhället" - det slår Folkpartiet fast i sitt kulturpolitiska program, som lades fram i början av sommaren. Här finns gott om ideer i stort och smått, från "nattis" för kvällsjobbande småbarnsföräldrar i kultursektorn till humaniorasatsningar i högskolan. Vad är då viktigast för partiets kulturpolitiske talesman, Christer Nylander?

Christer Nylander (FP) i 07.46Christer Nylander (FP) i 07.46 (5:52)
”Kulturen har lika stor betydelse för informationssamhället som oljan hade för industrisamhället” - det slår Folkpartiet fast i sitt kulturpolitiska program, som lades fram i början av sommaren. Här finns gott om ideer i stort och smått, från ”nattis” för kvällsjobbande småbarnsföräldrar i kultursektorn till humaniorasatsningar i högskolan. Att allt skulle kunna genomföras under kommande mandatperiod är inte säkert, konstaterar man emellertid. Så vad är då viktigast för partiets kulturpolitiske talesman, Christer Nylander? Reporter: Mårten Arndtzén/Kulturnytt 2010-09-02.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Christer Nylander (FP) hela intervjunChrister Nylander (FP) hela intervjun (27:06)
"Kulturen har lika stor betydelse för informationssamhället som oljan hade för industrisamhället" - det slår Folkpartiet fast i sitt kulturpolitiska program, som lades fram i början av sommaren. Här finns gott om ideer i stort och smått, från "nattis" för kvällsjobbande småbarnsföräldrar i kultursektorn till humaniorasatsningar i högskolan. Att allt skulle kunna genomföras under kommande mandatperiod är inte säkert, konstaterar man emellertid. Så vad är då viktigast för partiets kulturpolitiske talesman, Christer Nylander? Reporter Mårten Arndtzén/Kulturnytt SR 2010-09-02
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
konst

Bob Dylan målar brasilianskt vardagsliv i Köpenhamn

Publicerat: torsdag 02 september kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här
Bob Dylans Favela Villa Broncos Bob Dylans Favela Villa Broncos Copyright: SMK Foto

Om man undrar hur Bob Dylan är som målare kan man bege sig till Köpenhamn. Där öppnar nämligen Statens museum for Kunst en utställning med tavlor av sånglegenden på lördag.

The Brazil Series kallas den och består av 40 stora akrylmålningar och ett mindre antal teckningar.

Bob Dylans målningar The Brazil Series visas i KöpenhamnBob Dylans målningar The Brazil Series visas i Köpenhamn (3:29)
Om man undrar hur Bob Dylan är som målare kan man bege sig till Köpenhamn. Där öppnar nämligen Statens museum for Kunst en utställning med tavlor av sånglegenden på lördag. The Brazil Series kallas den och består av 40 stora akrylmålningar och ett mindre antal teckningar. David Richter/SR Kulturnytt 2010-09-02
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
recension | litteratur

Margareta Lindholm om det lilla och det stora i Skogen

Publicerat: torsdag 02 september kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här
Författaren Margareta Lindholm Författaren Margareta Lindholm. Fotograf: Leif Boström

Margareta Lindholms sjunde roman, Skogen, utspelar sig som hennes tidigare på den svenska landsbygden. Några av hennes tidigare böcker heter Skjulet, Mandarins resa, Vi är bara besökare här, Dubbelliv och senast Jag går över det frusna gräset.

Margareta Lindholms Skogen - att lära sig om det lilla och det stora i SkogenMargareta Lindholms Skogen - att lära sig om det lilla och det stora i Skogen (2:44)
Margareta Lindholms sjunde roman utspelar sig som hennes tidigare på den svenska landsbygden. Katarina Wikars har läst Skogen. Katarina Wikars/SR Kulturnytt 2010-09-02
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
recension | tidskrift

Vi Biografi - människor i och utanför strålkastarljuset

Publicerat: torsdag 02 september kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här
Omslaget till Vi Biografi Omslaget till första numret av Vi Biografi

En ny tidning är här: Vi Biografi heter den, ges ut av AB Tidningen Vi, ett bolag i kf:s mediegrupp som står bakom magasinen Vi och Vi LÄSER. Chefredaktör för Vi Biografi är Stina Jofs och vi har läst första numret.

