Kommuner tänker inte
leva upp till skollagen
Kulturnytt kan avslöja att mer än två tredjedelar av de kommuner som inte har bemannade bibliotek i alla grundskolor inte är beredda att avsätta mer resurser för att ge alla grundskolor det. Det visar en helt ny undersökning som Svensk Biblioteksförening låtit SKOP göra.
Kulturnytt (12/6).
Skolbibliotek saknas helt för var sjätte elev.
Lyssna
Skolbibliotek saknas för var sjätte elev (1:23)
Hälften av Sveriges elever har inte den tillgång till ett bemannat skolbibliotek som de borde ha enligt den nya skollagen som trädde i kraft förra året. Var sjätte elev har inget skolbibliotek alls. De skolorna bryter därmed mot lagen.
Det här visar Skolbiblioteksenkäten som Kungliga Biblioteket har gjort på uppdrag av regeringen.
Det här är en skrämmande låg andel, menar Cecilia Ranemo som är utredare för Skolbiblioteksenkäten. Hon intervjuas av Andreas Landmark. SR Kultur / 2012-06-12
Tisdag 12 juni 2012 kl 07:32 (Kulturnytt)
Som Kulturnytt kunde berätta igår bryter många kommuner mot lagen genom att inte utrusta skolorna med skolbibliotek. Ändå är man inte beredd att avsätta resurser för att leva upp till den nya skollagen.
Niclas Lindberg är generalsekreterare för Svensk biblioteksförening: