Biblioteken bryter negativ trend
En rapport som Svensk Biblioteksförening offentliggör senare i dag, med sammanställd statistik från Kungliga biblioteket, SCB och Kulturrådet visar att den långa trenden av minskade utlån har stannat av och att både antalet bibliotek och besökare inte heller minskar längre.
– Om man anställer personal, satsar på att köpa nya böcker och har bra öppettider så genererar det fler utlån. Det ser man tydligt i årets rapport, säger Niclas Lindberg, Svensk Biblioteksförenings generalsekreterare.
Men man understryker också att det är en allt mindre grupp som använder biblioteken mer och mer, medan andra inte alls använder sig av bibibliotekens tjänster.
– Så har det varit ganska länge tyvärr. För att ändra den trenden skulle man behöva öppna fler filealer och kanske ha mobila bibliotek så att man kan köra ut böcker åt vissa användergrupper, säger Niclas Lindberg.
Svensk Biblioteksförening understryker också i rapporten att det är brådskande att hitta en fungerande modell för e-boksutlåningen. Idag kostar det biblioteken 20 kroner för varje utlånad e-bok. Att jämföra med en pappersbok som kostar en dryg krona. Niclas Lindberg vill se ett politisk engagemang.
– Politikerna behöver ge sig in på banan för vi fixar inte den här frågan själva.