Vi Biografi - människoöden både i och utanför strålkastarljusetVi Biografi - människoöden både i och utanför strålkastarljuset (1:32)
En ny tidning är här: Vi Biografi heter den, ges ut av AB Tidningen Vi, ett bolag i kf:s mediegrupp som står bakom magasinen Vi och Vi LÄSER. Chefredaktör för Vi Biografi är Stina Jofs och Marie Lundström har läst första numret. Marie Lundström/SR Kulturnytt 2010-09-02
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
nyhet

Svenska Dagbladets kulturchef slutar

Publicerat: onsdag 01 september kl 16:45, Kulturnytt

Svenska Dagbladets kulturchef Stefan Eklund lämnar sitt jobb för att blir ny chefredaktör på Borås Tidning. Han tillträder den 1 december.

Efter bara 19 månader på jobbet väljer han nu att återvända till Borås.

- Ett svårt val men det var utmaningen att få bli publicistiskt ansvarig på en dagstidning som fick mig att ta jobbet i Borås. Borås Tidning har varit en stor del av mitt liv. Jag har ju jobbat där i 25 år, säger Stefan Eklund till Borås Tidning.

Stefan Eklund har arbetat länge på Borås Tidning. Han har jobbat på sporten, nyhetsdesken och på kulturredaktionen.

Mångårige kultumedarbetaren på Svenska Dagbladet, Kaj Schueler, tar över som tf kulturchef.

SR Kulturnytt
kulturnytt@sr.se

nyheter

Israeliska skådespelare bojkottar bosättningar

Publicerat: onsdag 01 september kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här

I Israel har flera av landets ledande intellektuella - skådespelare och författare - retat upp regeringen Netanyahu under de senaste dagarna. Detta genom att vägra uppträda i bosättningar på den ockuperade Västbanken. Bojkotten har åter aktualiserat frågan om 1967 års gränser, vilket i sin tur kan påverka fredssamtalen som inleds i Washington på torsdag. Men regeringen Netanyahu har delat ut starka reprimander och hotat dra in kulturstöd till t.ex. teatrar som vägrar uppträda på Västbanken.

Cecilia Uddén: "Det började som en enskild protest"Teaterbojkott i Israel (2:13)
I Israel har flera av landets ledande intellektuella har retat upp regeringen Netanyahu under de senaste dagarna. Detta genom att vägra uppträda i bosättningar på den ockuperade Västbanken. Reporter: Cecilia Uddén/Kulturnytt.20100901
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
film

Fröken Märkvärdig rör sig mellan hybris och skam

Publicerat: onsdag 01 september kl 08:54, Kulturnytt, Kommentera här
Ur filmen Fröken Märkvärdig och Karriären. Illustration: Joanna Rubin Dranger. Fröken Märkvärdig försöker komma på vad hon vill och vem hon är. Illustration: Joanna Rubin Dranger.

Fröken Märkvärdig och Karriären heter en ny svensk animerad film, efter Joanna Rubin Drangers serieroman med samma namn från 2001. Det handlar om den ängsliga och ångestladdade Fröken Märkvärdig och hennes kamp mot inre och yttre demoner. I huvudrollen hörs Vanna Rosenberg, och det är Joanna Rubin Dranger själv som har regisserat.

Joanna Rubin Dranger: "Hon är en kvinnlig antihjälte"Fröken Märkvärdig rör sig mellan hybris och självhat (2:40)
Joanna Rubin Drangers tecknade roman ”Fröken Märkvärdig och karriären”från 2001, har premiär som animerad film på fredag, regisserad av författaren själv. Kulturnytt träffade henne dagarna innan premiären. Reporter: Sofia Olsson/Kulturnytt.2010-09-01.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
recension | utställning

Terrakottapluton påminner om historiens undersida

Publicerat: onsdag 01 september kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här
Bergrummet under Östasiatiska museet Bergrummet under Östasiatiska museet används nu för första gången för en större utställning.

