Svenska filmen ”Äta sova dö” tävlar i Venedig

Publicerat: måndag 23 juli 2012 kl 13:47 , Kulturnytt

”Äta sova dö”, Gabriela Pichlers långfilmsdebut, ska premiärvisas på den 69:e upplagan av Venedigs filmfestival. Filmen är en av sju tävlande i den prestigefyllda Kritikerveckan. ”Stort som fan. Och välförtjänt”, säger Pichler.

– "Äta sova dö" har slagit ner som en liten sensation i festivalvärlden och flera stora festivaler har tampats om att få världspremiären på filmen. Vi är väldigt glada över att filmen får en så fin start i Kritikerveckan i Venedig, säger Pia Lundberg, utlandschef på Svenska Filminstitutet, enligt ett pressmeddelande.

Filmen är en svart komedi om en kaxig 20-åring som hamnar i det svenska arbetslöshetsträsket. Hon kämpar sig igenom frustrerande möten med jobbcoacher och när samtidigt en förhoppning om att livet ska kunna bli någonting mer än mat, sömn och död.

Gabriela Pichler, som skrivit manus och regisserat, vann 2010 en Guldbagge för bästa kortfilm med ”Skrapsår”.

69:e upplagan av Venedigs filmfestival börjar den 29 augusti.

Nyckelord

Film/TV