Kungen av Qin blev på 200-talet f.Kr. den förste kinesiske kejsaren och i hans grav hittades på 1970-talet hittade tusentals terrkottasoldater som stod på vakt. Under stort pådrag har ett dussin sådana soldater nu marscherat in på Östasiatiska museet i Stockholm och vidare ner i de hemliga bergrummen under muséet. Där de visas tillsammans med gravföremål från han-kejsaren Jings gravplats. Göran Sommardal har klivit ner i historiens djup.

Göran Sommardal: "Minst två hurrarop för mycket"En terracottapluton påminner om historiens råbarkade undersida (2:29)
Kungen av Qin blev den förste kinesiske kejsaren och det var i hans grav som man på 1970-talet hittade tusentals terrcottasoldater som stod på vakt. Under stort pådrag har ett dussin sådana soldater nu marscherat in på Östasiatiska museet i Stockholm och vidare ner i de hemliga bergrummen under muséet. Där de visas tillsammans med gravföremål från han-kejsaren Jings gravplats. Göran Sommardal har klivit ner i historiens djup.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
rapport | film

Årets filmgondol går av stapeln i Venedig

Publicerat: onsdag 01 september kl 07:35, Kulturnytt, Kommentera här
Venedig

I Italiens nordöstra hörn invigs idag den 67:e upplagan av världens äldsta filmfestival.

Gunnar Bolin: Vad ska Svinalängorna heta på italienska?"Filmfestivalen i Venedig börjar idag (1:46)
I Venedig öppnar idag den 67:e upplagan av världens äldsta filmfestival. Sveriges Radios kulturkorrespondet Gunnar Bolin är på plats.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
recension | litteratur

Politiken som ett slags spel, men på allvar

Publicerat: tisdag 31 augusti kl 07:46, Kulturnytt

Kanske man i dessa budskapsmättade tider känner för att dra sig tillbaka in i ett hörn och grunna på frågan "Vad är politik?" Det finns förstås lagom till valet en pocketbok med den titeln. Det är konstnären Ernst Billgren som följer upp den oväntade succén med förra boken Vad är konst? där unga konstnärer in spe fick ett kort och ett något längre svar på dom flesta frågor man kan tänkas ställa. Nu handlar det alltså om politik, främst svensk och amerikansk, och i Vad är politik? och 100 andra jätteviktiga frågor har Ernst Billgren denna gång debattören och författaren Carl Hamilton till sin hjälp. 

Karsten Thurfjell: "Och blev jag så mycket klokare?"Vad är politik då? (1:32)
Kanske man i dessa budskapsmättade tider känner för att dra sig tillbaka in i ett hörn och grunna på frågan ”Vad är politik?” Det finns förstås lagom till valet en pocketbok med den titeln. Det är konstnären Ernst Billgren som följer upp den oväntade succén med förra boken ”Vad är konst?” där unga konstnärer in spe fick ett kort och ett något längre svar på dom flesta frågor man kan tänkas ställa. Nu handlar det alltså om politik, främst svensk och amerikansk, och till sin hjälp har Ernst Billgren denna gång debattören och författaren Carl Hamilton. Vi gav ”Vad är politik? och 100 andra jätteviktiga frågor” till Kulturnytts statsvetare Karsten Thurfjell:
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
recension | litteratur

En ögonöppnare om ett svårt lands svåraste problem

Publicerat: tisdag 31 augusti kl 07:46, Kulturnytt
Magnus Linton Magnus Linton tittar bakom hörnet och upptäcker nya dimensioner. Foto: Alfonso Jaramillo

Magnus Lintons Cocaina – en bok om dom som gör det är den tredje boken om kokain som publiceras i Sverige i år. Men fram för allt är denna uppföljare till Lintons Augustnominerande Americanos och en bok om Latinamerikas svåraste och mest fascinerande land: Colombia.

Lars Palmgren: "En kunnig bok om ett svårt land och ett ännu svårare problem"Kunnig och välskriven Cocaina (2:46)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
kulturen i valet

MP vill ha fler konstnärslöner och mer kultur i landet

Publicerat: tisdag 31 augusti kl 07:46, Kulturnytt, 4 kommentarer
Esabelle Dingizian (MP) Foto: Caludio Bresciani/SCANPIX Esabelle Dingizian (MP)

Redan i valrörelsen 2006 föreslog Miljöpartiet en miljard extra till kulturen, ett krav de nu fått gehör för hos Socialdemokraterna och Vänstern. Kulturnytts granskning av rikdagspartiernas ambitioner för kulturen går idag vidare med Miljöpartiet, vars kulturpolitiska taleskvinna Esabelle Dingizian trycker just på betydelsen av resurser.

Esabelle Dingizian (MP) i Kulturnytt 07.46Esabelle Dingizian (MP) i Kulturnytt 07.46 (5:51)
Redan i valrörelsen 2006 föreslog miljöpartiet en miljard extra till kulturen, ett krav de nu fått gehör för hos Socialdemokraterna och Vänstern. Kulturnytts granskning av rikdagspartiernas ambitioner för kulturen går idag vidare med Miljöpartiet, vars kulturpolitiska taleskvinna Esabelle Dingizian trycker just på betydelsen av resurser. Reporter: Mårten Arndtzén/Kulturnytt 2010-08-31.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Esabelle Dingizian (MP) hela intervjunKulturnytt Esabelle Dingizian MP hela intervjun (28:15)
Redan i valrörelsen 2006 föreslog miljöpartiet en miljard extra till kulturen, ett krav de nu fått gehör för hos Socialdemokraterna och Vänstern. Kulturnytts granskning av rikdagspartiernas ambitioner för kulturen går idag vidare med Miljöpartiet, vars kulturpolitiska taleskvinna Esabelle Dingizian trycker just på betydelsen av resurser. Reporter: Mårten Arndtzén/Kulturnytt 2010-08-31.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
litteratur | recension

Skickligt om 30-talets patriarkala tvångtröja

Publicerat: måndag 30 augusti kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här
Sigrid Combüchen. Foto: Andreas Rasmusson Foto: Andreas Rasmusson

Sigrid Combüchen debuterade redan som 18-åring med Ett rumsrent sällskap 1960. Hon fick sitt stora genombrott 1988 med Byron, en historisk roman om 1800-talspoeten Lord Byron. Framtidsskildringen Parsifal från 1988 belönades med De Nios stora pris och nominerades till Augustpriset, även förra romanen En simtur i sundet nominerades till Augustpriset. Sigrid Combüchens nya bok heter Spill - en damroman.

Ulrika Knutson: "Oerhört skickligt!"Skickligt om 30-talets patriarkala tvångströja i Combüchens Spill (3:13)
Sigrid Combüchen debuterade redan som 18-åring med Ett rumsrent sällskap 1960. Hon fick sitt stora genombrott 1988 med Byron, en historisk roman om 1800-talspoeten Lord Byron. Framtidsskildringen Parsifal från 1988 belönades med De Nios stora pris och nominerades till Augustpriset, även förra romanen En simtur i sundet nominerades till Augustpriset. Sigrid Combüchens nya bok heter Spill - en damroman. Recensent: Ulrika Knutson/Kulturnytt.2010-08-30.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
scen | recension

Fadern svävar elegant genom tiden

Publicerat: måndag 30 augusti kl 07:46, Kulturnytt, Kommentera här
Eva Röse och Kjell Bergqvist i Fadern. Foto: Petra Hellberg. Eva Röse och Kjell Bergqvist i Fadern. Foto: Petra Hellberg.

Så var det dags igen för August Strindbergs Ryttmästare att slänga den brinnande fotogenlampan på sin hustru Laura. Fadern, skriven 1887, hade premiär på Stockholm stadsteaters stora scen i lördags. I regi av Philip Zandén och med Kjell Bergqvist, Eva Röse och Josefin Ljungman i huvudrollerna. 

Maria Edström: "Samspelet blir oavlåtligt njutbart och spännande"Maria Edström recenserar Fadern (3:01)
Så var det dags igen för August Strindbergs Ryttmästare att slänga den brinnande fotogenlampan på sin hustru Laura. Fadern, skriven 1887, hade premiär på Stockholm stadsteaters stora scen i lördags. I regi av Philip Zandén och med Kjell Bergqvist, Eva Röse och Josefin Ljungman i huvudrollerna. Recensent: Maria Edström/Kulturnytt.2010-08-30.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Läs mer
litteraturdebatt

"Läromedelscensur av kvinnohistoria"

Publicerat: måndag 30 augusti kl 10:41, Kulturnytt

Kulturrådets bokserie Alla tiders klassiker lever inte upp till skolans uppdrag att främja kvinnors och mäns lika rätt och möjligheter, det skriver 22 kulturarbetare och debattörer på DN debatt i dag.

Läs mer
Föregående 1 2  Nästa

Lyssna

Senaste sändningenSenaste sändningen
Kulturnytt
Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Senaste ljudklippen

  • Vi Biografi - människoöden både i och utanför strålkastarljusetVi Biografi - människoöden både i och utanför strålkastarljuset (1:32)
    En ny tidning är här: Vi Biografi heter den, ges ut av AB Tidningen Vi, ett bolag i kf:s mediegrupp som står bakom magasinen Vi och Vi LÄSER. Chefredaktör för Vi Biografi är Stina Jofs och Marie Lundström har läst första numret. Marie Lundström/SR Kulturnytt 2010-09-02
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Christer Nylander (FP) hela intervjunChrister Nylander (FP) hela intervjun (27:06)
    "Kulturen har lika stor betydelse för informationssamhället som oljan hade för industrisamhället" - det slår Folkpartiet fast i sitt kulturpolitiska program, som lades fram i början av sommaren. Här finns gott om ideer i stort och smått, från "nattis" för kvällsjobbande småbarnsföräldrar i kultursektorn till humaniorasatsningar i högskolan. Att allt skulle kunna genomföras under kommande mandatperiod är inte säkert, konstaterar man emellertid. Så vad är då viktigast för partiets kulturpolitiske talesman, Christer Nylander? Reporter Mårten Arndtzén/Kulturnytt SR 2010-09-02
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Margareta Lindholms Skogen - att lära sig om det lilla och det stora i SkogenMargareta Lindholms Skogen - att lära sig om det lilla och det stora i Skogen (2:44)
    Margareta Lindholms sjunde roman utspelar sig som hennes tidigare på den svenska landsbygden. Katarina Wikars har läst Skogen. Katarina Wikars/SR Kulturnytt 2010-09-02
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Bob Dylans målningar The Brazil Series visas i KöpenhamnBob Dylans målningar The Brazil Series visas i Köpenhamn (3:29)
    Om man undrar hur Bob Dylan är som målare kan man bege sig till Köpenhamn. Där öppnar nämligen Statens museum for Kunst en utställning med tavlor av sånglegenden på lördag. The Brazil Series kallas den och består av 40 stora akrylmålningar och ett mindre antal teckningar. David Richter/SR Kulturnytt 2010-09-02
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Teaterbojkott i IsraelTeaterbojkott i Israel (2:13)
    I Israel har flera av landets ledande intellektuella har retat upp regeringen Netanyahu under de senaste dagarna. Detta genom att vägra uppträda i bosättningar på den ockuperade Västbanken. Reporter: Cecilia Uddén/Kulturnytt.20100901
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Poddradio (ladda ner mp3-filer)
  • Lyssningsarkiv

Kulturpolitisk valduell 2010

Alliansens kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) drabbar samman med fd kulturministern Leif Pagrotsky (S). Foto: Scanpix.

Alliansens kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) drabbade samman med fd kulturministern Leif Pagrotsky (S) i en valduell om framtidens kulturpolitik.

Lyssna på valduellen

Kulturnytt grillar partierna

Kulturnytts valutfrågningar. Foto: Scanpix.

Maxtaxa i kulturskolan eller ett kulturlyft för barn och unga? Nytt operahus eller ett centrum för populärkultur? Kulturnytt granskar riksdagspartiernas ambitioner för kulturen inför valet.

Hör alla valutfrågningar här

Noterat

› Vilks utan bråk i Kalmar
› Holly Hunter juryordförande i Stockholm
› Regissören Vernon Mound har avlidit
› Inga kulturnyheter i alliansmanifest
› Klapp på egen axel

Sök i månadsarkivet

Senaste recensionerna

› Margareta Lindholm om det lilla och det stora i Skogen
› Vi Biografi - människor i och utanför strålkastarljuset
› En ögonöppnare om ett svårt lands svåraste problem

Samtal med de döda

Samtal med de döda

Missade du Kulturnytts serie i sommar där vi sex gånger ägnat oss åt samtal med de döda eller närmare bestämt med delar av deras verk? Följ länkarna nedan får du bland annat höra om en slutrad i en dikt som etsat sig fast eller om en sällsynt orkidé beskriven av en berömd botanist och som man sedan dess aldrig upphört att leta efter sitt sommardike.

Del 1 - Louise Epstein om Anna Lisa Wärnlöf - Claque
Del 2 - Marie Lundström om sin pappa och Osip Mandelstams poesi
Del 3 - Fredrik Sjöberg om en luden örtväxt
Del 4 - Anna Tullberg om författaren Richard Brautigan
Del 5 - Gunnar Bolin om Paul Celans poesi
Del 6 - Katarina Wikars om Margareta Renbergs poesi

Mer från Kulturnytt

Twitter
Facebook
RSS

Anmäl dig till Kulturnytts nyhetsbrev:

Namn:


E-post:


Pågående debatter

› Kritiska artister och kritiska musikkritiker
› Pappaledighet och modersinstinkter i Italien
Här finns Kulturradions program

Nyheter från Mitt i musiken

Mitt i musiken

Mitt i musiken är nyheterna från musikens värld. Här får du som lyssnare höra om det svenska och internationella musiklivet med intervjuer och reportage. Mitt i musiken bevakar också konstmusik, folkmusik och jazz.

› Kyrkomusikens framtid diskuteras
› Perfektionisten Muti söker ärlighet
› Hovrätten slår fast: SAMI måste lämna Stora Teatern i Göteborg
› Interaktiv stämningsmusik i tv-spel
› Rikskonserter säger upp sin personal

Nyheter från P3 Nyheter

P3 Nyheter.

› Tre dimensioner farligare än två
› Oklart om Arvikafestivalens framtid
› Mer betalt för ordning och reda
› För många män på scenerna
› Utsålt Roskilde minns tragedin

Här finns Kulturnytts och Kulturradions samlade rapportering om Nobelpriset i litteratur.

Kontakta oss

Kulturnytt
Sveriges Radio P1
105 10 Stockholm

kulturnytt@sr.se

Allt på sverigesradio.se

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  •  
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  •  
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • Suomeksi
  • Meän raatio
  • SR International
  • Shqip (albanska)
  • العربية (arabiska)
  • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
  • Bosanski/ Hrvatski/ Srpski (bosniska/ kroatiska/ serbiska)
  • English (engelska)
  • Jiddisch
  • Kurmancî كوردی (kurdiska)
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Somali (somaliska)
  • Deutsch (tyska)
  • FLER KANALER

  • Din gata
  • Metropol
  • P2 Musik
  • P3 Rockster
  • P3 Star
  • P3 Street
  • P3 Svea
  • Radioapans knattekanal
  • SR Atlas
  • SR C
  • SR Klassiskt
  • SR Minnen
  • SR Världen
  • TEMASIDOR

  • Främlingsfientlighet
  • Kungahuset
  • Melodifestivalen
  • Svensktoppen nästa!
  • Utrikes
  • Valet 2010
  • Vi i femman
  • Öresundsbron
  • Östersjöfestivalen
  • TJÄNSTER

  • Digitalradion/DAB
  • Konserthus Berwaldhallen
  • Lyssna i mobilen
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radio via digital-tv
  • RSS
  • SR Butik
  • SR Minnen/arkivet
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
© Copyright Sveriges Radio 2010. Ansvarig utgivare: Maria Götselius Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 fler besöksadresser

För att lyssna i webbradion måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Visa mer
 

Lyssningsarkiv

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sr.se

Till

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us

Vill du skapa en prenumeration?

Snabblänkar:
  • iTunes
  • Netvibes
  • Google
  • Superstart
Vill du veta mer om poddradio?
Poddradio / mp3 Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp
Mina favoriter
  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik
  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög